×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
21. septembris, 2016
Drukāt

Aizbraukušos jauniešus atpakaļ vairs nevilinās – pārāk dārgi (25)

Foto - LetaFoto - Leta

Reemigrācijas programma, kurā darbs valsts pārvaldē tika piedāvāts jauniešiem, kuri atgriezušies no ārzemēm, netiks turpināta. Pēc Valsts kancelejas pārstāvju paustā, šis projekts vairs neesot budžeta prioritāšu sarakstā – tas esot esot pārāk dārgs. Par to trešdien vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”.

Līdz ar to otrā kārta, visticamāk, būs pēdējā. Pagājušajā gadā programmai “Darbs valsts pārvaldē” pieteicās vairāk nekā 140 cilvēki, no kuriem darbu valsts pārvaldē ar atalgojumu 1000 eiro mēnesī ieguva seši. Šogad pieteikumu bija gandrīz piecās reizēs mazāk, savukārt dalībai programmā tika izvirzīti septiņi cilvēki.

Kaut gan interesentu skaits ir samazinājies, Valsts kancelejā norāda, ka ir uzlabojies pretendentu zināšanu un kvalifikācijas līmenis.

“Šiem jauniešiem ir labas analītiskās domāšanas prasmes, stratēģiskā domāšana, elastība, radošums pat un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju lietošanas prasmes, līdz ar to valsts pārvaldē savā ziņā iegūst tādu gatavu ierēdni,” komentēja Valsts kancelejas Valsts pārvaldes politikas departamenta Valsts pārvaldes cilvēkresursu nodaļas vadītāja Baiba Medvecka.

No sešiem programmas dalībniekiem, kas projektā iesaistījās pērn, trīs darbu turpina valsts pārvaldē, savukārt pārējie ir atraduši darbu privātajā sektorā. Galvenais ieguvums – visi ir palikuši Latvijā.

“Runājot ar šiem jauniešiem par motivāciju, primārais ir patriotisma jūtas, jo dziļi iekšēji tad, kad aizbrauc, joprojām ir šī vēlme atgriezties. Protams, tā ir iespēja strādāt, pielietot savas teorētiskās zināšanas uzreiz praksē, un valsts pārvalde ir lieliska vieta šai iespējai. Protams, nevar arī noliegt atalgojuma jautājumu,” norādīja Medvecka.

Viena no septiņiem šī gada programmas dalībniekiem ir Jekaterina Romaņenko, kura darbu Laikmetīgās mākslas muzejā Parīzē nomainīja pret darbu Valsts administrācijas skolā Rīgā.

“Biju piecus gadus dzīvojusi un strādājusi Francijā. Strādājusi lielākoties privātajā sektorā, un tieši biju domājusi nedaudz mainīt savas karjeras virzienu un strādāt Latvijas labā, varbūt Briselē [Eiropas] Komisijā, [Eiropas] Parlamentā vai varbūt vēstniecībās. Tieši šī pieredze mani motivēja iegūt pieredzi valsts pārvaldē, kas varētu pēc tam ietekmēt manu tālāko karjeru,” stāstīja Jekaterina, Valsts administrācijas skolas Mācību daļas starptautiskā koordinatore.

Starptautiskā pieredze gan palīdzot, gan traucējot valsts pārvaldes darba ikdienā, savukārt par iemeslu tam, ka ierēdņu reputācija sabiedrības acīs ir negatīva, Jekaterina uzskata pārlieku lielu birokrātiju.

“Ir arī cilvēki, par kuriem saka, ka viņi ir roboti, nesmaidīgi un birokrātiski. Cilvēki ir ļoti aizņemti darba gaitā, ar dokumentiem strādājot, uz telefonzvaniem atbildot, dažreiz mēs aizmirsām par to, ka ir tā cilvēciskā saikne, kura zūd, ja mēs tikai domājam par darbu, par darbu, par darbu, Cilvēki kļūst par darbu, bet cilvēki nevar būt darbs. Cilvēki paliek cilvēki,” norādīja Jekaterina.

Patlaban Jekaterina un citi programmas dalībnieki aktīvi strādā pie alternatīva projekta, kurā jauniešiem ar Latvijā iegūto izglītību tiks piedāvāta iespēja strādāt valsts pārvaldes iestādēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Tiešā runa. Deputātu kvotas.
  Noskatījos raidījumu, uznāca vēmiens. tāda bezcerība, negodīgums, tāda nolemtības sajūta par šo mīļo zemi, kas paliek bez cilvēkiem, bērniem, jauniešiem….. …vienotība, zzs…šie cilvēki, kas gadiem bijuši un ir pie varas – KO JŪS DARĀT AR SAVU TAUTU, SAVU VALSTI??? tas ir IZMISUMS. kaut ātrāk pienāktu vēlēšanas, kaut cilvēki līdz tam laikam neaizmirstu visas tās nelietības, kas šobrīd straujiem soļiem tuvina mūs iznīcībai.

 2. Šis projekts vispār sevi neattaisnoja….Skatījos sižetu TV , visi šie 7 jaunieši vienkārši studēja ārzemēs un viss. Bagātu papucīšu bērneļi, kuriem arī pakārtoja šo ” reemigrācijas” plānu. Nebija neviena, kurš ilgstoši būtu dzīvojis un mācijies kopš bērnības.
  Ceru, ka mani bērni neatgriezīsies Latvijā, tikai iegriezīsies….
  Valdībai ir daudz izdevīgāk, ka sūtam naudu tuviniekiem un braucam atvaļinājumā, atstājot “entās” summas PVN un akcīzes nodokļos.

 3. Ja beerni ir aizbraukusi jau mazi, tad atpakal vairs NEKAD NEATGRIEZIISIES! Vini peec visa redzeetaa un dzirdeetaa, ka vecaaki bija spiesti atstaat Latviju………(jo visi brauca prom ar asaraam aciis un saaposu sirdi, un ne taapeec, ka vienkaarsi gribeeja, katram bija kaada nepanesama nasta) nedomaas par atgriesanos Latvijaa! Anglija tagad viniem tikai un vieniigi ir vinu dzimtene! Un jaapateicas tikai par to visaadiem godmaniem,gailiem un paareejiem muusu valsts miljonaariem!

 4. Dārgāk nekā atgriezušies politiķi?

 5. Jāpalielina taču algas ierēdņu armijai!

 6. laimigs tas kas no sitas sasoditas elles ir aizbraucis nezinu cik ilgi latviesi sitos valtvirus un tas babas iztures tam vadzim ir driz jalust

 7. Mani ieteikumi:
  1. Visās skolās valsts valodu. Nekavējoties!
  2. Visās skolās valstisko (patriotisko) audzināšanu.
  3. Lielākus pabalstus daudzbernu ģimenēm.
  4. Vairāk rūpēties par maziem saimniekiem, un viņus atbalstīt.
  5. Spert reālus soļus, lai izskaustu korupciju. Sākot ar čekas maisu tūlītēju atvēršanu.

 8. No Krievijas bez aicinājuma un naudas tērēšanas atbrauc uz dzīvi te tūkstošiem. Tāpēc , ka tur laikam ir lielāks bardaks, nekā te visi bļauj par Latviju. Citādi taču sāktu mūsējie krievi braukt atpakaļ uz savu ,, roģinu,,.Bet – nebrauc vis atpakaļ.

 9. No Latvijas pat beg arzemju investori , jo uzskata , ka si valsts ir korumpeta un neprognozejama . Kad eurounion beigs finanset so pateretaju valstinu … tad bus Mulku zemei – bankrots !

 10. veelme atgriezties ir tiem,kas nav atradusi draugus un savu vietu sabiedriibaa. tas arii ir viss!

 11. Bus jasamierinas ar pieticigajiem , palikusajiem , kuriem interese dieniskais bamslis ar nosaukumu Bralis 7 %

 12. 4.maija režīms ir stulbs! Atbildēt

  Toties atpakaļ aicinās ekonomiskos imigrantus no Sīrijas, Lībijas un citām Āfrikas valstīm.

 13. Pārāk dārgi….valdībai paliek mazāk nozagt priekš sevis….un gudri cilvēki LV nav vajadzīgi, jo ar muļķiem vieglāk tikt galā.

 14. Cik maksā viens jaunietis – Latvijas pilsonis, mūsu nākotnes cerība?
  Vai mēs gribam, lai viņš ir pērkams?
  Kas vēl bez naudas cilvēkiem dzīvē ir svarīgs???
  Kur ir plaša diskusija par šiem jautājumiem (iesaistot aizbraucējus, palicējus, ekonomistus, filosofus, garīdziekus, vecāko paaudzi trimdā un Latvijā u.c. domātspējīgus cilvēkus, kuri vēlas Latvijas turpmāku pstāvēšanu)?

 15. Ar burkānu vairs nevienu nepievilināsi! Radi darbavietas ar līdzvērtīgu algu un nodokļiem, tad paši atskries.

 16. nupat vēl aicinās ar kampaņu un pat naudu un tagad atkal neaicinās…

 17. Mūsu valdīklām cilvēks ir svešs jēdziens, valsts- vēl svešāks, tauta- nesaptrotams burtu savirknējums, rūpes par tautas un valsts attīstību un labklājību – kaut kāds murgainu rakstzīmju salikums. Vajadzētu lielāko daļu no šiem vietvalžiem- kangariem patriekt uz neatgriešanos!

  • Ir tā, ka mūsu tautai vārds Dzimtene ir svešs jēdziens, pazīst tikai jēdzienu “nauda un labklājība”, bet paši neko nedara lai tā būtu. Ja strādā, tad algu grib saņemt aploksnē, jo nodokļus tikai muļķi maksā, bet vislabāk nestrādāt vispār, ja uz rokas nesanāk pāris tūkstoši.

   • Kurā kantorī tu, beiža, mitinies, ja nezini cik normāli cilvēki saņem algā.Cik tu tādus pazīsti, kuri saņem tūkstošus un negrib strādāt? Nevajag muldēt, ja nezini.Cilvēki strādā vairākās darba vietās, lai saņemtu pāris simtus. Un ar to nepietiek,jo valsts iestādes ar abām rokām tev visu to nozog. Pensionāram pieliek pāris eiro, bet veikalā cenas ceļ katru dienu, arī visur citur cenas ceļas nenormāli ātri uz augšu.Tā kā nevajag citus pataisīt par muļķiem, bet pašam pastaigāt ar pāris eiro kabatā, redzēs, ko varēsi nopirkt ģimenei vakariņās.

   • Tavi vārdi kā “kulaks uz acs” par tiem , kuri sēž valsts uzņēmumu padomēs, valdēs, neko nedarot 5 vietās saņem tūkstošus un tūkstošus. Arī par tiem, kuri kūrē visu to “siles iztukšošanu”. Par visiem tiem mūsu valdošajiem kangariem, kuri stūrē uz iznīcību i tautu, i valsti!

Draugiem Facebook Twitter Google+