×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. marts, 2016
Drukāt

Aizceļot pagātnē: laika mašīnā, pa ķirmēdi vai “balto caurumu”?

1. Mistika vai realitāte

1no14
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cilvēcei ir daudz allaž loloto sapņu – no lidošanas bez tehnisku līdzekļu izmantošanas līdz mūžīgai jaunībai un nemirstībai. Taču pietiekami augstā goda vietā šajā sarakstā ierindota ceļošana laikā: no vienas puses, tā var būt vēlme šo un to palabot savā pagātnē, no otras – ar acs kaktiņu ielūkoties nākotnes izredzēs. Tāpēc cilvēks jau kopš seniem laikiem ļoti neatlaidīgi apdomā šo jautājumu un meklē risinājumus. Cik tālu esam tikuši?

Laiks ir visnotaļ neskaidrs jēdziens. Kaut vai tāpēc, ka ikviens cilvēks var veikt formālu ceļojumu pagātnē vismaz uz vienu dienu, proti, šķērsojot tā dēvēto datumu pārmaiņu līniju Klusajā okeānā. Ar ceļošanu laikā vispār saprot pārvietošanos no tagadnes pagātnē vai nākotnē, un pati ideja ir tradicionāla cilvēku civiliziācijai. Piemēram, liela daļa pareģojumu saistīti ne tikai ar orākulu it kā gara acīm novērotajām ainām no citiem laikiem, bet būtībā ar viņu pašu klātbūtni pagātnē vai nākotnē. Līdz pat 19. gadsimtam ceļošana laikā bija burvestību un citu pārdabisku parādību atribūts, jo valdīja uzskats, ka to darīt var tikai dievišķi personāži, burvji, dažādu maģisko artefaktu īpašnieki un tamlīdzīgi.

Līdz ar rūpnieciskās revolūcijas sākumu un pasaules ieiešanu industriālajā laikmetā būtiski mainījās arī attieksme pret ceļošanu laikā. Periodā, kad līdztekus dzīvoja ticība zinātnes visvarenībai un milzīga interese par vētrainā attīstības stadijā esošo tehniku, cilvēce noticēja, ka ir iespējams radīt tādu mašīnu, kas spēj objektus pārvietot pagātnē vai nākotnē. Pats termins “laika mašīna” parādījās 1895. gadā, pateicoties tieši tāda nosaukuma romānam, kura autors bija ģeniālais fantastikas rakstnieks Herberts Velss, lai gan vispār tas bija dzimis jau pirms vairākām desmitgadēm.

Mūsdienās loks it kā savdabīgā veidā ir noslēdzies un attieksme pret ceļošanu laikā atkal atgriezusies mistiskajā gultnē. Mūsdienu zinātnes leģenda Stīvens Hokings izvirzījis pieņēmumu, ka pastāv kāds dabisks likums, kas laika mašīnas radīšanu padara absolūti neiespējamu. Tiesa, zinātne tā arī nav spējusi argumentēti pierādīt “hipotēzi par hronoloģijas aizsardzību”. Mazliet vēlāk Hokings gan pats sevi palaboja, paziņojot, ka pārvietošanās laikā teorētiski ir iespējama, taču nav praktiski īstenojama. Saproti, kā gribi.

 1. Mistika vai realitāte
 2. Bet ja nu tomēr...
 3. Kas ir laiks?
 4. Melnie caurumi, baltie caurumi
 5. Ķirmēdes
 6. Kosmiskās stīgas
 7. Ceļojumu laikā fizikālais aspekts
 8. Portāli: uz pagātni vai uz nākotni?
 9. Ar ceļošanu laikā saistītās problēmas
 10. Laiks kā neviennozīmīgs jēdziens
 11. Zinātnes dilemma
 12. Laika mašīna, kas nav pretrunā ar fiziku
 13. Vēl par paradoksiem
 14. Vatikāns un hronovizors

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+