Latvijā
Sabiedrība

Aizliedz izceļot no valsts personām, kuras apdraud drošību 1

Foto – Ilze Pētersone

Lai novērstu radikalizācijas un ekstrēmisma izplatīšanos, izceļot no valsts aizliegs personām, kuras var apdraudēt valsts drošību. To paredz grozījums Nacionālās drošības likumā, kā arī ar to saistītie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā, kurus ceturtdien, 22.jūnijā, galīgajā lasījumā pieņēma Saeima.

Izmaiņas saistītas ar ierobežojumiem militārās un kaujas gūšanas pieredzei ārvalstīs, lai atturētu personas piedalīties šādos pasākumos.

Personai izceļot no valsts varēs aizliegt uz noteiktu laiku līdz vienam gadam, ja valsts drošības iestāde būs konstatējusi, ka persona var apdraudēt valsts drošību, plāno iesaistīties teroristiskās darbībās vai bruņotā konfliktā ārvalstīs. Šādu lēmumu pieņems iekšlietu ministrs.

Pēc lēmuma par aizliegumu izbraukt no valsts minētajām personām personu apliecinošs dokuments nebūs derīgs ceļošanai.

Analizējot situāciju, kas pašreiz ir vērojama Eiropā saistībā ar radikalizācijas tendencēm un sekām, Iekšlietu ministrija ir konstatējusi, ka nepieciešams arī Latvijā ieviest tiesisko mehānismu izceļošanas aizliegumam.

Vērtējot savu valstspiederīgo dalību bruņotos konfliktos ārvalstīs, daudzas valstis jau pašlaik ir atzinušas, ka šādas personas un to rīcība rada būtisku apdraudējumu starptautiskajam mieram un drošībai, kā arī rada apdraudējumu vairākām interešu grupām, teikts likumprojekta anotācijā. Valstis, kuras ievēro apņemšanos neizmantot karu kā konfliktu risināšanas līdzekli, ir ieinteresētas nepieļaut savu valstspiederīgo iesaisti bruņotos konfliktos ārvalstīs, kontroles nepieciešamību pamatojot ar ievērojamiem valsts un sabiedrības drošības apdraudējumiem, kas rodas pēc šādu personu atgriešanās valstī.

Izmaiņas stāsies spēkā šogad 1.septembrī.

LA.lv