Latvijā
Rīga

Aizbāž muti mazākumam27


Nils Ušakovs
Nils Ušakovs
Foto – Edijs Pālens/LETA

Rīgas domes trešdienas ārkārtas sēdē “Saskaņas”/”Gods kalpot Rīgai” bloka vairākums atbalstīja grozījumus nolikumā, kas ierobežo uzdot jautājumus lēmumprojektu iesniedzējiem un ziņotājiem, opozīcija to turpina uzskatīt par mēģinājumu aizbāzt mazākumam muti.

Kā “LA” jau rakstīja (“Nāvīgais 123. punkts”), trešdienas sēdes darba kārtībā kāda sīka jautājuma dēļ bija atvērti Rīgas domes saistošie noteikumi. Izmantojot to, “Saskaņas” un “GKR” frakciju priekšsēdētāji Anna Vladova un Vjačeslavs Stepaņenko piecas minūtes pirms priekšlikumu iesniegšanas termiņa beigām darba kārtībā ielika priekšlikumu par grozījumiem, kas ļautu deputātam uzdot ne vairāk kā trīs jautājumus ziņotājam un viena jautājuma skatīšanas laikā ļautu ņemt tikai vienu pārtraukumu. Šie priekšlikumi iepriekš netika nedz iztirzāti komitejās, nedz apspriesti frakcijās. Tas, protams, saniknoja opozīciju, kura sarīkoja vētrainu destrukciju pret vairākuma spiedienu, demokrātijas principu neievērošanu un lēmumu neatbilstību pašvaldību labas pārvaldības praksei. Par četrām opozīcijas frakcijām nobalsojuši pāri par 100 000 rīdzinieku, kuru intereses deputāti vairs nespētu pilnvērtīgi atbalstīt, savukārt no pilsētas vadības puses ir saskatāma nevēlēšanās meklēt kompromisus ar “citādi domājošiem” un iesaistīt citu partiju pārstāvjus kopdarbībā.

Trešdien pēc “parastās” domes sēdes plkst. 18 vakarā tika sasaukta ārkārtas sēde, kas ilga apmēram 11 stundas līdz pat ceturtdienas, 1. marta, pulksten pieciem no rīta. Pēc ilgām debatēm, opozīcijai balsojot pret, dome tomēr pieņēma minētās izmaiņas. Līdz šim pārtraukumus viena jautājuma skatīšanas laikā varēja izsludināt katra frakcija un jautājumus varēja uzdot neierobežoti, ko arī opozīcija bieži izmantoja. Kā aģentūrai LETA skaidrojis pozīcijas pārstāvis Vjačeslavs Stepaņenko (“GKR”), priekšlikums tika iesniegts, lai “optimizētu domes darbu un izvairītos no domes sēžu novilcināšanas”. Viņš atsaucās uz pašvaldības budžeta pieņemšanas sēdi, kas ilga trīs dienas “tikai tāpēc, ka opozīcija gribēja zināt, cik Rīgā ir koku”.

Opozīcijas pārstāvji uzskata, ka šie grozījumi ierobežo deputātu vārda brīvību. “Šādi grozījumi ir nedemokrātiski un antikonstitucionāli,” “LA” vakar sacīja domes “Vienotības” frakcijas vadītāja vietnieks Olafs Pulks.

Tagad domes opozīcija vērsīsies ar iesniegumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), lai izvērtētu pieņemtos noteikumus, un pie Saeimas frakcijām (izņemot “Saskaņu”), rosinot sagatavot likuma labojumu projektu, ar ko aizliegtu ierobežot municipālos deputātus viņu tiesībās, neļaujot uzdot jautājumus.

VARAM ministrs Kaspars Gerhards vakar nāca klajā ar paziņojumu, ka RD saistošo noteikumu grozījumi jāatceļ. O. Pulks vērtē paziņojumu kā apsveicamu, taču domes opozīcija gaidīs arī ministra rīcību. Deputāts atgādina, ka K. Gerhards paasi komentējis proporcionalitātes neievērošanu, dalot pārstāvības vietas RD komisijās, taču tālāka reakcija nav sekojusi.

“Latvijas attīstībai” frakcijas līderis Juris Pūce sola pievienot juridiskus argumentus, kas palīdzētu un pārliecinātu VARAM par domē esošās varas prettiesisku nolēmumu, lai šoreiz viss neizplēnētu ar čuš.

Rēzeknē jau kopš 2014. gada ar “Saskaņas” vadītās domes balsojumu ir spēkā norma, ka deputāts nedrīkst uzdot vairāk kā trīs jautājumus ziņotājam. O. Pulks uzskata, ka citām pašvaldībām nav jāievēro sliktākie piemēri demokrātijas ierobežošanā. Tieši otrādi, Rīgas domei Latvijas pašvaldību saimē jākļūst par paraugu, kā tiek nodrošināta atklātība un visu ievēlēto deputātu līdzdalība ražīgā darbā iedzīvotāju interesēs.

O. Pulks uzskata, ka, pateicoties Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova “sekmīgai” darba organizācijai, domē februārī izdevies pieņemt vienu (1 gab.) lēmumu par mājas nodošanu privatizācijai un trešdienas sēdē palika neizskatīti pāri par 140 citiem jautājumiem. “Vienotības” pārstāvis saka: “Tas ir Nila Ušakova vadības darba stils – ar vairākuma svaru pārbalsot un nospiest jebkuru no opozīcijas nākušu pozitīvu iniciatīvu. Tas liecina par valdošo spēku nevēlēšanos kopīgi risināt iedzīvotājiem svarīgas lietas, bet, lai izrēķinātos ar opozīciju, lai aizbāztu mutes mazākumam, viņi gan gatavi veltīt garumgaras neauglīgu diskusiju stundas.”

Saistītie raksti

J. Pūce piebilst: “Mums nav mērķa bezgalīgi strīdēties ar Nilu Ušakovu. Mums ir jārealizē no iedzīvotājiem saņemtie deputātu darba uzdevumi. Ja pozīcija to nesaprot, negrasās meklēt piekāpšanās ceļus un atcelt nedemokrātiskus lēmumus, pretstāvēšana turpināsies.”

Neliels ieguvums no nakts sēdes ir Rīgas mēra uzaicinājums visu frakciju līderiem 9. martā ierasties pie viņa mēģinājumam rast kādus kopsaucējus. Domes “Vienotības” frakcijas vadītājam Vilnim Ķirsim deputāti devuši mandātu panākt antidemokrātisko noteikumu atcelšanu, jo opozīcija nevar piekrist, ka deputātiem netiek nodrošināta iespēja pildīt tiešos darba pienākumus. J. Pūce uzskata, ka Ušakovs tomēr varētu kļūt pretimnākošāks un organizēt konstruktīvāku domes darbu. Ja ne, tad, kā saka opozicionāri, tālākais atkarīgs no ministra Gerharda izlēmības un Saeimas deputātiem, kam pēc ministrijas ierosinājuma būtu jālemj par Rīgas domes atlaišanu un ārkārtas vēlēšanām.

LA.lv