Publicitātes foto

Aicina ziņot par viršu ziedēšanas sākumu 4

Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina iesūtīt informāciju par to, kad novērots viršu ziedēšanas sākums, jo vērojamas ļoti lielas gan reģionālās svārstības, gan atšķirības dažādu gadu griezumā.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

“Seni tautas novērojumi vēsta – ja zied virši, tad tie jau ir goda vārti” vasarai un nozīmē tās aiziešanu. Lai arī par īsto viršu mēnesi mēdz dēvēt tikai septembri (dažkārt arī augustu), virši nereti ziedēšanu uzsāk jau jūlijā, kad vēl nekādi negribam atzīt rudens tuvumu,” teic LDF pārstāve Nora Rustanoviča.

Sila virsis, zinātniskajā vārdā Calluna vulgaris, ir neliela auguma (20-60 cm) ēriku dzimtas sīkkrūms ar koksnainu, zarainu stumbru un sīkām, mūžzaļām lapiņām. Violetie ziedi izkārtoti zaru galos blīvos ķekaros. Rūpīgāk ieskatoties sīkajā, zvanveidīgajā ziedā, redzams, ka tā kauslapas, kas lielākoties augiem mēdz būt zaļas, virsim ir violetas un nedaudz garākas par gaišāk violetajām vainaglapām. Virsis ir nektāraugs, tā tuvumā vienmēr riņķo bites un citi nektāra tīkotāji, un viršu medu mēdz saukt par medus karali, jo minerālvielu, olbaltumvielu un vitamīnu sastāva ziņā tas esot pats bagātākais.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biteniekiem virši svarīgi tādēļ, ka tie ir pēdējie ziedi, ko bites rudenī apmeklē.

Rustanoviča stāsta, ka ne tikai tautas vērojumi virša ziedēšanu uzskata par pirmo rudens vēstnesi, bet arī zinātnieki uzskata, ka viršu ziedēšana ir fenoloģiskās vasaras beigu posma indikators, kas Latvijā vidēji vērojams 4. augustā (pēdējo 40 gadu dati).Taču viršu ziedēšanā novērojamas lielas reģionālas atšķirības – ziedēšanas sākums iestājas nevienmērīgi, piemēram, 1978. gadā Mēdzūlā un Barkavā virša ziedēšana fiksēta 27. jūlijā, kamēr Atašienē tikai 27. augustā.

Būtiski atšķiras arī ikgadējās vērtības – gadu no gada ziedēšana iestājas dažādos laikos, piemēram, 2013. gadā Lazdonā virši sāka ziedēt 9. jūlijā, 2010. gadā – 20 dienas vēlāk.

“Sila virša ziedēšanas fenoloģisko datu analīze liecina, ka tā ziedēšanu ietekmē lokālo faktoru kopums, kas nav līdz galam izpētīti un apzināti. Arī datu par vasaras beigu indikatoriem ir maz, tāpēc mēs aicinām iesniegt savus novērojumu par viršu ziedēšanas laiku un vietu portālā Dabasdati.lv,” aicina Rustanoviča.