×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. maijs, 2018
Drukāt

Aivita Putniņa: Nepiekrītam LZA konsīlijam, aicinām ratificēt Stambulas konvenciju (37)

Foto - LETA/Rebeka ŽeireFoto - LETA/Rebeka Žeire

Aivita Putniņa.

Latvijas Universitātes asociētā profesore Aivita Putniņa savā, kā arī 33 zinātnieku un pētnieku vārdā šodien, 24.maijā ir nosūtījusi Izglītības un zinātnes ministrijai, kā arī vairākām Saeimas komisijām un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidentam Ojāram Spārītim un  LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas padomei atklātu vēstuli saistībā ar rīkoto ekspertu konsīliju par „Par Stambulas konvenciju” un tā slēdzienu 2018. gada 18. aprīlī, , tā portālu “La.lv” informēja Aivita Putniņa.

Saskaņā ar LZA mājas lapā sniegto aprakstu, “konsīlijā ir vairākas principiālas dalībnieku grupas: valsts institūciju pārstāvji, kas informē ekspertus un kompetenti atbild uz ekspertu uzdotajiem jautājumiem; eksperti, kas vispusīgi analizē jautājumu; plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, kas seko diskusijai un pauž informāciju sabiedrībai; interesenti, kas vēlas noklausīties diskusiju klātienē.”

1. Vēršam uzmanību, ka konsīlijs un tā slēdziens pārkāpj konsīlija norises regulējumu. Pirmkārt, konsīlijā valsts institūciju pārstāvju viedoklis netika skaidri nodalīts no ekspertu viedokļa, bet slēdzienā konsīlija transkriptiem tika pievienots papildu viedoklis, lai iegūtu vajadzīgajam slēdzienam atbilstošu “balsu” skaitu. “Balsu” samērs savukārt ir iegūts, mehāniski summējot visu klātesošo ekspertu un valsts institūciju pārstāvju un papildu pievienotā “eksperta” balsi. Konsīlija slēdzienā vispār netika pārstāvēts par jomu atbildīgās Labklājības ministrijas viedoklis.

2. Uzskatām, ka konsīlija norises gaita un slēdziena uzbūve neatbilst zinātniski kvalificētam slēdzienam gan tvēruma, gan argumentu pamatotības ziņā. Diskusijas sākumā  tika uzdoti tendenciozi un neētiski jautājumi, piemēram, “Kas ir vardarbība un līdztiesība/vienlīdzība ikdienā? Kā tā izpaužas un kā tās mazināt vai nepieļaut?”, pievienojot slēdzienam arī ar Konvenciju nesaistītus pārspriedumus.

3. Lai arī sākotnēji paredzēts kā zinātnes pienesums sabiedrībai, šādi organizēts konsīlijs degradē Latvijas zinātni, Latvijas Zinātņu akadēmijas prestižu un tās ekspertīzes kvalitāti.

4. Lūdzam LZA stingrāk pārraudzīt konsīliju ekspertu atlasi (piemēram, izvirzot līdzīgus kritērijus kā LZP ekspertu statusam) un konsīlija organizēšanas kārtību, šādi nodrošinot zinātniski kvalitatīvu un pamatotu ekspertīzi.

5. Mēs, zemāk parakstījušies trīsdesmit trīs Latvijas zinātnieki un pētnieki, nepiekrītam konsīlija slēdzienam un aicinām Saeimu ratificēt Konvenciju, nesaskatot nekādus zinātniski pamatotus riskus Latvijas sabiedrībai un Satversmei. Konvencijas neratificēšana, savukārt, būs spēcīgs signāls starptautiskajai sabiedrībai un varmākām, apliecinot, ka Latvijā ir augsta tolerance pret vardarbību ģimenē.

 

Atklāto vēstuli parakstījuši:

Aivita Putniņa, PhD (Cantab), Latvijas Universitātes asociētā profesore
Kristīne Dupate, Dr.iur., Latvijas Universitātes asociētā profesore

Dace Balode, Dr. theol., Latvijas Universitātes profesore

Valdis Tēraudkalns, LU Teoloģijas fakultātes profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis

Marija Golubeva, Dr. hist., politikas analīti

Kārlis Vērdiņš, Dr. philol.

Baiba Bela, Dr. sc.soc., Latvijas Universitātes asociētā profesore

Signe Mežinska, Dr.sc.soc.,  Latvijas Universitātes asociētā profesore

Ineta Lipša, Dr. hist., Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece

Velga Vēvere, Dr. phil, Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā  pētniece

Anne Sauka, Dr. phil. LU VFF lektore un pētniece

Ilze Mileiko, Dr. philol., SIA “Projektu kvalitātes vadība” pētniece,

Ivars Neiders, Dr. phil, Rīgas Stradiņa Universiātes docents

Dace Kavasa, Latvijas pārstāve EIGE ekspertu forumā,

Andris Šuvajevs, SUSPLACE pētnieks, Latvijas Universitāte,

Jānis Ozoliņš, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks,

Emīls Ķīlis, PhD, Baltic Studies Centre pētnieks,

Miķelis Grīviņš, Dr. sc.soc., Baltic Studies Centre pētnieks,

Anda Ādamsone-Fiskoviča, Dr.sc.soc., Baltic Studies Centre pētniece,

Toms Ķencis, Dr. art., LULFMI pētnieks,

Dina Bite, Dr.sc.soc., Latvijas Lauksaimniecības universitātes asociētā profesore,

Inese Šūpule, Dr.sc.soc., Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece,

Tālis Tisenkopfs, Dr.soc, Baltic Studies Centre vadošais pētnieks un Latvijas Universitātes profesors,

Ieva Tihovska, Dr. art., Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece,

Ilona Kunda, Dr. Sc. Soc., Latvijas Kultūras akadēmija,

Elīna Ozoliņa, M Hum., M Soc,. SIA Jaunrades laboratorija, vadošā pētniece,

Laima Geikina, Dr. theol., Dr. paed., Latvijas Universitātes profesore,

Karlīna Grīviņa, M Soc., M Art, tirgus pētniece,

Ieva Puzo, PhD, Rīgas Stradiņa Universitātes pētniece,

Karīna Vasiļevska-Dāsa, MSc, Kalifornijas universitātes Sanfrancisko/Berklijā doktorante,

Sandra Šūmane, Dr. sc.soc., Baltic Studies Centre pētniece,

Klāvs Sedlenieks, PhD, Rīgas Stradiņa Universitātes docents,

Jānis Daugavietis, Dr.Sc.Soc., Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. “Aivita Putniņa [..]
  ORGANIZĀCIJA:LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka”, Sorosa Fonds ”

  Ok. Geju un transseksuāļu lobijs. Viss skaidrs.

 2. Lai izņem murgus par ašpadsmit “dženderiem” un varam parakstīt. Savādāk garīgi slimu ekstrēmistu savārstījumu ratificēt valsts politikas līmenī būtu neprāts.

 3. Jums atkal jāiet skolā un jāmācās lasīt. Vai arī uz Tvaika ielu 2.

 4. jau nav kaitīgi! Tiem, kas apmulst, izlasot vārdu ”zinātnieks”‘, iesaku izlasīt Vijas Beinertes rakstu tepat Latvijas Avīzē, par genderisma spoku, kas klīst pa Eiropu. Ļoti labs raksts-saprotams un pārliecinošs… Šitie zināt(nieki) ir nedaudz atpalikuši, modernā Eiropa ir sapratusi, ka visi welcom(isti) un gender(isti ) aiz gara laika grūž cilvēci auzās. Vai nu mūsu Saeimai maz auzu, ka vēl šitajā grāvī jāiebrauc?!

 5. Un tāpēc Latvijai ir obligāti jāparaksta visiem pārējiem absolūti nevajadzīgā konvencija?!!!!

 6. Kāds sakars konvencijai ar zinātnieku grupiņu. Vai Latvijā vajag viendzimuma laulības, var sarīkot referendumu. Nevar noliegt vairākumu-tā ir demokrātija. Un vispār gulēt šajā aspektā vajag gultā mājās, nevis uz ielas.

 7. Dr.Fenolftaleins Atbildēt

  Kā jau pirms vairākiem gadiem rakstīja LZA akadēmiķis Jānis Stradiņš: Ļatviju ir pametuši ap 1000 laba ranga zinātnieku.” Un pameta Latviju ne jau tie nezinošākie! Tāpēc interesanti būtu uzzināt,ko jaunu ir radījuši kaut vai SIA”Jaunrades laboratorija” strādājošie zinātnieki,kuru pārstāve arī ir parakstījusi šo atklāto vēstuli!

  • Kāds tam sakars ar Stambulas konvencīju? Un vispār,kam tad tāda LZA, padomju atrauga, vēl vajadzīga?

 8. Vai tā ir tā pati Putniņa kura vazā savus bērnus pa praidiem?

 9. Mūsu ciemā neviens nekādus zinātniekus nepazīst ,i dzirdējuši nav. Mēs klausīsim tikai sev līdzīgajiem. Bet balsotāju vairākums ir tādu ,kā mēs un vēl varenā pensionāru armija!

 10. Es atkal nepiekrītu Aivitai Putniņai un pārējiem, kas šo parakstījuši. Esmu zinātņu doktors, vadošais pētnieks.

 11. Tauta nav lūgusi Jūs iestāties par tās tiesībām un atliek vienīgi konstatēt, ka jūs paši neesat pratuši izveidot saskanīgu ģimenes dzīvi. Bet tādēļ jau, ka vīrs Jūs sit, nav jāratificē tautai svešu uzskatu paušana. Bēdīgi, ka mūsu zinātnieki nostājušies starptautisko deģenerātu un izvirtuļu pozicijās. Mūsu necilajā valstī jau nekas neapdraud jūsu uzskatus un variet droši iet praidā līdzvērtīgi ar Brazīlijas padibenēm, ar visiem zoofiliem un visādi citādi psihiski slimiem cilvēciņiem Bet mūs gan -latviešu tautu necenšieties ievilkt tajā starptautiskajā liberāļu zaņķī

 12. Nu ko var ņemties ar to konvenciju. Nu paspēja valdība parakstīt pa kluso (kamēr sabiedrība vēl neapķērās) – nu i labi. Kāpēc vēl jāratificē? Varētu padomāt, tiko ratificēs konvenciju, tā uz burvju mājienu izbeigsies vardarbība pret sievietēm. :-))))
  Beidziet liekuļot, konvencijas mērķis ir pavisam cits, bet vardarbība ģimenē un pret sievietēm arī ar pašlaik spēkā esošajiem LV likumiem ir krimināli sodāma.

 13. Kāds ir pašu,šo 33 kvēlo Stambulas konvencijas atbalstītāju,sniegums sabiedrībai,par daudzu no kuriem eksistenci,sabiedrība uzzina tikai šodien?

 14. Īpaši mani uzjautrina šie,pa malu malām,steidzīgi sameklētie,dažādie”pētnieki”,tirgus pētnieci ieskaitot! Gribētos gan sīkāk uzzināt,ko tad viņi ir konkrēti izpētījuši,jo līdz šim,neviens pat nezināja,ka tādi Latvijā eksistē-pie tam vēl-pat Baltijas mērogā!! Un,kas tie tādi “SUSPLACE” un “EIGE”,ko daži,šo petīciju parakstījušie pārstāvot????! Varbūt asociētā profesore Aivita Putniņa varētu mums to paskaidrot? Protams,ja vien to pati zina!

 15. 33 pļuraki- savas t’\evzemes nodevēji.

 16. Nu beidzot redzami Mozaīkas fani no zinātnes aprindām. Varbūt izsaukt sanitārus, ja nu tiešām profesori un pētnieki ir saindējušies ar Mozaīkas vīrusu . Tas ir smadzenēm nāvējošs un ja jau ar to iet sabiedrībā? Senāk gan tikai guļamtelpā….

 17. Konvencija radīta uz “Gender role ideology” bāzes, kas deklarē, ka cilvēka dzimums tiek konstruēts ar valodas un sociālo lomu palīdzību, un tas ne vienmēr sakrīt ar bioloģisko dzimumu. Tātad dzimumu nosaka nevis dzimumorgāni un hromosomu komplekts, bet gan sociālās lomas un paša cilvēka vēlmes. Šāda dzimumu sajaukšana (vienādošana) un norobežošanās no dzimumu bioloģiskajiem aspektiem tiek veikta caur šādām metodēm:
  1) Dzimumu definīcijas izmaiņas – Konvencijas definīcija: “ar terminu „dzimums” tiek saprastas sociālās lomas, uzvedība, nodarbošanās un īpašības, ko konkrēta sabiedrība uzskata par atbilstošām sievietēm un vīriešiem”;
  2) Dzimuma identitātes traucējumu noliegšana, izņemšana no slimību klasifikatora un to uzskatīšana par personas pašizpausmes brīvību;
  3) Dzimumu līdztiesība jeb “Gender Mainstreaming”, kas sākotnēji paredzēja nodrošināt sieviešu un vīriešu tiesību līdzvērtību, taču šobrīd ir pāraugusi dzimumu atšķirību nonivelēšanas kustībā un vardarbības pret sievietēm veicināšanā (piemēram, aizsargājot vīriešu ar dzimuma identitātes traucējumiem tiesības lietot sieviešu publiskās labierīcības );
  4) Diskriminācija pret ģimenēm, kurās vīrietis uzņemas vadošo apgādnieka lomu, saucot to par stereotipu un paredzot šādu uzskatu izskaušanu jaunajā Latvijas izglītības saturā .
  5) Ģimenes un laulības kā vērtības noniecināšana un definīcijas paplašināšana, iekļaujot viendzimuma un poligāmijas attiecības – LGBT (lezbiešu, geju, biseksuāļu un transseksuāļu) interešu lobēšana. Vecāku nozīmības un ietekmes samazināšana;
  6) Leģitimizējot jebkuru seksuālu praksi kā pieņemamu, neatkarīgi no sekām, ko rada konkrētā seksuālā uzvedība (piemēram, Zviedrijas seksuālās izglītības asociācijas bukletā pusaudžiem ir prezentēti un akceptēti plaša spektra seksuālās uzvedības un dzimumattiecību veidi);
  7) Ieviešot visās izglītības iestādēs (pirmsskolā, sākumskolā, pamatskolā un vidusskolā) obligāto seksuālo izglītību – protams, ar atbilstoši izmanītu saturu!.

  • “.. dzimumu .. paša cilvēka vēlmes ..”

   Tas ir tas labākais, kas man šajā totālajā sviestā patīk vislabāk:

   Wow! Wow! Kili-kili! Šorīt pamodos rozā noskaņojumā – La-la-la! Šodien es būšu me-e-e-eitene! … TIK BĀRDA JĀNODZEN!!!

   Pat neticami ka tik klaji murgi Rietumos jau ir jau pacelti starptautiskšs politkas līmenī. Lūk, kas notiek, kad valdībās salaiž sarkanos un zaļos ekstrēmistus. Pēkšņi slima suņa murgi ir valsts politika un normalitāte ir naida noziegums.

 18. Švauksti ne zinātnieki!!

 19. Aiciniet drīzāk atcelt 21% PVN apbedīšanas un kremēšanas pakalpojumiem,samazināt to vismaz maizei un pienam!

 20. Par sarakstu -paldies! Tagad būs zināms, kuri pārdodas par jūdas grašiem. Pavisam īss prātiņš, ka var neredzēt aiz matiem pievilktās vardarbības dēļ drausmīgo patieso nežēlību un jebkura veselā saprāta iznīcību, ar kuru grib bendēt mūsu bērnus. Neizdosies!

 21. Nevienu uzvārdu no šiem pseidozinātņu asociētajiem profesoriem pat dzirdējusi neesmu.

 22. 32 pret visu sabiedrību??! Atbildēt

  Zemāk parakstījušies var paši pārcelties uz Stambulu!

 23. strīpaini pupainie Atbildēt

  Trīsdesmit trīs zinātnieki par trīsdesmit trim grašiem. Pa lēto! Ir jāņem!

 24. Prasība "Latvijas Avīzes" vadībai Atbildēt

  Latvijas Avīze, Ja jūs gribat iegūt lasītāju uzticību jūsu paziņotajai tradīciju aizstāvošajai politikai, tad ielieciet Vijas Beinertes rakstu “Pa Eiropu klīst dženderisma rēgs” ( par Stambulas konvencijas būtību) pie ziņām par Latviju. LA , no kā jūs baidāties? Vai tiešām īpašnieks un vadība jūs ir padarījuši par ņergām un nodevējiem?

 25. prasība "Latvijas Avīzes" vadībai Atbildēt

  Latvijas Avīze, Ja jūs gribat iegūt lasītāju uzticību jūsu paziņotajai tradīciju aizstāvošajai politikai, tad ielieciet Vijas Beinertes rakstu “Pa Eiropu klīst dženderisma rēgs” ( par Stambulas konvencijas būtību) pie ziņām par Latviju. LA , no kā jūs baidāties? Vai tiešām īpašnieks un vcadība jūs ir padarījuši par ņergām un nodevējiem?

 26. prasība "Latvijas Avīzes" vadībai Atbildēt

  Latvijas Avīze, Ja jūs gribat iegūt lasītāju uzticību jūsu paziņotajai tradīciju aizstāvošajai politikai, tad ielieciet Vijas Beinertes rakstu “Pa Eiropu klīst dženderisma rēgs” pie ziņām par Latviju. LA , no kā jūs baidāties? Vai tiešām īpašnieks un vcadība jūs ir padarījuši par ņergām un nodevējiem?

 27. prasība "Latvijas Avīzes" vadībai Atbildēt

  Ja jūs gribat iegūt lasītāju uzticību jūsu paziņotajai tradīciju aizstāvošajai politikai, tad ielieciet Vijas Beinertes rakstu “Pa Eiropu klīst dženderisma rēgs” pie ziņām par Latviju. LA , no kā jūs baidāties? Vai tiešām īpašnieks un vcadība jūs ir padarījuši par ņergām un nodevējiem?

 28. Par "Latvijas Avīzes" zemiskumu Atbildēt

  Vijas Beinertes rakstu “Latvijas Avīzē” , kur ir labi izskaidrots šī Stambulas “Trojas zirga” būtība, ir nolikts pie viedokļiem, bet no ārzemēm apmaksaātu ideologu paziņojums par nepiekrišanu Latvijas Zinātņu Akadēmijas pamatojumam – ir ielikts pie Latvijas ziņām. … Vai tā nav nodevība no plašsaziņas (LA), kura sevi ir pasludinājusi par tradīciju aizstāvi? … Divsejainība, un tikai! … Pretīgi! … Vai šo 33 “zinātnieku” teiktais arī nav tikai viedoklis??? …. Kur ir paskaidrojums par to cik no šiem zinātniekiem ir saistīti ar sorosa fondu “dots” , ar “providus”, ar “delnu”, ar viendzimumnieku organizācijām? kur is šāda informācija????

 29. Dace Kavasa, Latvijas pārstāve EIGE ekspertu forumā,…
  ———————–
  Dacīt, Dacīt, kur tev prātiņš? Pat Mārcis Auziņš nav parakstījies!!!

 30. Kāds iemesls parakstīt? Ir varmākas ģimenē, tās var tāpat izolēt ar pastāvošo likumdošanu? Bet, kāds sakars ar visu pārējo pieminēto konvencijā? Kāpēc uzsvars uz vardarbību pret vājāko, bet pārējais velkās astē? Bez vardarbības ģimenē, tur vēl ir dažas lietas, kuras neskar Latvijai tradicionālu ģimeni. Ko eksperti saka par apgraizīšanu, iepriekš neiedziļonoties nezināju, ka austrumos dzīvojošie apgraiza arī meitenes, ne tikai zēnus. Kāds sakars latviešiem ar graizīšanu? Par iedomu dzimumiem nemaz nerunājot.

 31. Te vismaz visi gudri cilvēki parakstás, nevis melnsvārči un salašņas, kas tajā pseidokonsilijā.

 32. Ak sie zinatniecini. Tak bija juridiska analize un aprekins, ka musu likumi JAU visu nodrosina, dara, aizsarga nepielauj. Nu tak atrodas bezmugurkaula zinatniecites un zinatniecini, kas bus pareizie – ko eiropa padomas. laikam naudinu grib petijumiem par genderismu. Prostitucija ne zinatne.

  • ” laikam naudinu grib petijumiem par genderismu.”

   Tak Sorosa fonds, johaidī! Šī pati parakstu vākšana, visdrīzāk, ka ir organizēta par Sorosa naudu. “Atvērtas sabiedrības” būvēšanai vispārējas laimības vārdā.

 33. Ak sie zinatniecini. Tak bija juridiska analize un aprekins, ka musu likumi JAU visu nodrosina, dara, aizsarga nepielauj. Nu tak atrodas bezmugurkaula zinatniecites un zinatniecini, kas bus pareizie – ko eiropa padomas. laikam naudinu grib petijumiem par genderismu. Prostitucija ne zinatne.

Draugiem Facebook Twitter Google+