Foto – Karīna Miezāja

Aivars Lembergs neredz, ka Ventspilī palielinās opozīcija 0

Kad uzrunāju pilsētniekus, vaicājot, vai pašreizējam saimniekam Ai­varam Lembergam vēlēšanās būs kāds nopietns oponents, saņēmu divējādas atbildes. Vieni teica: ak dievs, kādas muļķības jūs jautājat – viņš taču ir mūžīgs! Bet citi atbildēja, ka pamazām veidojoties nopietna opozīcija. 


Reklāma
Reklāma

 

Viņi no Lemberga 
nebaidās

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Opozīcijas galvgalī esot pašreizējās un arī iepriekšējās domes deputāts, no “Saskaņas centra” izslēgtais un tagad bezpartijiskais Ventspils graudu termināļa valdes priekšsēdētājs Vladislavs Šafran­skis un uzņēmuma “Kālija parks” komercdarbības konsultants, finansists un ekonomists Reformu partijas biedrs Aivis Landmanis, kurš 2005. gadā tika ievēlēts domē no “Jaunā laika” (“JL”) saraksta. Pēc tam gan vairāk nav pašvaldībā balotējies, izstājies no “JL”, jo partijai neesot bijusi nekāda interese par Ventspils problēmām un vietējā partijas biroja cilvēku pūliņiem tās risināt. Abi vēlēšanās startēs ar pirmajiem numuriem no apvienotā “Reģionu alianses” un Reformu partijas saraksta. Landmanis tiek virzīts pilsētas domes priekšsēdētāja amatam, un Šafranskis palīdz viņam sasniegt mērķi. 


CITI ŠOBRĪD LASA

“Atšķirībā no pārējiem pilsētniekiem šajos astoņos gados, kopš darbojamies politikā, esam iemācījušies paust un aizstāvēt savu viedokli, jūtamies šajā ziņā brīvi un lepojamies, ka mums nav jākaunas par to, ka mums ir atšķirīgi uzskati,” neslēpj Lemberga oponents Landmanis, kurš Ventspilī dzīvo kopš 1998. gada un ir strādājis ne vienā vien ar tranzīta biznesu saistītā pilsētas uzņēmumā. Viņš atzīst, ka ir problēma pilsētā izveidot tādu opozīciju, kurai ir stingri uzskati, jo cilvēki baidoties atklāti paust savas no Lemberga atšķirīgās domas. Lemberga ietekmē esot visa pašvaldība, valsts un pašvaldību iestādes un bankas.

Landmanis un Šafranskis uzskata, ka nav normāli, ka brīvosta darbojas kā banka, kas kreditē uzņēmumus, kas nespēj strādāt ekonomiski. Viens jau ir bankrotējis, citā kavējas algu izmaksa, vēl citam jau ieslēgta kreditoru aizsardzības programma… Vienlaikus tie uzņēmumi, kas vēlas ienākt Ventspilī ar savu naudu, netiekot ielaisti. Kā piemērs tiek minēta PET pudeļu rūpnīca, dīzeļdegvielas atsērošanas rūpnīca…

Līdzīga problēma esot ar Šafranska pārstāvēto Ventspils graudu termināli, kas simtprocentīgi pieder Kazahstānas investoram. Uzņēmums neveik­smīgi centies iegūt Ventspils domes un brīvostas piekrišanu divu vērienīgu investīciju projektu – noliktavu parka, dzirnavu un makaronu izstrādājumu ražotnes – būvniecībai par kopējo summu aptuveni 25 miljoni eiro. Saņemts atteikums, kaut gan no pašvaldības netiek prasīts ne santīma. Kaut arī uzņēmums strādā kopš 2005. gada, Lembergs to nekad neesot apmeklējis.

Šafranskis ir ukrainis, ieguvis bakalaura grādu biznesa vadībā Maskavas Komercijas un tiesību universitātē, kopā ar vecākiem gada vecumā pārcēlies uz Latviju no Vladivostokas. Viņš necieš cilvēkus, kuru raksturs esot līdzīgs “trušiem, kas baidās no Lemberga un izpilda visu, ko viņš liek”.

“Viņš padomju laikā ir iemācījies psiholoģiski apstrādāt cilvēkus un tagad var uzvesties kā čūska pret trušiem. Pie viņa tādu trušu ir daudz, jo Lembergam ir nepieciešams paklausīgs balsošanas instruments,” secina uzņēmējs. Bet Landmanis papildina: “Ja tranzīta nauda būtu tērēta sabiedrības labā, Latvijā nebūtu krīzes.”

Reklāma
Reklāma

Landmanis vada arī vietējo hokeja klubu, pats gan hokeju nespēlējot, bet palīdzot piesaistīt naudu, jo no pašvaldības tā viegli nenākot, ko nevarot teikt par Lemberga pārstāvēto basketbola klubu vai viņa vietnieka Gunta Blumberga atbalstīto futbola klubu.

Mēra amata kandidāts dejo arī vidējās paaudzes tautas deju kopā “Liedags”. Bet Vladislavs Šafranskis aizrāvies ar aitu audzēšanu un labprāt brīvajos brīžos relaksējas izbraucienos ar motociklu. Abi domubiedri uzskata, ka Ventspils ir kā katalizators pozitīvām pārmaiņām valsts dzīvē – kamēr Ventspilij būs tikai saposta ārējā fasāde un nodokļu maksātāju nauda tiks tērēta, lai reklamētu tikai vienu partiju un tās vadoni, kamēr šeit būs tikai viens pareizais viedoklis, tikmēr arī Latvijā nekādas pārmaiņas pozitīvā virzienā nav gaidāmas.

 

Cik bīstams ir 
”Saskaņas centra” 
Trusevičs

Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars biedējis ar “Saskaņas centru” (“SC”), kas nākšot pie varas Ventspilī, ja Lembergs zaudēs varu. Devos pārliecināties, cik bīstama ir “SC” Ventspils “lokomotīve”, partijas vietējās nodaļas vadītājs ekonomists Vitalijs Trusevičs.

Vitalijs mani sagaida ar vārdiem: “Mēs necīnīsimies ne pret vienu partiju, jo šāda cīnīšanās traucē strādāt iedzīvotāju labā. Tiesa, ja man uzbrūk, es aizsargājos, bet pats nekad neuzbrūku.”

Aprīļa beigās Trusevičs pametis darbu uzņēmumā “Bio–Venta”, kurā Lembergam ir ietekme. Viņš nevēlas stāstīt par aiziešanas iemesliem, jo vienojies ar valdes priekšsēdētāju šo informāciju neizpaust. Patlaban atjaunojis sava nodibinātā starptautiskā investīciju uzņēmuma “Bochkor” darbību, ko bija “iesaldējis” veselības stāvokļa dēļ.

Pilsētnieki, kas pārzina Ventspils politisko virtuvi, man stāsta, ka Vitalijs esot “Lemberga cilvēks” un ka pat “SC” saraksts esot saskaņots ar pilsētas saimnieku, pirms parādījies publiski. Vitalijs gan to noliedz.

Tomēr sadarbībai ir zināma loģika, jo Zaļo un zemnieku savienība, kuras sastāvā uz Saeimas vēlēšanām iekļaujas arī “Latvijai un Ventspilij”, ir samērā draudzīgās attiecībās ar “SC” Saeimas namā. Partijas Kurzemes reģiona kurators ir Saeimas deputāts Valērijs Agešins, kurš raugās, lai nerastos nevajadzīgi konflikti ar Lembergu un viņa vadīto partiju. Pēdējās pašvaldību vēlēšanās no “SC” Ventspils domē ievēlēja trīs deputātus. Patlaban viņi ir bezpartijiskie, jo no partijas izslēgti. Tostarp arī Šafranskis, kuru no partijas izmeta ar partijas biedra Truseviča gādību.

Vitalijs pirms trim gadiem uzrakstījis iesniegumu “SC” ģenerālsekretāram un arī policijai, ka Šafranskis draudējis ar viņu izrēķināties. “Es uzskatu, ka šādiem cilvēkiem nav vietas partijā. Šādi cilvēki tikai grauj partijas reputāciju,” iesniegumā toreiz rakstīja Ventspils nodaļas partijas biedrs Trusevičs.

Pēc tam sekoja iesniegums Jānim Urbanovičam par partijas disciplīnas pārkāpumiem, ko pieļāvis Šafranskis. Vainojamais uzskata, ka viņa izslēgšanai bijuši politiski, nevis juridiski motīvi, bet ļaunu prātu uz Vitaliju netur.

Vitalijs uzsver, ja “SC” deputāti iekļūs domē, prioritāte būšot sociālie jautājumi – lai cilvēks būtu paēdis, siltumā un justos droši. Skolēniem, studentiem un pensionāriem tikšot nodrošināts bezmaksas pilsētas sabiedriskais transports un sniegta finansiāla palīdzība no pašvaldības budžeta gan mediķiem, gan pedagogiem, kā arī atbalstīti cilvēki ar īpašām vajadzībām. Viņš zina, ko nozīmē būt cilvēkam ar īpašām vajadzībām, jo pats ir invalīds. Bet pirms tam bija pazīstams kā Latvijas čempions kikboksā, Ventspils aerokluba vadītājs un izpletņlēcējs, populāro aktieru Alena Delona un Pjēra Rišāra miesassargs, kad viņi viesojās Latvijā, lai piedalītos festivālā “Baltijas pērle”. Vitalijs ir pabeidzis Anglijas miesassargu skolu. Arī pašam Vitalijam ir aktiera darba pieredze, filmējoties tādās filmās kā “Rīgas sargi”, “Rīgas gambīts” un “Inspektors Grauds”.

Liktenīgajā 2004. gada 6. jūnijā viņš bija nolēmis pēdējo reizi nolēkt ar izpletni, lai peldsezonas atklāšanas dienā nogādātu Ventspils pludmalē zilo karogu. Kopā ar Vitaliju lēca vairāk nekā 20 izpletņlēcēju, un viens no viņiem ar kājām trāpīja Vitalijam pa galvu. Viņš zaudēja samaņu un ietriecās zemē ar ceļiem piecus metrus no savas mātes un tēva, gūdams smagus savainojumus. Pēc tam veselu gadu nekustīgs gulēja Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, pārcieta desmit operācijas, no kurām viena bija neveik­smīga (par to vēl nav beidzies tiesas process; Vitalijs vēlas saņemt 300 tūkstošu latu kompensāciju par ārstu pieļauto profesionālo kļūdu), bet priekšā vēl ir četras operācijas.

Ja pēc vēlēšanām būs jābalso par Lembergu kā pilsētas saimnieku, vai Vitalijs balsos par? “Es domāju, ka viņš amatā atrodas pārāk ilgi, ir vajadzīgas pārmaiņas. Bet es viens pats nevaru izlemt, kā balsot. Lēmums tiks pieņemts vietējā partijas sapulcē.” Vitalijs noliedz, ka lēmums šajā jautājumā taps partijas birojā Rīgā.

Uz jautājumu, vai Trusevičs sevi uzskata par nopietnu pilsētas vadītāja kandidātu, atbildēja viņa kolēģis un vietnieks partijas darbā Aleksejs Medvedjevs: “Kad Nils Ušakovs 2009. gadā pretendēja uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu, tad partijas sapulcē visi par viņu smējās. Teica – viņam tikai 30 gadu, kāds viņš Rīgas mērs! Vēlēšanās viss ir iespējams, tostarp arī negaidīti pārsteigumi. Runājot par Vitaliju – kāpēc gan ne!”

 

Ventspils saimnieks 
opozīciju neredz

Kaut gan Aivars Lembergs oficiāli ir atstādināts no domes priekšsēdētāja amata un ir parasts deputāts, par to liecina vien tas, ka viņš vairs nesēž pilsētas saimnieka kabinetā, bet ir pārvietojies uz pirmā stāva sēžu zāli, kur viņam gādīga sekretāre pienes kafiju, tēju, uzkožamos, ūdeni…

Lembergs liek saprast, ka viņš nepārdzīvo savu atstādināšanu no priekšsēdētāja amata: “Redziet, domes priekšsēdētāja pienākumu saraksts ir ārkārtīgi īss un viņam nav praktiski nekādas administratīvās atbildības. Priekšsēdētājs atbild par domes ārkārtas sēžu sasaukšanu un par visādiem citādiem sīkumiem.

Esmu Ventspils valdošās partijas vadītājs, domes vairākuma frakcijas vadītājs un politiski atbildu ventspilnieku priekšā par to, lai izpildītu vēlētājiem dotos solījumus. No tā izriet mana politiskā atbildība un politiskie pienākumi. Nevienā likumā nav ierakstīts, ka domes priekšsēdētājs ir politiski atbildīgs savu vēlētāju priekšā.”

Viņš neredzot, ka palielinās opozīcija. “Cik lielajās pilsētās ir pie varas tādu partiju, kam no 13 deputātu vietām pieder astoņas. Nosauciet vēl kādu! Var jau teikt, ka tas ir slikts rezultāts, bet lai citi parāda labāku. Turklāt ņemiet vērā, ka pret Lembergu vērstā kampaņa norit no 1999. gada, tātad 14 gadus. Pret mani bijušas trīs krimināllietas, un visās trīs es vinnēju. Tas norāda uz vajāšanu.

Pēdējā kampaņa sākās ar Sprūdža gājienu pret mani. Kad līdz vēlēšanām palikušas tikai trīs nedēļas, tiek virzīts speciāls antilemberga likums. Saeimas priekšsēdētāja Ābol­tiņa ir profesionāla juriste un nevēlas izskatīties smieklīga savu kolēģu acīs, jo labi saprot, ka šis likumprojekts ir antikonstitucionāls,” tā Lembergs skaidro Sprūdža sakāvi Saeimā. Ar Sprūdžu viņš nekad nav ticies, jo ministrs, viesodamies Ventspilī, nekad nav uzskatījis par vajadzīgu satikt pilsētas saimnieku. Tāpat kā viņa kolēģis ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Par partijas “Latvijai un Ventspilij” labajiem darbiem var izlasīt gan domes mājas lapā internetā, gan uzzināt vietējā televīzijā, laikrakstā “Ventas Balss”, pilsētā izvietotajos videoekrānos… Vaicāju, kāpēc Lembergs ir tik skaudīgs un liedz par pašvaldības naudu reklamēties arī tiem deputātiem, kuri nepārstāv viņa vadīto partiju.

Par informatīvo pakalpojumu sniegšanu 2012. un 2013. gadā pašvaldība, piemēram, “Ventas Balsij” no nodokļu maksātāju naudas samaksājusi pusmiljonu latu, nerēķinot gandrīz 11 tūkstošus latu šogad, kas laikrakstam piešķirti par informatīvā materiāla “Ventspils pilsētas pašvaldības atskaite” izgatavošanu un izplatīšanu. Opozīcijas deputāti reklamējas par saviem līdzekļiem, jo “Ventas Balsī” viņiem vietas neesot.

A. Lembergs: “Ventas Balsij” nav nekāda sakara ar pašvaldību, tur jūs kļūdāties. Tā ir privāta avīze. Jūs taču arī savā laikrak­stā nepublicēsiet partiju atskaites vēlētājiem par velti. Mums ir zināma kārtība, ka reizi gadā pašvaldība vēlētājiem sniedz atskaiti atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam.

Laba pārvaldība nozīmē atklātu darbību un atskaitīšanos saviem vēlētājiem. Tās ir atskaites, tā nav reklāma.”

Pastāstu Lembergam, ka pilsētnieki man sūdzējās, ka Ventspilī esot zemas algas, ka trūkstot darba vietu, ka cilvēki braucot projām… Viņš kļūst pikts – neesot ko klausīties pļāpātājos uz ielām. Viņš, būdams ekonomists, visu mēra skaitļos. Ventspilī esot augstākās darba algas, no kurām maksā sociālo nodokli. Augstākas nekā Rīgā un Jūrmalā. Ventspilī esot arī lielākās vidējās pensijas, šī ir senioriem draudzīgākā pilsēta Latvijā un Eiropā ierindojas pirmajā trijniekā. Tiesa, bezdarbs esot. Latvijā vidēji tas ir 10,3%, bet Ventspilī – 8,3%.

Vaicāju, kāpēc Ventspilī, tik turīgā pilsētā, nav neviena liela apģērbu veikala, sievietes braucot pucēties uz Rīgu. Arī pēc bērnu precēm. Tas neesot Lemberga uzdevums nodarboties ar lielveikalu tīkla attīstību. Teritoriālajā plānojumā esot iezīmētas vietas, kur var būvēt lielveikalus, bet tas, vai to dara, vai ne, atkarīgs no privātajiem investoriem.

Ventspils saimnieks uzskata, ka tā ir naudas izšķiešana – pirkt apģērbus, apavus un kosmētiku Latvijā. Viņš pašu mājās pērkot tikai pārtiku, pārējo – Parīzē, Londonā un citur, kur preces lētākas nekā Latvijā.

Viņa caursišanas spējas joprojām ir dzīvas. Lemberga ilgās darbības gados veidotie sakari valsts pārvaldes struktūrās joprojām darbojas. Kaut vai pēdējais fakts par Ventspils tehnikuma paplašināšanu. Sākumā Lembergs paziņoja, ka šim mērķim būšot viens miljons latu, bet pēc neilga laika nāca klajā ar ziņu, ka saņemti 11 miljoni latu. Kuldīdznieki, kuru arodskolai arī vajag naudu, tik brīnās – kā Lembergs to dabū gatavu? – un dusmojas, ka uz Ventspili aizplūdusi arī daļa no viņu naudas.

“Ventspils tehnikumam jāatbilst tādam līmenim, kas ir virs Vācijas vidējā, un to nevar panākt tikai ar kosmētisko remontu profesionālās izglītības sistēmā,” Lembergs ir lakonisks.

Saku viņam, ka pilsētnieki man stāsta, ka Lembergam esot šamaņa īpašības – ar acu skatu vien tā noburot cilvēkus, ka viņi nobīstas kā truši un nespējot saimniekam neko pretī pateikt. “Kādas muļķības jūs tur atkal esat saklausījusies,” viņš aizrāda, pirms atvadāmies, un vēlreiz man atvainojas par gandrīz stundas gaidīšanu aizdurvē.

 

Uzziņa

Par 13 deputātu vietām Ventspils domē cīnīsies kopumā 84 kandidāti no pieciem sarakstiem

* Politisko partiju apvienība “Saskaņas centrs” (saraksta līderis – SIA “Bochkor” valdes loceklis Vitalijs Truševics)

* “Tautas kontrole” (saraksta līdere – “Petro Carbo Chem GmbH” pārstāvniecības Latvijā direktore, Ventspils domes deputāte Jeļena Garbuzova)

* Nacionālā apvienība “”Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un brīvībai/LNNK” (sarak­sta līderis – ražošanas inženieris “Latvijas autoceļu uzturētāja” Talsu ceļu rajonā Māris Ganuss)

* “Vienotība” (saraksta līdere – IA “KI” valdes locekle, Ventspils domes deputāte Dace Korna)

* “Latvijai un Ventspilij” (saraksta līderis – Ventspils domes priekšsēdētājs 
Aivars Lembergs)

* Politiskā partija “Reģionu alianse”, Reformu partija (saraksta līderis – uzņēmuma “Kālija parks” komercdarbības konsultants Aivis Landmanis)