×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2013
Drukāt

Aizdomas par krāpšanos atkritumu šķirošanā

Foto-LETAFoto-LETA

Žurnālista eksperiments atklājis iespējamu krāpšanos atkritumu šķirošanā, radot aizdomas, vai atkritumu šķirošana nenotiek tikai uz papīra, 7.aprīlī ziņoja TV3 raidījums “Nekā personīga”. Atkritumu apsaimniekotājs pārmetumus noraida un eksperimenta rezultātus uzskata par nepatiesiem.

Februārī raidījuma žurnālists uzstādījis vairākus GPS raidītājus Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijas (ZAAO) automašīnām, kas ved atkritumus uz Daibes poligonu, un trīs nedēļas vērojis raidītāja signālus.

Pētījums atklājis, ka no 59 reizēm tikai trīs reizes atkritumu mašīnas iebraukušas priekšapstrādes centrā. GPS karte rāda, ka tiek braukts uz Daibes atkritumu kalnu, nevis pārstrādes centru.

Ja GPS dati nemelo un atkritumi nonāk atkritumu kalnā, nevis priekšapstrādes centrā, tad valsts nesaņem tai pienākošos dabas resursu nodokli un tiek maldināti tie, kas Ziemeļvidzemē maksā par atkritumu savākšanu, jo noglabāšanas tarifā samaksa par atkritumu priekšapstrādes centra darbu ir ieskaitīta, norāda raidījums.

“ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais par raidījuma pētījumu ir pārsteigts un rezultātus uzskata par nepatiesiem. “Mēs vienmēr esam strādājuši legāli. (..) Es pasaku, ka tā nevar būt. Tie ir konkurenti. Pie visām mūsu mašīnām stāv GPS raidītāji. Mēs varam atdot visu informāciju policijai, tiesībsargājošām iestādēm,” saka Sirmais.

Vides un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs sola, ka “Daibē” tiks veikta pārbaude.

SIA “ZAAO” Atkritumu noglabāšanas daļas vadītājs Ģirts Kuplais iepriekš intervijā “Nozare.lv” skaidroja, ka gada laikā sadzīves atkritumu poligonā “Daibe” tiek ievesti apmēram 27 000 tonnu sadzīves atkritumu. “Ir būvgruži, ražošanas atkritumi, lapas, kapu atkritumi, kas nonāk komposta laukumā,” sacīja Kuplais.

Viņš arī uzsvēra, ka ir “izpildītas visas ES likumdošanas prasības atkritumu apsaimniekošanas jomā. Piemēram, Eiropa prasa un Latvijas likumdošanā ierakstīts, ka sadzīves atkritumus drīkst noglabāt tikai tādā gadījumā, ja viņi ir apstrādāti. Tas nozīmē, ka poligonā visus sadzīves atkritumus maļam un šķirojam, atsevišķi nodalot bioloģiski noārdāmos atkritumus. To dara ar speciālām iekārtām, kuras vienā maiņā apkalpo četri darbinieki”.

Pagājušā gada nogalē poligonā noslēdzās Eiropas Savienības Kohēzijas fonda (ES KF) līdzfinansētā Ziemeļvidzemes reģiona sadzīves atkritumu apsaimniekošanas projekta 4.kārtas pirmā aktivitāte. “Uzbūvējām ēku, kur strādniekiem pārģērbties, paēst pusdienas, nomazgāties, lai viņiem būtu labi darba apstākļi, pieejama veļas mašīna, drēbju žāvētājs,” stāstīja Kuplais.

Daibes atkritumu poligons pieder pašvaldības uzņēmumam “ZAAO”. Tā īpašnieces ir 28 Ziemeļvidzemes pašvaldības.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+