×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

Aizliedz smēķēt personu klātbūtnē, kas pret to iebilst (3)

smeket_aizliegts2

Smēķēt būs aizliegts jebkurā publiskā vietā to personu klātbūtnē, kas iebildīs pret pīpēšanu. To paredz Saeimas ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītie papildu ierobežojumi, informē parlamenta Preses dienestā.

Saeima ar likuma “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” grozījumiem noteica, ka cilvēka tiesības uz tīru un labvēlīgu, ar tabakas dūmiem nepiesārņotu gaisu ir prioritāras salīdzinājumā ar smēķētāju interesēm smēķēt.

Smēķēšanas aizliegums tiks attiecināts arī uz ārstniecības iestāžu, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju, ieslodzījuma vietu lietošanā esošām teritorijām, kā arī uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām, ja kādam no mājas iedzīvotājiem būs pamatoti iebildumi.

Savukārt aizliegums smēķēt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās papildināts ar normu, ka smēķēt nedrīkst arī tuvāk par 10 metriem no šo māju ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem.

Komisijā atbalstīta arī jauna smēķēšanas definīcija, ietverot tajā elektronisko cigarešu smēķēšanu. Tādējādi smēķēšanas ierobežojumi attieksies arī uz elektroniskajām cigaretēm, norāda par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

Līdztekus deputāti ir atbalstījuši virkni stingrāku smēķēšanas un tabakas izstrādājumu tirdzniecības ierobežojumu.

Personām no 18 līdz 25 gadiem, iegādājoties tabakas izstrādājumus, būs pienākums bez uzaicinājuma uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Līdzīga kārtība noteikta, personām līdz 25 gadu vecumam iegādājoties alkoholiskos dzērienus.

Trešajā lasījumā ir svītrots iepriekš atbalstītais priekšlikums līdz 21 gadam paaugstināt vecuma slieksni cigarešu pirkšanai. Šāds solis nebija līdz galam pārdomāts, jo smēķēt mūsu valstī drīkst no 18 gadu vecuma, līdz ar to liegums pirkt cigaretes līdz 21 gada vecumam nav loģisks, skaidro Barča.

Turklāt pret šādu normu iebilda mazumtirgotāju pārstāvji, uzsverot, ka tas apgrūtinātu veikalnieku darbu un radītu sajukumu, jo alkoholu drīkstētu pirkt no 18 gadiem, bet cigaretes – no 21, skaidro komisijas vadītāja.

Tabakas izstrādājumu tirdzniecība līdztekus jau iepriekšējiem ierobežojumiem būs aizliegta internetā, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu telpās un teritorijās, izņemot Nacionālos bruņotos spēkus un ieslodzījuma vietas, kur ievietoti pilngadīgie ieslodzītie.

Tirdzniecības aizliegums attieksies arī uz sociālās aprūpes, ārstniecības un izglītības iestāžu telpām, tajā skaitā izglītības iestāžu dienesta viesnīcu telpām, kā arī šo iestāžu lietošanā esošajām teritorijām.

Jaunajiem tabakas tirdzniecības ierobežojumiem noteikts pārejas periods: tie stāsies spēkā 2016.gada 1.janvārī, bet pārējās likuma grozījumos ietvertās normas stāsies spēkā parastā kārtībā – četrpadsmitajā dienā pēc likuma izsludināšanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Lūdzu, mēs varētu būt tādas pašas likumus alkoholam līdzīgu tabakas. Būtu tikai taisnīgi.

  2. pīpmaņi ir nenormāli egoisti, es ļuļķēju un man ir labi, bet par pārējiem man ir pofig, tā iet kad smadzenes nokūpinātas

  3. Ahā,ja man nepatīk kāda ģīmis,ej prom!Jo,konsekvence ir tieši tā pati!Kaut ko norādīt,vai aizliegt var tikai
    amatpersona,ar attiecīgām prerogatīvām.Ja man kāds teiks:pārstāj smēķēt,Es atbildēšu – pārstāj runāt.Juridiski mēs būsim absolūti identā situācijā.Satversme nosaka ka visi cilvēki savās tiesībās ir vienādi-ERGO,neviens nevar man prasīt piekāpties.Ja smēķēšana būtu krimināli sodāma,tad jā.Ja nav nozieguma pazīmes,tad tā ir diskriminācija ko aizliedz gan Satversme,gan ANO cilvēktiesību konvencija!

Draugiem Facebook Twitter Google+