×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. septembris, 2013
Drukāt

AIP pretendē uz iekļūšanu EQAR kā akreditācijas institūcija (1)

LETALETA

Augstākās izglītības padome (AIP) ir uzsākusi procedūru tās iekļaušanai Eiropas augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanas reģistrā (EQAR), pastāstīja AIP vadītājs Jānis Vētra.

 

Lai institūcija tiktu iekļauta šajā reģistrā, jābūt atbilstībai astoņiem kritērijiem. Ziņojumu par to AIP jau sagatavoja un nosūtīja EQAR. Kvalificēšanos šiem astoņiem atbilstības kritērijiem apliecinājis EQAR direktors savā vēstulē. Padome arī saņēmusi vadlīnijas, kā sagatavot novērtējuma ziņojumu. Pēcāk sagatavoto pašnovērtējuma ziņojumu un pašu institūciju jānovērtē ārējiem ekspertiem – jebkurai jau EQAR reģistrā iekļautajai kvalitātes nodrošināšanas aģentūrai, klāstīja Vētra.

Viņš norādīja, ka patlaban gatavo pašnovērtējuma ziņojumu. Savukārt ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) diskutēs par to, kas finansēs šo ārējo ekspertu darbu. Viņaprāt, tam jānotiek par valsts naudu. Saistībā ar vajadzīgo finansējumu, Vētra sacīja, ka nepieciešamais finansējums atkarīgs no tā, kuru aģentūru izvēlas un cik ekspertu veiks novērtēšanu, taču orientējoši tie varētu būt 30 000 eiro (aptuveni 21 000 latu).

“Tuvāko divu līdz trīs mēnešu laikā ceram, ka ar šiem dokumentiem viss būs kārtībā un, ja būs nauda, uzreiz varēs kādai no EQAR reģistrā reģistrētajām aģentūrām lūgt organizēt šo novērtējumu. Domāju, ka optimālā risinājumā šī gada beigās varētu visus dokumentus nosūtīt uz EQAR, un viņi mēneša laikā pēc dokumentu saņemšanas pieņem lēmumu – iekļaut vai nē. Mums ir augsts cerību potenciāls tapt iekļautiem un būt atbilstošiem pēc visiem parametriem,” teica AIP priekšsēdētājs.

Vētra uzskata, ka jebkurā gadījumā vienai institūcijai no valsts EQAR ir jābūt, jo “tā ir tā saucamā nacionālā akreditācijas aģentūra, kas ir galvenā references institūcija par dažādiem kvalitātes jautājumiem attiecīgajā valstī”. Viņš pauda, ka Latvijā vienīgā kritērijiem atbilstošā institūcija ir AIP.

Vētra pastāstīja, ka viens no atbilstības kritērijiem ir neatkarība un AIP esot institucionālā neatkarība, jo padome nevienam nav pakļauta. Otrs kritērijs ir akreditācijas pieredze, un AIP ir nodarbojusies ar akreditāciju un turpina to darīt. Kritērijos ietilpst arī sadarbība ar ārvalstu ekspertiem.

Jautāts, vai AIP tomēr nav pārāk cieša saistība ar nozari, Vētra sacīja, ka tas ir pilnīgi dabisks fakts, jo būtu naivi, ja nozari varētu vērtēt tas, kurš par nozari neko nezina. Viņā akcentē, ka svarīga ir institucionālā neatkarība, bet individuālu cilvēku interešu konfliktu novēršanai un risināšanai ir paredzētas vesela procedūra. Tāpat viņš piebilda, ka arī ar nozari saistīts bija Vācijas augstākās izglītības akreditācijas aģentūrai ASIIN, kurai sākotnēji paredzēts deleģēt akreditācijas procesa organizēšanu, turklāt tās dibinātājs esot augstskolu asociācija.

Jau vēstīts, ka Ministru kabinets uzdeva IZM sagatavot informāciju par veicamajiem pasākumiem, lai nodrošinātu vismaz vienas Latvijas institūcijas iekļaušanu EQAR reģistrā.

Savukārt ar 2014.gada 1.janvāri ministrija iecerējusi padarīt atvērtu akreditācijas sistēmu, ļaujot tālākās kārtējās akreditācijas veikt jebkurai no EQAR reģistrētajām institūcijām. Ministrijas mērķis esot ieviest augstus standartus akreditācijas procesa organizēšanā, nodrošināt atvērtu sistēmu akreditācijas procesā, kas būs atbilstoša Eiropas standartiem un brīva no interešu konfliktiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vētra: “tā ir tā saucamā nacionālā akreditācijas aģentūra, kas ir galvenā references institūcija par dažādiem kvalitātes jautājumiem attiecīgajā valstī”. Vai nu EQAR ir tieši galvenā? Latvija pagaidām ir tikai pāris šādu institūciju locekle (INQAAHE un ENIC/NARIC), bet Lietuva un Igaunija bez šīm ir arī varbūt pat vēl nozīmīgākās organizācijās – ENQA, CEENQA un EQAR.

Draugiem Facebook Twitter Google+