Latvijā
Sabiedrība

Aizdeva Igaunijas miljonāra līgava? Sprūda drošības naudas līkloči3

Foto – LETA

Avots pusmiljonam eiro bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda drošības naudai, ko iemaksāja viņa brālis Kristaps, ir aizdevums no “Latvijas autoceļu uzturētāja” (LAU) valdes locekles Anastasijas Udalovas.

Tas kļuvis zināms Latvijas Televīzijas raidījumam “de facto”. Udalovas līgavainis ir “Latvijas Dzelzceļa” kukuļu lietā apsūdzētais Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis.

Par izspiešanu organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju apsūdzētais bijušais maksātnespējas administrators Sprūds kopš nokļūšanas brīvībā no medijiem izvairās, un ne pārāk runīgs bija arī uzreiz pēc iznākšanas no cietuma. Uz jautājumu par drošības naudu viņš žurnālistiem atbildēja: “Nu tā nav jūsu darīšana.”

Māra Sprūda advokāts Jānis Rozenbergs vēlāk, saņēmis klienta atļauju, “de facto” apliecināja: “Drošības naudas iemaksātājs bija Māra Sprūda brālis Kristaps Sprūds, kurš iesniedza tiesā gan maksājuma uzdevumu par drošības naudas iemaksu tiesas noteiktajā apjomā, gan arī sniedza skaidrojumu par šīs naudas izcelsmi kā prokuroram, tā izmeklēšanas tiesnesei. Es ticu, ka šīs naudas izcelsme ir tikusi jau piecreiz pārbaudīta, un par to nav nekādu šaubu. Proti, par izcelsmes likumību.”

No vairākiem avotiem iegūtā “de facto” rīcībā esošā informācija liecina: kā šīs naudas izcelsme tika norādīts aizdevums no Anastasijas Udalovas. Izskan pat versijas, ka fiziski naudu Valsts kases kontā ieskaitījusi tieši viņa, turklāt aizdevuma līgums ar Sprūda brāli noslēgts neilgi pirms tiesas lēmuma par drošības naudu. Udalova ir valsts amatpersona, jo jau gandrīz divus gadus ir Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrības LAU valdes locekle.

Udalova saikni ar Sprūdu nenoliedz, taču aizdevumu viņa ģimenei sarunā ar “de facto” neapstiprina. Vaicāta, vai pēdēja laikā ir aizdevusi pusmiljonu kādam Māra Sprūda radiniekam, Udalova pēc pārdou brīža atbildēja: “…Nē! Kas tas par jautājumu?” Taču pazīšanos ar Sprūdu apstiprināja: “Māris Sprūds ir mans ļoti, ļoti tuvs draugs. Un pazīstu viņu ļoti sen, un, jā, viņš ir mans draugs.”

Udalovas versijai par viņas personiskajām attiecībām ar Sprūdu “de facto” gan neguva citu apstiprinājumu. Līdz galam zināma nav arī pusmiljona izcelsme, taču tai gan varētu būt loģisks izskaidrojums, vēsta LTV raidījums. Udalovas līgavainis ir Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis, kurš vismaz pirms dažiem gadiem tika dēvēts par bagātāko kaimiņvalsts iedzīvotāju. Pirms diviem gadiem viņš Tallinā sarīkoja iespaidīgas 50 gadu jubilejas svinības. Pasākumu vadīja šobrīd uz Krievijas prezidenta amatu kandidējošā Ksenija Sobčaka un spēlēja pazīstamā Krievijas grupa “Ļeņingrad”.

To, ka Osinovskim būtu kādi darījumi ar Sprūdu, Udalova noliedz: “Viņš Māri ir redzējis vienreiz dzīvē. Kādus pāris gadus atpakaļ nejauši, kad mēs satikāmies restorānā, nu vienkārši… (…) Jā, “Prego”, jo “Prego” pieder maniem draugiem.”

Restorāns “Prego” atrodas Rīgā, Antonijas ielā – gandrīz pretī ielas 7.namam, kurā bija reģistrēta gan Māra Sprūda maksātnespējas administratora prakse, gan ar viņu saistītie uzņēmumi, piemēram “Max Group”, “Max Property” un SIA “MS”. Pirms trīs gadiem restorāna vasaras terases atklāšanas pasākumā Udalova sastapa gan Sprūdu, gan savu tālaika priekšnieku, bijušo LAU vadītāju Vladimiru Kononovu, kurš šobrīd vada Osinovska firmai “Skinest Rail” piederošo Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcu.

Osinovskis telefonsarunā arī “de facto” apgalvo, ka viņam ar Sprūdu neesot nekāda sakara, un vispār tēmu uzskata par nebūtisku: “Jūs te jautājat par kaut kādām baumām par Sprūdu. Kāda starpība, kas iedeva naudu Sprūdam? Paldies dievam, ka viņš ir iznācis no cietuma un jūs par viņu vairs nemaksājat nodokļus. Citādi par jūsu nodokļiem viņu uzturētu cietumā un arī barotu par šo naudu. Jums taču būtu jāpriecājas, ka cilvēku izlaida un jums vairs nav izdevumu.”

Osinovskis šobrīd viņš tiek tiesāts Limbažu tiesā apsūdzībā par pusmiljona kukuļa došanu bijušajam “Latvijas Dzelzceļa” prezidentam Uģim Magonim. Arī sastapts tiesā Osinovskis par Sprūda drošības naudu runāt kategoriski atsakās, jo viņam esot svarīgas lietas – jāgatavojas tiesas procesam.

Visai izvairīgas ir arī Sprūda advokāta Rozenberga atbildes par to, vai aizdevēja ir Osinovska līgava Udalova: “Es nezinu, vai Anastasija Udalova ir Osinovska līgava, bet, kā es teicu, par naudas izcelsmi es labprāt komentārus nesniegtu. Varu vien apstiprināt, ka Oļegs Osinovskis šo naudu Kristapam Sprūdam nav aizdevis. Tas nu man ir zināms, jā.” Vaicāts, vai tas nozīmē, ka aizdevis ir kāds cits, advokāts vien norādīja: “Iespējams, kāds cits ir aizdevis, iespējams, kāda daļa bija viņa paša rīcībā, bet, kā es teicu, tas lai paliek mans mazais profesionālais noslēpums šobrīd.”

Likums paredz, ka drošības naudas iemaksātājam ir arī rakstveidā jāpaziņo par naudas izcelsmi, informējot arī par personām, kuras piešķīrušas līdzekļus tās iemaksai.

Udalovas pēdējā pieejamā amatpersonas deklarācija nerāda, ka viņai būtu tāda nauda. Pagājušā gada deklarācija gan vēl nav iesniegta. Valsts ieņēmumu dienestā apstiprināja, ka aizdomu rašānās gadījumā dienestam ir tiesības pieprasīt amatpersonām informāciju arī par šī gada pirmajiem mēnešiem.

LA.lv