×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. jūnijs, 2014
Drukāt

Arī par atņemtiem bērniem jāmaksā uzturlīdzekļi (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vai vecākiem jāmaksā uzturlīdzekļi saviem bērniem, ja ar tiesas spriedumu viņiem atņemtas bērnu aizgādnības tiesības? Bērni dzīvo pie audžuvecākiem, uzturlīdzekļus viņiem maksā valsts. Tiesu izpildītājs ir aprēķinājis prāvas summas, uzturlīdzekļi katru gadu kļūst arvien lielāki. Kāpēc tā? 
INTA JELGAVAS NOVADĀ

Jā, arī tad, ja vecākiem atņemtas bērnu aizgādnības tiesības, viņiem ir jāmaksā uzturlīdzekļi. Tas nav jādara vienīgi tad, ja bērns nodots adopcijai citai personai. Šādā gadījumā atbilstīgi Civillikuma 173. pantam bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar bioloģiskajiem vecākiem un viņu radiniekiem un ar tām saistītās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi pret viņiem.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā pastāstīja par uzturlīdzekļu piedziņu situācijā, kad bērnu audzina aizgādnis. Ja vecāki brīvprātīgi nemaksā uzturlīdzekļus, aizgādnis var sniegt civilprasību tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu. Var prasīt piedzīt minimālo uzturlīdzekļu summu vai arī lielāku. Kad tiesa notikusi, aizgādnis saņem tiesas spriedumu un izpildrakstu, ko iesniedz zvērinātam tiesu izpildītājam piedziņas veikšanai. Ja tiesu izpildītājs pārliecinās, ka no vecākiem neko piedzīt nevar (nav ienākumu un mantas, ko varētu pārdot), aizgādnis vēršas Uzturlīdzekļu garantiju fondā (UGF) un šis fonds bērniem maksā minimālo uzturlīdzekļu summu.

Ministru kabineta noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam nosaka, ka katram vecākam neatkarīgi no viņa mantiskā stāvokļa ir pienākums nodrošināt saviem bērniem minimālos uzturlīdzekļus: no piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai – 25% apmērā, bet bērnam no 7 gadu līdz 18 gadu vecumam – 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša algas.

Ja valstī tiek palielināta minimālā alga, pieaug arī uzturlīdzekļu summa. No šā gada 1. janvāra minimālā mēnešalga ir 320 eiro jeb 225 lati (2013. gadā tā bija 200 latu). Tāpēc 2014. gadā uzturlīdzekļu minimālā summa ir kļuvusi lielāka un katram no vecākiem bērnam līdz 7 gadu vecumam jāmaksā 80 eiro, bet bērnam no 7 līdz 18 gadiem – 96 eiro mēnesī.

Taču UGF bērna uzturēšanai maksā mazāku uzturlīdzekļu summu: bērnam līdz 7 gadu vecumam – 71,14 eiro mēnesī, savukārt no 7 līdz 18 gadiem – 78,26 eiro mēnesī.

Aizgādnis var prasīt uzturlīdzekļus no viena vecāka vai arī no abiem. Tad katram vecākam jāmaksā vismaz minimālā summa. Ja tiesa nolēmusi piedzīt uzturlīdzekļus no abiem vecākiem, arī UGF tos maksā dubulti tēva un mātes vietā; bērnam līdz 7 gadu vecumam tie ir 142,28 eiro, bet vecākam bērnam – 156,52 eiro mēnesī.

Aizgādnis vienlaikus ir bērna aizbildnis, un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra viņam maksā pabalstu – atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu, proti, 54,07 eiro mēnesī neatkarīgi no aizbildnībā esošo bērnu skaita.

UZZIŅA

Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas konsultatīvais tālrunis ir 67830626.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai tiešām UGF neatšķir aizbildņus no aizgādņiem? Vai tā ir žurnālistu interpretācija. Ieteiktu žurnālistiem pirms jebkāda raksta rakstīšanas vispirms noskaidrot pareizos jēdzienus un terminus, citādi sanāk pilnīgi nesaprotams raksts, un tātad nekur nederīgs. (tāpat vairs nepastāv “aizbildniecība” ir aizbildnība, un visādas citādas -niecības ir beigušās)

Draugiem Facebook Twitter Google+