×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
19. oktobris, 2017
Drukāt

Juris Lorencs: Ainava ar izdzēstiem krustiem (11)

Ilustratīvs attēls.Ilustratīvs attēls.

Man dzīvē laimējies daudz ceļot. Esmu iepazinis lielu daļu bijušās PSRS, pabūts arī daudzviet Āzijā un Āfrikā. Licies, ka tīri labi pazīstu dažādu tautu mentalitāti un vērtības. Bet nu gan šķiet, ka vairs nesaprotu vietu, kur dzīvoju pats, – Eiropu.

Oktobra sākumā medijos parādījās neparasta ziņa no ziemeļu Itālijas, no Ligūrijas reģiona pilsētiņas Kamporoso. Izrādās, vietējā “Lidl” lielveikalā izvietotajos reklāmas plakātos redzama ainava ar netālā Dolčeakua ciema baznīcu, kurai retušēts krusts. Tas vienkārši aizkrāsots, izdzēsts. Motivācija – “lai ievērotu neitralitāti un politkorektumu”.

“Lidl” jau iepriekš bija iekūlies līdzīgā stāstā, kad tika iztirzāta lielveikala piedāvātā pārtikas produktu līnija “Eridanous”. Ar šo marku tirgo dažus grieķu virtuves produktus – olīveļļu, jogurtus un girosus. Produktu dizainā, kas periodiski mainās, izmantota ikoniskā ainava no Santorini salas – zilganzaļais Vidusjūras klajums un spoži baltā sv. Anastasija baznīca. Un arī bez krustiem. Atbildot uz dažu satraukto pircēju aizrādījumiem, uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciālisti atbildēja, ka “mēs cenšamies nelietot reliģiskos simbolus, jo vēlamies ievērot neitralitāti pret visām ticībām”. Nav brīnums, ka pēc šiem notikumiem atskanējuši aicinājumi boikotēt “Lidl” veikalu ķēdi. Sociālajos tīklos cilvēki pat izteica domas, ka uzņēmums vēloties izpatikt imigrantiem no Āfrikas un Tuvajiem Austrumiem, jau konkrētāk – musulmaņiem.

Ja “Lidl” šādi tiešām vēlējies izpatikt musulmaņiem, tad nošauts greizi. Es iedomājos Ēģiptes pilsētas naktī – blakus zaļi izgaismotajiem mošeju minaretiem lepni mirdz baltām vai dzeltenām neona lampām izrotātie koptu baznīcu krusti. Tā ir sabiedrība, kur cilvēki lepojas ar saviem dievnamiem. Dažiem fanātiskiem islāmistiem var nepatikt kristīgā ticība, bet viņi to vismaz ciena un respektē. Tas, ko viņi neciena un nerespektē, ir neticība Visvarenajam, vienaldzība pret reliģiju. No savas personīgās pieredzes zinu, ka tad, ja sarunā ar musulmaņiem tiek skarta reliģijas tēma, tad vienmēr labāk sacīt – ticu Dievam, esmu kristietis, eju uz baznīcu.

Drīzāk šis “Lidl” mārketinga gājiens vērtējams kā pielabināšanās tiem eiropiešiem, kuriem reliģija ir vienaldzīga vai pat traucējoša. Mana paaudze vēl atceras oficiālā ateisma laikus un tagadējo Rīgas pareizticīgo katedrāli, bijušo Planetāriju kā celtni bez krustiem. Pārsteidzošā kārtā krustus atstāja, piemēram, gan virs slēgto Maskavas Kremļa baznīcu kupoliem, gan Izaka un Kazaņas katedrālēm toreizējā Ļeņingradā. Tātad viss atkarīgs no vietējās varas “centības”, Latvijas gadījumā – arī no iztapības un pielīšanas. “Lidl” nesen paziņojis par plāniem ienākt arī Latvijā. Interesanti, vai veikals būs gatavs tirgot, piemēram, “Laimas” šokolādes kārbas? Jo uz tām taču attēloti arī Rīgas baznīcu torņi ar visiem (kādas šausmas!) gaiļiem. Bet gailis, sv. Pētera modinātājs, taču arī ir viens no kristietības simboliem un līdzīgi krustam var neiederēties šajā jaunajā, dīvainajā Eiropas civilizācijā.

Es pat nezinu, kā lai šo pasauli dēvē. Tik daudz slavētais un reizē peltais multikulturālisms tas noteikti nav. Ar to es saprotu apzinātu lepošanos ar daudzām valodām, identitātēm un reliģijām. Tas, par ko iestājas “Lidl”, ir kultūra bez dziļāka iekšēja satura, vien tukša, ārēja čaula. Eiropa ar nozāģētiem vai izdzēstiem krustiem ir kastrēts kontinents bez nākotnes perspektīvas. Un ir tikai simboliski, ka šoreiz kastrācijas operāciju veic lielveikals. Saka jau gan, ka tieši lielveikali esot kļuvuši par modernā cilvēka katedrālēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Vieni no mūsdienu izplatītākajiem meliem ir tie, ka cilvēki visvairāk slepkavojot reliģiju dēļ. Tie ir meli. Visvairāk slepkavots ir 20.gs., kopumā apm.100 milj.civiliedzīvotāji, no kuriem apm.65 milj.bija ķīnieši. Visus noslepkavoja laicīgas valdības.

 2. Krusta karš pret komentētājiem?

 3. Pēc jezuītu principa: “Mērķis attaisno līdzekļus!” Noder pat krusti!

 4. Visi līdzekļi labi? Atbildēt

  Ja tā ir aģitācija pret Lidl,tikai no cita aspekta,tad noteikti nelīdzēs!

 5. Man dzīvē laimējies daudz ceļot.

  Kā nu ne – kompartijas un citas naudas inkasators. Ir tāds informācijas nezūdamības likums!!!

 6. Nevis par krustiem vai gaiļiem jāplēš mati, bet par to, ka tādi, kam “nepatīk” Eiropas kultūra(kāda nu viņa ir :)) ) kā siseņi lien iekšā !

 7. Nevis par krustiem vai gaiļiem jāplēš mati, bet par to, ka tādi, kam “nepatīk” Eiropas kultūra(kāda nu viņa ir :)) ) kā siseņi lien iekšā !

 8. viņķelisms smird! Atbildēt

  To jādēvē par eirofašismu.

 9. Sarkano invāziju sekas Atbildēt

  Mīļie cilvēki.
  PROTAMS, ka krustakaru sekas ir jātīra ārā no mūsu zemītes un no Eiropas.
  Tas bij SEN jau jādara. Bet nu sajūta, ka vēl arvien neesam tikuši galā ar šīs invāzijas – bruņoās agresijas un svešas ideoloģijas uzspiešanas sekām.
  ______
  tas pats jādara ar boļševismu. ikreiz to visu ievieš ar aptrakušu vardarbību, bet ikreiz tikko ir iespēja, no tā jāattīrās. Un būtu kaut kas jādara, lai šīs invāzijas izbeigtu. Bet ja neatvairam pirmo invaziju un neizradam pret to principilaitati, tas ir pamudinajums nakt vel.
  Noslaktēto un sadedzināto, spīdzināto Eiropiešu skaits mērāms miljonos. Tā ka visu cieņu mūsu senčiem.

 10. tač liekaties mierā ar savu reliģiju, dēļ tās herņas arī visi kari pasaulē, dzīvoju bez tās un esmu ļoti laimīgs, un gaidu Lidl..u Latvijā, krusti, vai pusmēneši man pie pakaļas, viens mēsls

Draugiem Facebook Twitter Google+