Latvijā
Politika

Aizdomīgā valsts noslēpuma glabātāja. Savickis par baumām pasmīn 19

Foto – LETA

Atsaucoties uz avotiem valdībā, Latvijas Televīzija svētdien ziņoja, ka Iekšlietu ministrijas valsts sekretārei Ilzei Pētersonei-Godmanei nav atjaunota pielaide darbam ar valsts noslēpumu, kas nozīmējot, ka viņa, visticamāk, vairs nevarēs pildīt valsts sekretāres pienākumus. I. Pētersone-Godmane atrodas atvaļinājumā ārpus Latvijas, un viņai par šādu lēmumu nekas neesot zināms.

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) pārstāve Iveta Maura paskaidroja, ka pielaide nav atņemta, bet gan ieildzis tās pagarināšanas process. Pagaidām Iekšlietu ministrijas valsts sekretārei nav tiesību strādāt ar dokumentiem, kas satur slepenu informāciju. Uz jautājumu, kādēļ SAB procedūru nav veicis laikus, lai, beidzoties pielaides termiņam, būtu skaidrs, vai valsts sekretāre var turpināt darbu, SAB pārstāve atbildēja, ka pēc Satversmes tiesas sprieduma, ar kuru par Satversmei neatbilstošām atzītas atsevišķas likuma “Par valsts noslēpumu” normas, SAB kopā ar Ģenerālprokuratūru mēģina veidot jaunu praksi, tāpēc process ieilgst. Tas nozīmē, ka valsts sekretāre nevar pilnvērtīgi strādāt – ja valdības darba kārtībā ir jautājumi, kur šī pielaide ir nepieciešama, viņai ir jāatstāj sēžu zāle, ko viņa ne reizi vien jau ir darījusi.

Ja ar pielaidi kaut kas nebūtu kārtībā, pirmais, kas par to uzzinātu, būtu iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, skaidroja Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Ministrs ar savas padomnieces Daigas Holmas starpniecību aģentūrai LETA apliecinājis, ka viņš neesot saņēmis oficiālu informāciju saistībā ar Ilzes Pētersones- Godmanes pielaides pagarināšanu, līdz ar to šobrīd nevarot neko komentēt.

Neoficiāli izskanējusi bauma, ka šaubu ēna par pielaides pagarināšanu pār Pētersoni-Godmani savilkusies viņas diezgan ciešās draudzības dēļ ar uzņēmuma “Itera Latvija” vadītāju Juri Savicki, kurš ir arī “Latvijas gāzes” padomes priekšsēdētāja vietnieks. Viņam no 80. gadiem esot labas attiecības ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, un viņš bieži mudinājis Latviju ciešāk sadarboties ar Krieviju gan ekonomikā, gan politikā.

Pats Savickis par izskanējušām baumām pasmīn un uzsver, ka viņš esot liels Latvijas patriots un jau divdesmit piecus gadus draudzējoties ar Godmaņu pāri. “Ar Ivaru iepazinos, kad kopā sākām spēlēt tenisu (Savickis vada Latvijas Tenisa savienību). Tad jau arī viņam nedrīkst dot pielaidi valsts noslēpumam, to nedrīkstēja dot arī bijušajam Valsts prezidentam An­drim Bērziņam, jo viņu pazīstu no augstskolas laika, arī Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs ar mani spēlējis tenisu, esmu labi pazīstams ar Solvitu Āboltiņu un citiem politiķiem,” norāda Savickis. Viņš neslēpa, ka daudzi no nosauktajiem iepriekš piedalījušies viņa 55 gadu jubilejā. Arī pavisam nesen, kad viņš aizbraucis uz Horvātiju, lai izvairītos no kārtējām dzimšanas dienas svinībām, tomēr nelielā draugu pulkā kādā restorānā esot šūpļa svētkus atzīmējis kopā ar Godmaņiem un citiem draugiem.

Saistītie raksti

Atgādināšu, ka baumas par problēmām pielaidei valsts noslēpuma objektiem bija izplatījušās arī par kādreizējo veselības ministru Gunti Belēviču, kurš, stājoties veselības ministra amatā, pielaidi saņēma tikai uz septiņiem mēnešiem, un sabiedrībai netika skaidrots, kāpēc ne uz visu ministra pilnvaru laiku. Pēc tam gan to pagarināja. Arī Savickis atceras šo atgadījumu un saka: “Belēvičs man ir bērnības draugs.”

Dzejniece Māra Zālīte intervijā žurnālam “Ir” (15. februāris) par šo jautājumu izteikusies: “Tas pats (“Latvijas gāzes” padomes priekšsēdētāja vietnieks) Juris Savickis. Ir skaidrs, ka šā cilvēka uzdevums ir turēt Latviju uz gāzes adatas. Traucēt valsts enerģētiskajai neatkarībai. Ko redzam Savickim apkārt? Aizejiet uz hokeja maču – viņa ložā sēž prezidents Ulmanis, prezidents Bērziņš, Ministru prezidenti, Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre un valsts noslēpuma turētāja Godmane. Augstāks līmenis vairs nevar būt!”

LA.lv