×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
10. maijs, 2016
Drukāt

Aigars Freimanis: “Traģiski. Valsts pieder ierēdniecībai.” (40)

Foto LETAFoto LETA

“Valsts pieder ierēdņiem un premjers ir vienīgais spiediena instruments, kas var kaut ko mainīt”; “Situācija, kā ministri un ierēdņi izprot valsts pārvaldi, ir traģiska”; “Guntis Belēvičs nav cilvēks, kuram jābūt tajā vietā, kur viņš pašlaik ir” – šādas atziņas izskanēja “Latvijas Avīzes” intervijā ar “Latvijas faktu” vadītāju, Ministru prezidenta Māra Kučinska padomnieku Aigaru Freimani.

A. Freimanis: – Kaut bijis tuvu, nekad neesmu bijis iekšā valsts pārvaldē. Valdības rīcība plāna apspriešanā man lika godīgi secināt – situācija ir traģiska. Traģiska no ministru un ierēdņu puses tajā, kā viņi izprot valsts pārvaldi. Bija pieņemts par normu – nākt un prasīt naudu. Tas nozīmē – esošais budžets ministrijām nenozīmē neko. Tas ir kā izslēgts televizors ar mirgojošu lampiņu. Nospiedīs pulti – dabūs klāt naudu – tad aparāts sāks strādāt. Man neizdevās pārliecināt Kučinski, ka jautājums jāuzdod no pretējās puses. Proti, ja atnāk iekšlietu ministrs ar valsts sekretāri un saka, ka vajag 39 miljonus policistu algu reformai, bet abi lieliski zina, ka naudas nav, tad tā ir runāšana bez jēgas. Manuprāt, bija jāuzdod pretjautājums. Esiet tik laipni – iztiekot ar esošo budžetu, izdariet tā, lai policistu algas palielinātu un iekšējo infrastruktūru sakārtotu. Tas nav stāsts, par kuru, izejot no kabineta, grozīt pirkstu pie deniņiem. Igaunijas piemērs rāda, ka to iespējams izdarīt! Tas pats attiecas uz VID, kas ar daudzreiz vairāk darbiniekiem ievāc mazāk nodokļu naudas nekā igauņi. Nu pietiek vienreiz tās muldēšanas! Ka mums esot cita situācija, citas normas. Blēņas, ja ir 4000 VID darbinieku, igauņiem 1000, bet ieņēmumi pārsniedz mūsējos par miljardu! Tur apakšā slēpjas kas cits. Tāpēc jāpasaka, kāds ir mērķis, cik ir līdzekļu – lūdzu, vadītāji, reformējiet dienestus! Ja ne, ejiet mājās. Kučinskis daļēji piekrīt, ka tā ir pareizā pieeja, bet ir kompromisu cilvēks. Bet es tanī ziņā labi jūtos, ka varu savas domas atklāti pateikt “Latvijas Avīzes” lasītājam. Viņš ir vienīgais spiediena instruments, kas var kaut ko mainīt valstī. Vienīgais! Jo visā visumā valsts pieder ierēdņiem…


– …ko pat premjeri nevar piespiest?

– Premjers ir viens no spiediena instrumentiem, bet nav tik spēcīgs kā “LA” lasītājs, kā sabiedrība. Premjeram jāņem vērā koalīcija, intereses, viedokļu dažādība.

– Pievienosim stāstu, ka pēkšņi brīnumainā kārtā ministrijās atrod miljonus, pievienojam vecumveco stāstu, ka budžetu vajag iztīrīt pa pozīcijām no visa liekā, nevis ik gadu prasīt tik klāt, un jājautā – kad šo stilu, attieksmi mainīs?

– Nezinu. Vienas ministrijas pārstāvis var atnest papildu prasījumu par 160 miljoniem. Kad ar vieglu ironiju apjautājas, vai nav mazliet par daudz prasīts, seko momentāna atbilde – nē, vēlmes ir par 4,8 miljardiem.

Atvainojos, bet šinī brīdī jāaizver aiz sevis premjera kabineta durvis un tūlīt jāiet mājās. Bet tas nenotiek. Tāds tas domāšanas veids un uzskats ir. Kas apstiprina, ka valsts pieder ierēdniecībai, nevis jūsu lasītājam vai TV skatītājam. Te saimnieki ir ierēdņi! Politiķi jūtas komfortabli, tikām ierēdņi sazinās savā starpā un ir ar milzīgu pieredzi, kā rakstīt plānus, kur viss ir pieņēmumu un jābūtības līmenī. Par tiem cipariem Kučinskis ilgi šaubās. Viņš nesaka jā. Bet nesaka arī nē. Ciparu radījuši ministrijas dzīlēs – kāds vai kādi. Kučinskim ir no svara radīt komandu, bet kā to darīt, kā rast uzticību, ja ciparam “aizmugurē” ir koalīcijas valdība ar dažādiem uzskatiem, labi trenēts birokrātijas aparāts neko nedarīt, un Saeima, kura bieži sevi uzskata par ķīlnieci pagātnē pašas pieņemtiem lēmumiem. Kad jāizdara tas un tas – izrādās, likums to liedz. Nu, ejam uz Saeimu, mainām likumu! Bet tur jāsastopas ar attieksmi, cik grūti atteikties no normām, ko radījuši priekšteči. Tas ir diezgan briesmīgs totalitārisma fenomens, kas valda valsts pārvaldi ar ļoti koši krāsotu demokrātijas izkārtni.


– Iesakāt nebūvēt gaisa pilis no neesošiem līdzekļiem. Ko lai dara ministrs, kad durvju priekšā bungas rībina Kera kungs, citi prasa – dodiet!

– Kera kungam ir “iznēsāts” stāsts, ka valdība lēmusi veselības nozari privatizēt un ideja nākusi no Latvijas Bankas. Ja jautātu man, es sacītu – ja sistēmas privatizācija ir ceļš, kā nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu, tad jā. Protams, ar būtisku piebildi, ka valsts apmaksā pakalpojumus tiem, kas nevar samaksāt. Bet, ja privātā sistēma, privatizētās klīnikas, kur cilvēki, kas to pārvalda, nes atbildību par katru eirocentu, kamēr lielajās veselības aprūpes iestādēs to nevar izdarīt, tad kāda velna pēc tērēt laiku! Nozarē kaut kas jādara – un strauji! Mans viedoklis būtiski atšķirsies no valdības vadītāja domām, bet es zinu – Guntis Belēvičs nav cilvēks, kuram jābūt tajā vietā, kur viņš pašlaik ir.

– Atkal un atkal mainīt ministru, cerot, ka vezums iekustēsies?

– Paudu subjektīvu viedokli. Belēvičs nav amatā pāris mēnešus, bet pusotru gadu.

Visu interviju lasiet 11. maija “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. to >>>Alla Borisovna Ka tu domaa,ko Kaiminjsh var viens izdariit pret 99 idiotu galvaam? Vinjsh jau ir daudz izdariijis nodibinot KPV.Ta,ka darishana buus pec diviem gadiem,kad KPV iekljuus valdiiba,ta ka balsosim par KPV.

 2. Belēvičs ar steigu jānomaina, personīgas intereses viņam ir par daudz ! Kaut vai C hepatīta zāļu dēļ.

 3. Bet piedodiet: tēmu par to, ka ierēdņi pārvalda valsti izvirzīja deputāts Kaimiņš, nevis Freimanis. Lai
  ar to cīnītos, Kaimiņš pat nodibināja partiju. Freimanis tikai veikli izmanto situāciju, lai spodrinātu savas spalvas!

  • Tas Kaimiņš jau daudz runā, bet neko nedara. Tāpēc, man šķiet, ir labi, ja šī patiesība par Latviju kā birokrātijas lielvalsti tiek popularizēta plašākās vēlētāju un politiķu grupās.

 4. belevics dalas ar “piiragu”,taapec veel turas.Varna vaarnai aci neknabs.

 5. Ljoti laba intervija.Ta nu beidzot,vismaz Kuchinska padomnieks saak atbaalstiit Artusu Kaiminju.Skaidrs,ka valsts pieder iereedieciibai. Bardaks ir l,iels un visi galvas smiltiis,kaa strausi,neko nezinam un ka tik mums labi.Paldies cilveekiem,kas nopubliceeja sho interviju.

 6. Esmu ierēdne jau 17 gadus, tātad slikts cilvēks.
  Gribu lielāku algu, jo to drīz panāks minimālā alga.
  Dzirdēts, ka citiem tā paliekot lielāka, bet mums pieaug tikai darba apjoms.

  • Tas tā gluži nav. Drīzāk slikta ir sistēma, pie kuras Jūs acīmrezot īsti nepiederat. Neviena valsts, protams, nevar bez ierēdņiem funkcionēt. Diemžēl kautkādu vēsturisku iemeslu dēļ Latvijā ierēdniecība funkcionē neefektīvi. Varbūt tāpēc, ka tā sistēma nav būvēta no nulles, bet pārņemta jau gatava no LPSR.

 7. Ar šo top skaidrs par aurora izpratnes trūkumu par valsts pārvaldi – sajucis kas ir politiķi un kas ir ierēdņi!
  Ierēdniecība kā valsts pārvaldes sastāvdaļa izbeidžās pēc “Jaunā laika ” nākšānas pie varas …..

  • Tas nav tik vienkārši. Salīdzinoši nesen, kad veselības ministre bija šarmantā Circenes kundze, viņa paziņoja, ka tiks palielinātas algas visiem medicīnas sistēmā strādājošiem. Gadījās, ka biju slimnīcā tai laikā un nekavējos apsveikt vienu sanitāru ar algas pielikumu. Viņš nebija ne pus tik optimistisks kā es un teica, ka nekas jau nenotiks. Un patiešām – nekas nenotika.Kautkad pa tv kasti redzēju vienu augstu veselības ministrijas ierēdni, man šķiet- vai tik ne parlamentāro sekretāru skaidrojam, ka nevienu brīdi jau neesot bijis paredzēts palielināt atalgojumu visiem. Tanī laikā man šis notikums likās kā zīme politiķu nevarībai, proti – labi nodomi viņiem varbūt arī ir, bet viņi nespēj panākt, lai lietas notiek. Bet tagad, Freimaņa kunga intervijas gaismā, saprotu – bet pag, vai gadījumā ierēdņi šai situācijā nesabotēja ministra rīkojumus?
   Visi zina, ka atlaist augstāku ierēdni ir faktiski neiespējami, viņi sev ir izgatavojuši tādus līgumus, ka pēc gadu ilgas tiesāšanās tiesa šā vai tā liek pieņemt viņus atpakaļ darbā, samaksājot pilnu algu par atlaišanas periodu, un vēl morālo kaitējumu. Stiprākais ietekmēšanas līdzeklis ir “aizrotēt” ierēdni uz citurieni, kā mēs tagad zinam, pat speciāli tam izveidojot darbavietu, pēc kuras īstenībā nav nepieciešamības.

 8. Kārlis Galandrejs ( KG ) Atbildēt

  Tāds tas domāšanas veids un uzskats ir. Kas apstiprina, ka valsts pieder ierēdniecībai, nevis jūsu lasītājam vai TV skatītājam. Te saimnieki ir ierēdņi! Politiķi jūtas komfortabli, tikām ierēdņi sazinās savā starpā un ir ar milzīgu pieredzi, kā rakstīt plānus, kā atrakstīties, kā taisīt spriedumus, kā savstarpēji citam citu aizstāvēt un nolēmumus neatcelt, kā aizliegt un kā neko neatļaut, kā pasargāt sevi varas maiņas gadījumā, kā lavierēt, kā izlikties, kā melot, kā glaimot, mānīties, kā izvairīties no jebkādas atbildības, kā sabāzt vairāk savās kabatās, kā izveidot papildus „darba” birojus, aģentūras, kantorus..savējiem, kā vienkāršo cilvēku pasūtīt tālāk, kā saražot vēl vairāk likumus, lai jebkuru nelietību, ko izdarījis valsts ierēdnis, attaisnotu kā likumīgu, bet taisnīga cilvēka rīcību nosauktu par nelikumīgu… Par visu padomāts. Paldies Freimaņa kungam par kaut daļēju traģismu uzskaitījumu valsts pārvaldē! Paldies Latvijas Avīzei par trauksmes celšanu! „Mana balss”, vāciet parakstus Igaunijas valsts pārvaldes modeļa ieviešanai Latvijā!

 9. Ak tad beidzot sāk pielekt, ka valsts no totalitārisma nekur un nekad nav bijusi aizgājusi. Tā pati vecā nomenklatūra varēja beidzot neierobežoti zagt, aizbildinoties, ka nu jau ir kapitālisms, re kā mēs no sociālisma izbēgām.
  Arī specdienestu metodes no Staļina laikiem atšķiras tikai ar citu tehnoloģiju pielietošanu pret neapmierinātajim.

 10. Traģiski, ne traģiski, bet premjeru parādē Dombrovskis nav nosaukts – personība, kura izglāba Latviju no Grieķijas scenārija, kas mums rēgojās acu priekšā bez pārtraukuma. Lūk – padomnieka spriestspēja…

 11. “Tā [1988-1991] bija nomenklatūras revolūcija.” J.Peters.
  Likumsakarīgi vara nonākusi ierēdniecības rokās – galu galā neviena cita šlaka tik veiksmīgi neintegrētu Latvijā vēl vienā Savienībā. “Veiksmes stāsts” priekš 10% nodrošināts!

 12. Kur te ir radikāls popūlisms? Atbildēt

  Skat.rakstu”Radikālā popūlista padomi”.Eiropā tas viss ir pašsaprotami un sen noiets etaps! Un tas viss būtu bijis arī Latvijā,ja ne pusgadsimtu ilgā atrašanās “padomju tautu draudzīgajā saimē”,tostarp arī Briseles teju 1000 eiro minimālā pensija!

 13. Kas māk, tas dara! Kas nemāk, tas māca citus! Tādi freimaņi māk tikai citus mācīt, bet ne paši darīt! bet tautai vispār jāpaklusē: tos deputātus paši tak ievēlēja! Ja kāds te regulāri sūkstās par savu muļķību atkal ievēlot dumju deputātu, tādu turpmākos 10 gadus nedrīkst laist vēlēt!

 14. Jāsāk ar valdības samazināšanu,apvienojot ministrijas,ko jau 2008.gadā”tuvākajā nākotnē” plānoja veikt Ivars Godmanis.Trešajai nabadzīgākajai ES valstij Latvijai nav nepieciešams uzturēt divkārt lielāku ministriju skaitu,kā bagātākajā Eiropas valstī Šveicē un par trim ministrijām vairāk kā Beļģijā (Briselē)! Ja jau Rumānijai un Ungārijai pilnīgi pietiek ar astoņām ministrijām,tad Latvijai-valstij ar nepilniem diviem miljoniem iedzīvotāju,tas būtu pilnīgi pietiekami.Pat tādās valstīs,kā,piemēram,Zviedrijā,Japānā un milzīgajā Brazīlijā ir mazāk ministriju kā Latvijā
  Ja runājam konkrēti par Veselības ministriju,tad absolūti nav saprotams,kāpēc ir vajadzīga,piemēram,atsevišķa,ministrijas lieluma Zāļu valsts aģentūra (skat.”Cita pasaule Zāļu valsts aģentūrā”,LA.lv,15.07.2009.),ja pašā ministrijā ir vesels Farmācijas departaments! Iztiekam mēs taču tagad labi,piemēram,bez Sabiedrības veselības aģentūras! Arī milzīgais ministrijas ierēdņu skaits (109 pēc 2014.gada statistikas datiem),salīdzinājumā ar pirmskara Latvijas Tautas labklājības ministrijas Veselības ministrijas 17 ierēdņiem,ir drīzāk pasliktinājis,nevis uzlabojis veselības aprūpi Latvijā.Neskatoties pat uz veselības aprūpes kompjuterizāciju un šodienas moderno izmeklēšanas aparatūru! Latvija ir palikusi pat vienīgā no visām 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm,kurā joprojām nav atjaunota pat obligātā veselības apdrošināšana!!
  Latvijai vajadzētu sekot veselas virknes citu pasaules valstu,t.sk.Igaunijas,Krievijas,Somijas,Zviedrijas,Dānijas,Vācijas,Polijas un pat Grieķijas pamācošajam piemēram un apvienot sociālās lietas un veselības aprūpi vienā ministrijā!

  • sabiedrības veselības aģentūra tagad saucas spkc un veselības ministrijas farmācijas departamentā strādā 4 cilvēki, kas nodarbojas ar politikas plānošanu un fiziski nespētu veikt zāļu valsts aģentūras funkcijas. Palasiet zva uzvedumus, ar ko iestāde nodarbojas! (zva ir pašai savs budžets, kas veidots no pašu ieņēmumiem).

 15. Tā tas ir, bet tos bezgalīgos likumus un MK noteikumus, kuru ievērošanu neviens nespēj kontrolēt, apstiprina Saeima. Tā ka katastrofāls intelekta trūkums Latvijā vērojams pa perimetru. Un ar debilajiem likumiem vienmēr tiek attaisnota nepieciešamība pēc šiem liekēžu tūkstošiem. Beleviča kungs droši vien nezina, ko septiņstāvu mājā Klijānu ielā dara ierēdņu varza un ko tas dod tautsaimniecībai. Bet arī tie ir zemē nomesti miljoni!

 16. Si veca sistema ,ka veselibas ministrs ir arsts nevis ekonomists,kurs saredz -ka var virzit lidzeklus ,ko uzlabot utt,kada velna Belevicam sis ministra portfelis bija vajadzigs? vai tik nepastav sen zinams ka jo esi bagats ,vel tik trukst vara…
  Un ko tad gaidism no jaunas paaudzes ?Atkal kadu arstu,kurs velesies stradat par ministru?

 17. un kam “pieder” padomju audzētā ierēdniecība un tās “Vienotība”? Lūk, viņu UA investori…!

  • Žurnālā “IR” lasām, ka “Ukrainā par “separātisma finansēšanu” arestēts “Liepājas metalurga” īpašnieks.

 18. Ja pat atlaistu 1/2 ierēdņu – neviens nepamanītu – vienīgi kafejnīcās būtu mazākas rindas un apkure problēmu pētīšana Ēģiptē izpaliktu …

 19. Ha, ha , ha! Pamodās Freimanis! Freimani, zaraza! Par ierēdņu varu es komentos rakstīju pirms 10 gadiem! Metat ārā no darba šos aizmigušos PRAVIEŠUS!Kad valsti ierēdņi nodzīvojuši, atmostās. Priekš kam vajadzīgi tādi gaišreģi, kuri bola acis , ka acu priekša viss notiek un es vecis 90 km no Rīgas to redēju. ĀRā un viss!

 20. Sveiki!Varbūt tomēr pievērsties godājomā K.Ulmaņa gājienam 1936.g.Ja izejas nav,bet viņa ir,tikai kautkas ir jānovāc no ražas lauka un atkal svētlaime mūsu dārziņā!Vai nav jauki lv kungi un damas!Priekā!

 21. Par ko cīnījās auseklīši – uz tā arī “uzrāvās”! Traģiski, ja “mērķēja Padomju Latvijai, taču trāpīja…”…

 22. Sveiki!Varbūt tomēr pievērsties godājomā G.Ulmaņa gājienam 1936.g.Ja izejas nav,bet viņa ir,tikai kautkas ir jānovāc no ražas lauka un atkal svētlaime mūsu dārziņā!Vai nav jauki lv kungi un damas!Priekā!

 23. valsts pieder ierēdniecībai, nevis jūsu lasītājam vai TV skatītājam. Te saimnieki ir ierēdņi! Politiķi jūtas komfortabli, tikām ierēdņi sazinās savā starpā un ir ar milzīgu pieredzi, kā rakstīt plānus, kur viss ir pieņēmumu un jābūtības līmenī.A. Freimanis

 24. Ka viniem visiem nesprust kakla kukas kad pensionari un invalidi lielaka dala nesanem pat 200 euro menesi ja sie cilveki samaksa visus rekinuskas viniem paliek . Tagad ari begliem palidz meklet dzivoklus kapec nepalidz Latvijas iedzivotajiem kas nomakusi nelaime Latviesi nelaime ir spiesti iet uz patversmi bet begli tacu nevar. Uzskatu ka 360 euro butu ta summa ko sanemtu invalidi un pensionari ar 30 gadu darba stazu

 25. Ināra- pensionāre. Atbildēt

  Esmu neizglītota pensionāre, kura augstās skolās nav gājusi, bet sen saku, valsti pārvalda bezatbildīgi darboņi. Ja atbildību ne no viena neprasa, tad kāpēc viņam censties? Mēs esam nepilni divi miljoni. mani interesē cik deputātiem jābūt uz tik mazu cilvēku skaitu, cik ierēdņiem jābūt katrā ministrijā, un kādēļ nav vienots algu modelis, vai kā to sauc. Zinu, ka brīvās Latvijas laikā bija noteiktas algas katram ierēdnim, katram skolotājam un tā tālāk. Man šķiet, ka valda liela patvaļa visur. Ja 25 gadu laikā nav valsts sakārtotā, tad nākošos 25 gadu laikā nez vai būs, bet šie gadi ir no manas dzīves, no tavas dzīves nabadzībā pavadīts laiks. Valstī valda visatļautība.

 26. Belevičam atkāpties!

  • Ināra- pensionāre. Atbildēt

   Belēvičs grib medicīnu sakārtot. Nu kā viņš saprot tā dara. 25. gadus tur saimnieko kā grib. Valda izšķērdība un nemākulība. Valsts nauda tiek tērēta uz nebēdu. Iebildumi ir vienīgi tiem, kas to dara.

 27. .. Freimanis. Gribetu izlasīt visu rakstu no šiem citātiem ti vien saprotams ka tikko kā saziepējies anakcijai…

 28. Būs lielākas algas, vairāk nodokļos arī. Un intelbeņķiem nevajag izsmiet biznesmeņus. No otrad puses – dsudz ko izdara arī pa draugam, skolasbiedrs skolasbiedram, arī labi.

 29. …izsmeļoši pareizi viss pateikts!

 30. KA’ REDZAMS BEIDZOT VALSTS APARA’TA’ PARA’DI’JIES CILVE’KS KAS SAPROT KA’ VADIT VALSTI! FREIMAN,A KUNGS – ME’S JU’S ATBALSTI’SIM !!! ;- BET TOS KOMPROMISU MI’KSTC’AUL,US – VERGU DVE’SELES ;- TOS JA’SLAUKA A’RA’ NO VALDI’BAS ! JA KUC’INSKIS AR JUMS NESADARBOJAS TAD VIN,AM JA’DEMISIONE’ ! VALSTI VAR VADI’T CILVE’KI KAS IZPROT KA’ VA’RA PUTRU,UN KA’ AR ZEMI VAI KAL, DZELZI ! Protos’am varos’am tam ture’t TE’VU ZEMI ;,- nepras’am ,nema’kul,am – citu durvis virina’t !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+