Sports
Hokejs

Aizbēga no Čehoslovākijas. Latvijas izlases palīga stāsts0


Tomašs Tomīks (no labās) atradis kopīgu valodu ar Latvijas izlases delegāciju, tostarp preses sekretāru Edgaru Garosu.
Tomašs Tomīks (no labās) atradis kopīgu valodu ar Latvijas izlases delegāciju, tostarp preses sekretāru Edgaru Garosu.
Foto: Ilmārs Stūriška

Latvijas hokeja izlasei Bratislavā palīgos bija piekomandēts slovāks Tomašs Tomīks, kurš pirms 38 gadiem no Čehoslovākijas aizbēga uz Kanādu.

“Man vienmēr paticis sports, spēlēju futbolu, tad pievērsos ūdenspolo, cīnījos armijas, vēlāk Košicē – policijas komandā. Spēlēju arī Čehoslovākijas izlasē, tādējādi bija iespēja doties braucienos uz rietumvalstīm un redzēt, kāda ir dzīve ārpus komunisma. 27 gadu vecumā nolēmu mukt prom,” atminas Tomīks.

Izlase ik gadu septembrī piedalījās turnīrā Grieķijā, un tur viņš arī nolēmis realizēt savu plānu. Viss noritējis gludi – divos naktī izgājis no viesnīcas, devies uz lidostu un dabūjis biļetes uz Maltu, tur Kanādas konsulātā lūdzis politisko patvērumu un pēc pāris mēnešiem to arī saņēmis.

Mājās palikusi māte pensijas gados, kurai dēls par savu plānu neesot teicis. To zinājuši daži draugi un viens komandas biedrs. Pirms viņa 13 gadus neviens Čehoslovākijas ūdenspolo izlases spēlētājs neesot bēdzis uz Rietumiem. Pēc viņa gājiena dzimtenē notikusi tiesas prāva, un Tomīkam piespriests divu gadu cietumsods. Pēc kāda laika mammai atļauts doties pie viņa ciemos, bet pats uz Slovākijas zemes atkal kāju spēra vien pēc komunistiskā režīma sabrukšanas. “Mani amnestēja, bet es tāpat baidījos,” teic Tomašs.

Kanādā viņš cīnījās šīs valsts izlasē, bet 1984. gada olimpiskajās spēlēs Losandželosā nevarēja piedalīties, jo laikus nenokārtoja pasi. Tad arī beidzis karjeru sportā.

Lielajos turnīros hokeja izlasēm allaž tiek nodrošināts kāds pavadonis, kurš palīdz organizatoriskajos jautājumos. Kanādā Tomašs Tomīks divas reizes nācis talkā pasaules junioru čempionāta un sieviešu pasaules čempionāta rīkošanā, šoreiz piedāvājis savu palīdzību Slovākijas Hokeja federācijai, ieguvis iespēju kļūt par Latvijas izlases kolektīva daļu un tajā iejutās teicami.

Kad notika komandas oficiālā fotografēšanās, viņš tika uzaicināts kopējā pulkā. “Latvijas izlasē ir ļoti jauki cilvēki, patīkami sadarboties. Pirmās dienas bija mazliet sarežģītas, ēdināšana nebija augstākās klases, bet parunājām ar viesnīcas menedžeriem, un situācija uzlabojās. Palīdzu jebkurā veidā. Ja vajag – noorganizēju restorānu, iesaku, kur nobaudīt Itālijas virtuvi, vai palīdzu pasūtīt picu,” stāsta Tomīks.

Saistītie raksti

Sešdesmit četrus gadus vecā vīra mītnes vieta Kanādā ir Otava, kur aizvadītajā sezonā komandā “Senators” sevi NHL sabiedrībai pieteica Rūdolfs Balcers. Izrādās, abi esot pazīstami, un latviešu uzbrucējs pie viņa ciemojies Ziemassvētkos. Tomašs ir liels hokeja cienītājs un Bobu Hārtliju atceras no darba ar Kolorādo “Avalanche”. Turklāt pašreizējā Latvijas izlases galvenā trenera māja atrodas 45 minūšu braucienā no Otavas, un Tomīks šai apdzīvotajai vietai devies cauri daudzas reizes.

Latvijas izlase pasaules čempionātā septiņās spēlēs izcīnīja trīs uzvaras un ierindojās desmitajā vietā.

LA.lv