×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
2. marts, 2018
Drukāt

Aizbāž muti mazākumam (27)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Nils Ušakovs

Rīgas domes trešdienas ārkārtas sēdē “Saskaņas”/”Gods kalpot Rīgai” bloka vairākums atbalstīja grozījumus nolikumā, kas ierobežo uzdot jautājumus lēmumprojektu iesniedzējiem un ziņotājiem, opozīcija to turpina uzskatīt par mēģinājumu aizbāzt mazākumam muti.

Kā “LA” jau rakstīja (“Nāvīgais 123. punkts”), trešdienas sēdes darba kārtībā kāda sīka jautājuma dēļ bija atvērti Rīgas domes saistošie noteikumi. Izmantojot to, “Saskaņas” un “GKR” frakciju priekšsēdētāji Anna Vladova un Vjačeslavs Stepaņenko piecas minūtes pirms priekšlikumu iesniegšanas termiņa beigām darba kārtībā ielika priekšlikumu par grozījumiem, kas ļautu deputātam uzdot ne vairāk kā trīs jautājumus ziņotājam un viena jautājuma skatīšanas laikā ļautu ņemt tikai vienu pārtraukumu. Šie priekšlikumi iepriekš netika nedz iztirzāti komitejās, nedz apspriesti frakcijās. Tas, protams, saniknoja opozīciju, kura sarīkoja vētrainu destrukciju pret vairākuma spiedienu, demokrātijas principu neievērošanu un lēmumu neatbilstību pašvaldību labas pārvaldības praksei. Par četrām opozīcijas frakcijām nobalsojuši pāri par 100 000 rīdzinieku, kuru intereses deputāti vairs nespētu pilnvērtīgi atbalstīt, savukārt no pilsētas vadības puses ir saskatāma nevēlēšanās meklēt kompromisus ar “citādi domājošiem” un iesaistīt citu partiju pārstāvjus kopdarbībā.

Trešdien pēc “parastās” domes sēdes plkst. 18 vakarā tika sasaukta ārkārtas sēde, kas ilga apmēram 11 stundas līdz pat ceturtdienas, 1. marta, pulksten pieciem no rīta. Pēc ilgām debatēm, opozīcijai balsojot pret, dome tomēr pieņēma minētās izmaiņas. Līdz šim pārtraukumus viena jautājuma skatīšanas laikā varēja izsludināt katra frakcija un jautājumus varēja uzdot neierobežoti, ko arī opozīcija bieži izmantoja. Kā aģentūrai LETA skaidrojis pozīcijas pārstāvis Vjačeslavs Stepaņenko (“GKR”), priekšlikums tika iesniegts, lai “optimizētu domes darbu un izvairītos no domes sēžu novilcināšanas”. Viņš atsaucās uz pašvaldības budžeta pieņemšanas sēdi, kas ilga trīs dienas “tikai tāpēc, ka opozīcija gribēja zināt, cik Rīgā ir koku”.

Opozīcijas pārstāvji uzskata, ka šie grozījumi ierobežo deputātu vārda brīvību. “Šādi grozījumi ir nedemokrātiski un antikonstitucionāli,” “LA” vakar sacīja domes “Vienotības” frakcijas vadītāja vietnieks Olafs Pulks.

Tagad domes opozīcija vērsīsies ar iesniegumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), lai izvērtētu pieņemtos noteikumus, un pie Saeimas frakcijām (izņemot “Saskaņu”), rosinot sagatavot likuma labojumu projektu, ar ko aizliegtu ierobežot municipālos deputātus viņu tiesībās, neļaujot uzdot jautājumus.

VARAM ministrs Kaspars Gerhards vakar nāca klajā ar paziņojumu, ka RD saistošo noteikumu grozījumi jāatceļ. O. Pulks vērtē paziņojumu kā apsveicamu, taču domes opozīcija gaidīs arī ministra rīcību. Deputāts atgādina, ka K. Gerhards paasi komentējis proporcionalitātes neievērošanu, dalot pārstāvības vietas RD komisijās, taču tālāka reakcija nav sekojusi.

“Latvijas attīstībai” frakcijas līderis Juris Pūce sola pievienot juridiskus argumentus, kas palīdzētu un pārliecinātu VARAM par domē esošās varas prettiesisku nolēmumu, lai šoreiz viss neizplēnētu ar čuš.

Rēzeknē jau kopš 2014. gada ar “Saskaņas” vadītās domes balsojumu ir spēkā norma, ka deputāts nedrīkst uzdot vairāk kā trīs jautājumus ziņotājam. O. Pulks uzskata, ka citām pašvaldībām nav jāievēro sliktākie piemēri demokrātijas ierobežošanā. Tieši otrādi, Rīgas domei Latvijas pašvaldību saimē jākļūst par paraugu, kā tiek nodrošināta atklātība un visu ievēlēto deputātu līdzdalība ražīgā darbā iedzīvotāju interesēs.

O. Pulks uzskata, ka, pateicoties Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova “sekmīgai” darba organizācijai, domē februārī izdevies pieņemt vienu (1 gab.) lēmumu par mājas nodošanu privatizācijai un trešdienas sēdē palika neizskatīti pāri par 140 citiem jautājumiem. “Vienotības” pārstāvis saka: “Tas ir Nila Ušakova vadības darba stils – ar vairākuma svaru pārbalsot un nospiest jebkuru no opozīcijas nākušu pozitīvu iniciatīvu. Tas liecina par valdošo spēku nevēlēšanos kopīgi risināt iedzīvotājiem svarīgas lietas, bet, lai izrēķinātos ar opozīciju, lai aizbāztu mutes mazākumam, viņi gan gatavi veltīt garumgaras neauglīgu diskusiju stundas.”

J. Pūce piebilst: “Mums nav mērķa bezgalīgi strīdēties ar Nilu Ušakovu. Mums ir jārealizē no iedzīvotājiem saņemtie deputātu darba uzdevumi. Ja pozīcija to nesaprot, negrasās meklēt piekāpšanās ceļus un atcelt nedemokrātiskus lēmumus, pretstāvēšana turpināsies.”

Neliels ieguvums no nakts sēdes ir Rīgas mēra uzaicinājums visu frakciju līderiem 9. martā ierasties pie viņa mēģinājumam rast kādus kopsaucējus. Domes “Vienotības” frakcijas vadītājam Vilnim Ķirsim deputāti devuši mandātu panākt antidemokrātisko noteikumu atcelšanu, jo opozīcija nevar piekrist, ka deputātiem netiek nodrošināta iespēja pildīt tiešos darba pienākumus. J. Pūce uzskata, ka Ušakovs tomēr varētu kļūt pretimnākošāks un organizēt konstruktīvāku domes darbu. Ja ne, tad, kā saka opozicionāri, tālākais atkarīgs no ministra Gerharda izlēmības un Saeimas deputātiem, kam pēc ministrijas ierosinājuma būtu jālemj par Rīgas domes atlaišanu un ārkārtas vēlēšanām.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Latvija,kad beidzot krievi beigs valdit Riga?

 2. Sen jau laiks okupantus izraidīt!!!!

 3. Novel vinam lab bet nedoma ka vinsh ir piemerots but latvijas politika. Vinsh kamer stradajot kaa mers bij necienigi parkaps tautas likkum un tadel sanems mazu sodu. Kaa mers vinam bij pienakums but pirmam kas saprot latvijas valstu likkumu un to cienit. Bet to nedarij un tad teic ka sodu nemaksas un vel — ies tiesat pret Latviju pie ES tiesib komiteju! Mers gribej tiesat pret savejo tautu! Un tad 2017 gadu beigas vinsh atbrauc uz vashingtonu sudzeties pie ASV senatoru Lindsey Grahamu un citiem amerikaniem par Latvijas valstu valodu likkumu. Bij neticam. Ushakovs teic ka gaj nevis kaa Rigas mers bet kaa aizstavs kriev valodigiem. Bet Vashingtona vinu uznem nevis personigu interesu del bet jo vinsh ir Rigas mers. Manuprat vinsh izmantoj savu poziciju kaa Rigas mers meginat ietekmet amerikanus par uzskat uz latvijas valodu likkum. Loti neparast un necienig pret Latviju. Un taas tikai tas lieta kas visvairak uzstrauc. un pie tam, patiesu, reti ir cilveks kura katra vieta pasaule kas ir tik izcils ka vajag but mers 15 gadus!

 4. Atru paleedzeebu! Izskatas ka ir miris stavosh ar aceem vala bet bez iespej redzet un ar uzleemetu smaidu? Aj ja ja, tra la la, kad ta Riga spes atbrivoties?

 5. Atru paleedzeebu! Izskatas ka ir miris stavosh ar aceem vala bet bez iespej redzet un ar uzleemetu smaidu? Aj ja ja tra la la, kad ta Riga spes atbrivoties?

 6. Tam ģīmim prasās locekļa.

 7. Jautājumu daudz Atbildēt

  Rīgas satiksmes problēmas.
  Skanstes tramvajs.(Rīgas dome nav veikusi risku analīzi par to, kas notiks, ja privāto nekustamā īpašuma attīstītāju solītās prognozes par Skanstes darbinieku un iedzīvotāju skaitu nepiepildīsies. Faktiski Skanste ir privāto attīstītāju uzpūsts burbulis)
  Ieķīlātie braucamie un sliedes.
  Un vēl un vēl jautājumu

 8. Šim ir Maskava aizmugurē un tur tā dara – aizbāž muti vai iedod ar lodi pakausī!

 9. Un kad aizbāzīs muti šim te? Pēdējos gados viņš ir to vien darījis, kā šķērdējis nodokļu maksātāju naudu un ar dāžādām nevajadzīgām pārmaiņām radījis pilsētā haosu. Rīgas ielu remonts vispār ir katastrofa. Bet laikam taču ir cilvēki, kuriem bardaks pilsētas ielās patīk, tie tad nu slavē puveklīti aizrīdamies.

 10. Viens fakts ir nenoliedzams — Latvijas galvaspilsētai (resp. tās amatpersonām) ir pārāk liela autonomija. Valdībai ir jāieņem stingrāka stāja, mainot likumus ja nepieciešams.

  • Диктатуру хочешь установить? А кто на роль нового ульманиса планируется?! Atbildēt

   A to vedj novij vozdj vas prodast s potrohami! Bilo uze takoje.

 11. Kāpēc lai neaizbāztu muti, ja Rīga ir Maskavas priekšpilsēta ar visiem padomju bastardu tikumiem.Vai Latvijai ir galvaspilsēta? Formāli varbūt, bet nevīžīgie kompartijas bāleliņi Saeimā 100-gadi sagaidīs bez galvaspilsētas likuma un turpināsies ģerevņas likumi citu interesēs…

 12. Istenajiem latviesiem Atbildēt

  Ko gānat Saskanu un NU. Par ko. Par to, ka latviesi argalis un citi latviesi uztaisija zemi zem ekam par privatu un tagad jums jamaksa? Kur tad bija tas latviskas partijas. Maksajiet dziedadami – balelinu nedarbi.

  • Un ko tad puveklis tev tādu labu ir izdarījis? Pastāsti citiem arī, citādi jau mēs neko nezinām, vienkārši nespējam ieraudzīt. Un ja runā par pārējām partijām, tad nu pastāsti, ko tās tev ir izēdušas? Un ja nav, tad nedeldē klavieri.

 13. Opozīcija= pļerkstētāju bars

 14. To redz no viņa sejas.

 15. Piekrītu Dr. xy.
  Tik tālu esam. NATO un ES dalībvalsts galvaspilsētā netraucēti savas tumšās lietas kārto viens okupantu, masveida rusifikācijas rezultātā iebraukušo pēctecis (termins, nekā personīga), kurš tā arī pilsētas vadīšanā palicis kādas Novije Češuni līmenī. Nožēlojami.

  • Дура, помнишь, были времена, когда вас в Ригу не пускали совсем! Atbildēt

   Mogu napomnitj.

 16. Sen vairs neuzskatu Rīgu par Latvijas galvaspilsētu.

 17. Sapratigs lemums Atbildēt

  Jautājumi ko mulki uzdod nav atbildami vienas nakts laika. Par ko satraukums 0 opozicija muti ciet un buda. Saeima ta tacu ir – labs paraugs – saeima drikst , RD nedrikst. Arvien vairak sak riebties tas pareizas, latviskas partijas – suni kas rej pec amerikosu paveles – ka gadijuma ar banku. Nu norejat, ko tagad – maksajat bezdarbnieku pabalstus.
  Ta riedami ari ap 1000 dzelzcelniekiem maksasiet pabalstus, jo rejosiem suniem Krievija kravas nedod. Kur vel – Rigas siltums ap 230 cilvekus atlaiz. Turpinat riet.

 18. Tad kada velna pec vizspar tur butu kads vajadzigs-viens Usokovs,daris visu-un skat naudina ripos.

 19. Ušakovs Rīgas ielās. Ārstēt bezjēdzīgi, ķert bīstami, mājās turēt aizliegts

 20. Tādai opozīcijai vispār nevajag dot vārdu. Tur jau nav normālu cilvēku.

 21. var protams pasniegt Atbildēt

  to tādā propogandas mērcitē, bet no otras puses opozicija jau princiā nodarbojās ar tukšu salmu kulšanu neviss ar reālu priekšlikumu pasniegšanu. tur jau tā problēma sākās. lai imitetu savas rūpes par iedzivotājiem, opozicija visas sēdes ievilka lidz vēlai naktij, un tik stūma savas propogandas runas. jālemj konkrets jautajums, bet tāds kirsis izraujas lidz runāšanai un pus stundu putinu piesauc. kautkā taču šis cirks bija jāpārtrauc

 22. ES un NATO Valsts Latvijas galvaspilseta Riga nesoditi darbojas kremla cekistu politiska apvieniba Vienota Launuma Imperija & GKR & Bela Russ. Ko par to saka pasreizeja “zala” valdiba ?

Draugiem Facebook Twitter Google+