×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
6. marts, 2015
Drukāt

Aizliegtās dzinējmedības – Āfrikas cūku mēra pakalpojums vilkiem (57)

Bilde no privātā arhīvaBilde no privātā arhīva

SIA “Ances” vienā pēcpusdienā vilki nokoduši 22 Latvijas tumšgalves šķirnes aitas. 
 Šī nelaime Naukšēnu novada aitkopības saimniecībā notikusi pagājušā gada novembrī, bet arī šobrīd vilku briesmas ir tikpat aktuālas. Plēsēji redzēti klejojam apdzīvotu vietu tuvumā pat gaišā dienas laikā, taču, līdzko uzsnieg, nav pleķīša, kas nebūtu nopēdots vairāku kilometru rādiusā ap lauku mājām. Pēc pēdu nospiedumiem secināts, ka Naukšēnu pusi regulāri apciemo vismaz septiņu vilku liels bars, plus vēl ieceļotāji no tuvējās Igaunijas.

Saimnieks, pats pieredzes bagāts mednieks, Kaspars Kļaviņš vilku nekaunīgo izturēšanos tieši šajā sezonā skaidro ar aizliegumu organizēt dzinējmedības Āfrikas cūku mēra dēļ: “Mēs esam mēra skartajā zonā, ko gandrīz kā pirmo noteica, līdzko slimība sāka izplatīties valstī. Līdz ar to mežā ir miers, klusums un vilkiem arī dzīve bez jelkādiem satraukumiem. Kaut arī iepriekšējos gados mežacūku, aļņu, briežu dzinējmedībās vilki reti tika nomedīti, troksnis un daudzu mednieku bieža atrašanās mežā viņiem tomēr nepatika. Tagad dzīve kā paradīzē: mežacūku un bebru daudz, stirnas arī sākušas atkopties, un kādēļ gan ēdienreizes dažādošanai vilkam nepaņemt kādu aitu. Mūsu saimniecības nelaimes dienā es no mājas pat vienu vilku redzēju, jo viņu laikam kaut kas bija satraucis – nevarēja atrast izeju no iežogojuma. Kad sāku vākt kopā saplosītās aitas, pētīju vilku ceļu un secināju, ka tie ir tikuši pāri elektriskajam ganam un mērķtiecīgi daļu aitu iegriezuši aploka stūrī pie žoga. Tajā pašā dienā atvedām trīs tornīšus, to tuvumā nolikām pa beigtai aitai cerībā, ka vilki atgriezīsies naktī. Diemžēl neatnāca.”

Neilgi pēc tam Kaspara kaimiņam vilki netālu no mājas nokoduši teļu, bet gaides medībās nomedīts alnis ar saplēstu kāju. Šāda rakstura ievainojums rodas vienīgi no vilka zobiem.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (57)

 1. mednieku-kolhoznieku dezinformācijas par ĀCM kontekstā jāatgādina dažas pamatlietas:

  1) ja salīdzina ar 2005. gadu, kad Latvijā bija uzskaitītas 47K mežacūkas (tagad 55K), 111K stirnas (tagad 130K), 28K brieži (tagad 53K), 14K aļņi (tagad 21K), 67K bebri (tagad 74K), tad toreiz tika nokostas 9 aitas, 5 kazas, 6 liellopi (nešķirojot – suņi vai vilki).

  Tātad barības vilkiem & lūšiem ir pietiekami – un viņi labāk medī savvaļas dzīvniekus nekā mājlopus.

  2) vilks ir pašregulējoša suga – jo vairāk šaus , jo vairāk būs pāru ar mazuļiem (kurus taču ‘vedot aitās lai medīt apmācītu!’). Starp citu, ko liekulīgā bļāvēja Galkina klusē par klaiņojošo suņu apkošanu (kuri ir drauds aitu ganāmpulkiem)?

  3) Latvijā ir ~4 500 aitu ganāmpulki un vilku 30-40 nokostās aitas (pārējās ir suņu nokostas) skar tikai dažus ganāmpulkus – līdz ar to vilku uzbrukumi NAV realitāte vairumam aitkopju.

  4) vilks varēs pastāvēt un veikt ekoloģiskās funkcijas mežā tikai tad, ja ne centa zaudējumu nebūs nevienam aitkopim? par suņiem un aitām jādomā saimniekiem savlaicīgi – tas saucas ‘atbildība par saviem mājdzīvniekiem/lopiem’. Pašlaik pēc medību sezonas paliek 200-300 vilku, bet medību sezonai sākoties jūlija vidū ir ~ 500-600 (lai veiktu ekoloģiskās funkcijas mežā minimālais vilku skaits ir 700 visu cauru gadu)

 2. pajoliņ ‘janek’, kurā atskurbtuvē apguvi savas ‘retorikas’ iemaņas – Tvaika ielā 2? tur esot draudzīgs mednieku-kolhoznieku klubiņš

 3. Es uzskatu , ka nu ir gana . Mareks ir aizskaaris manas ne tikai mednieka tiesiibas , bet arii cilveektiesiibas . Shii te Mareka agresiivi radikaalaa iztureeshanaas medniekiem veltiitajaa lauku aviizes sadaljaa , mednieku goda un cienjas aizskarshana ,ir mednieku likumiigi veikto mediibu un liidz ar to Latvijas Republikas likumu, tajaa skaitaa Satversmes , klaja necieniishana . Luudzu attieciigaas mednieku sabiedriskaas organizaacijas netolereet saadu attieksmi un veersties tiesiibsargaajoshajaas instituucijaas ar attieciigu iesniegumu !

  All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
  Edmund Burke
  Irish orator, philosopher, & politician (1729 – 1797)

  • Mareka darbiibas var ilustreet kaa churaashanu pie mednieku briiviibas piemineklja , turklaat skaidraa praataa un nirgaajoties . Tas nav normaali un par to nav jaaklusee. Ja sabiedriskajaa transportaa visaadus rupekljus, kaushljus, dzeeraajus un beernu aaraa raaveejus izliekas nemanaam , tad ar medniekiem tas neies cauri ! Vai mednieku sabiedriskajaam organizaacijaam ir kaads jurists , kas var tikt galaa ar shaadaam “hibriidkara” situaacijaam?

 4. reality check:

  “Latvijas vidusmēra mednieks pat ar medību vadītāja kvalifikāciju noteikti nav profesionālis savvaļas populāciju apsaimniekošanā” – Jānis Ozoliņš

  😀

 5. Nu tu esi iegājis orbītā!…………….. :);););)

 6. 1) vēl neviens arguments no medniekiem-kolhozniekiem nav dzirdēts … tikai blefošana, melošana, draudēšana un ekoloģijas nezināšana

  2) kopš kura laika mednieku izdevuma redakcijas apmeklēšana skaitās ‘drosmes kritērijs’? medniekiem vilks ir “kaitēklis, kas pielīdzināms meža ugunsgrēkam” – to arī apliecina raksti n-to gadu garumā

  • Draudzinj, medniekiem vilks ir mediijums , taapat kaa visi paareejie mediijumi . Skaidrs ? Es tev desmitreiz neskaidroshu elementaaras lietas !

 7. Diemžēl kārtējais pierādījums tam, ka “zaļajiem” tiklīdz izsīkst argumenti, tā seko apsaukāšanās un personības nonicināšana, tiek izteikti pat draudi. Šī parādība novērota visai bieži… un noteikti neglaimo tiem, kas tādā veidā piedalās diskusijā. Ļoti žēl!

 8. 1) iemācies rakstīt – tas nav nemaz tik grūti
  2) paskaidro kaut vai šo teikumu: “Vilki un lūši ir tikai iegansts tam, ka eiropā šos dzīvniekus nemedī.”
  3) ja Ozoliņš nebūtu monitoringu ieviesis Latvija vispār nenotiktu vilku & lūšu medības pēc tam, kad LV iestājās ES – pat to vēl neesi sapratis, pamuļķi
  😀

  citās valstīs monitoringu veic bez vilku un lūšu nošaušanas – bez medniekiem var mierīgi iztikt

  4) 200-300 vilku nav ‘optimāls skaits’ – lai vilki pildītu ekoloģiskās funkcijas mežā vajag vismaz 700 vilku visu cauru gadu
  5) LV vilki (arī Kurzemē) ar Krievijas vilkiem ir saistīti – to parāda ģenētiskās analīzes
  6) savas lieliskās idejas attiecini uz sevi, pamuļķi
  7) par parazītismu tev ir oriģināla izpratne
  8) vēlreiz iesaku iemācīties lasīt un uztvert tekstu

  • ar kādām tiesībām tu, Marek, apsaukā rupjiem vārdiem tos, kuri tev kaut ko iebilst vai pamato?Tevi taču neviens neuzrunā ne par pamuļķi, ne resnuli utt.
   Ja jūties tik visvarens un zinošs, savus spriedumus pamatot spējīgs ar reāliem piemēriem, nevis no citu autoru rakstiem savāktiem citātiem, saņem drosmi un ceļo uz žurnālu “Medības”. Tur strādā cilvēki, kas prot arī citādu viedokli uzklausīt un domāju, ka laba publikācija sanāks.
   Saņem drosmi, anonīmais vilku aizstāvi Marek, ja esi vīrs nevis klaču bāba!

  • 1. Ja kāda mana kļūda, liedz uztvert domu, tā ir tava problēma. Ja gribi vari nerakstīt un neatbildēt. Arī tu pats nēsi izcils.
   2. Tas ir tavs iegansts, lai tu te varētu bļaustīties.
   3.Ja var iztikt bez medniekiem, tad arī bez tevis var iztikt un tavas demagoģijas.
   4. Tik nesaprotu, ja esi tik gudrs, ieguldi savu darbu, pierādi, ka Latvijā var dzīvot 700 vilku, bet ak pareizi tu tač visas problēmas risini piegalda, bet strādāt negribi.200-300 vilku pilda ekaloģiskās funkcijas. Grūti līdz mežam aiziet, kur nu vēl Latvijas vilku dabā papētīt. Varbūt tev ir BAIL NO VILKIEM?
   5. Baigi labi, tad jau mums Latvijā populācija ir vienmērīga un savstarpēji saistīta, tad pietiek ar tiem 200-300 vilkiem, kas parasti mums paliek, pēc medību sezonas. Un par ģenētiku vari nestāstīt tas jau sen zinām, kad vilki Latvijā ir sen savstarpēji saistīti.
   6. Ja grūti sagremot, tad pamēģini atgremot.
   7. Ja tu esi kautko par dabu un tās procesiem mācījies, vajadzēja tākā zināt, nekā orģināla tur nav, tā tas ie iekārtots.
   8. Es uz tevi neturu ļaunu prātu, un man tev nav nekas jāpierāda, bet mana pārliecība ir skaidra. Tev nav taisnības.
   9. Man tev divi jautajumi? Ko tu saki par vilku un suņu krustojumiem? Ko Latvijā darīt ar zeltaino šakāli? Vajag mums atkal kārtējo jauno sugu, vai nevajag.

 9. saskaņā ar vilku monitoringu: pēc vilku medību sezonas Latvijā ir 200-300 vilku un katru gadu apšauj 43% no Latvijas vilku populācijas , bet medniekiem-kolhozniekiem tas viss ir nepietiekami – vajag vēl vairāk vilkus šaut, jo viņi ir ‘ļoti ļoti savairojušies!!!’

  😀

  tiešām, nav slimāka un trulāka lopiņa mežā par Latvijas mednieku

  😀
  😀

  • Labs Marek, ja nevari pierādīt savu taisnību, tad apķēzi visu ko vien vari apķēzīt, kā būtu caurejzāles sadzēries.:) Izcila zaļā drauga seja:););) Marek atbildi lūdzu uz uzdotajiem jautājumiem, vai brīvā dabā esi redzējis vilku vai lūsi, vai vismaz dzirdējis? Vai tu esi veicis arī savus pētījumus Latvijā? Vai tikai parazitē uz citu zinātnieku ievāktajiem datiem un atzinumiem.

  • 1) iemācies lasīt un uztvert tekstu, anonīmiķi
   2) kāds sakars taviem jautājumiem ar to, ka saskaņā ar monitoringu vilkus katru gadu apšauj 43% apmērā un, ka pēc vilku medību sezonas paliek 200-300 vilku (pateicoties ienākošajiem vilkiem – pietiek 15..30 vilku pāriem ienākt, lai ‘vilku grāmatvedība ‘ būtu kartībā)?
   3) vilkus esmu redzējis (bet ne Latvijā). Un? Kas no tā būtu izsecināms, anonīmiķi?
   4) ko nozīmē ‘parazitē’? 😀 tie, kas medī un šauj vilkus 43% apmērā veiktu vilku vai lūšu pētījumus? mednieks-kolhoznieks pat monitoringu nespēj ‘sagremot’ – tikai zin kā tarkšķēt par 1200 vilkiem un 1800 lūšiem pirms viņiem dzimst mazuļi.

   • 1. Es tavu tekstu esmu uztvēris pietiekami labi, tava vēršanās ir pret medībām kā tādām. Vilki un lūši ir tikai iegansts tam, ka eiropā šos dzīvniekus nemedī.
    2.Sakars ir pietakimi liels. Es nezinu kā tu esi audzināts, bet lai ar kādu darbu varētu lepotos ir jāiegulda zināms darbs, nevis nosēsties galda galā un bļaut mammu kur ir mana lielā karote. Protams tu jautāsi:” ko mēs mednieki,bez medīšanas esam darijuši?”. Ja mednieki nebūtu devuši nomedīto dzīvnieku ķermēņus, tādiem bļāvējiem kā tu būtu grūti pierādīt to, ka vilku populācija Latvijā ir stabila. Ja nomedī 43% no visas Lattvijas vilku populācijas, tas ir ļoti stabils skaitlis, lai šīs sugas neizustu, bet arī lai nebūtu pārapdzīvotība, to tāpat jūt kad vilku atstātās zīmes dabā paliek aizvien, vairāk un vairāk. Jāpasaka liels paldies zinātniekam J.Ozoliņam, kas mācējis ir atrast optimālo populācijas daudzumu. Stipri apšaubu kad vilki, kas ienāk no Krievijas nokļūst Kurzemē, Zemgale, Vidzemes rietumu daļā. Redz es pametu tev lielisku ideju, mēģini saķert pierobežā kādus 10 vilkus dažādās vietās uzliec GPS siksnas, un izpēti cik tad viņi tālu ienāk Latvijā, un cik ilgi uzturas Krievijā, tas būtu tavs DARBS, lai nebūtu jāsēž galda galā un jābļauj mammai, kur lielā karote.
    3. Mjāāā domāju, kad esi daudz laika pavadījis dabā kopā pētot, apsekojot, vilku parastās atrašanās vietas, bet nekā…..Cīņa par aizliegumu notiek pie galda. Anonīmiķis arī tu esi, Mareku Latvijā ir daudz, kurš no visiem es nemaz nezinu.
    4. Dabā parazitē kāds organisms, kas ir pielāgojies baroties, visas dzīvības procesiem nepieciešamās vielas saņem no kāda cita organisma. Velc paraleles ar sevi.
    Kolhozs beidzies ir jau sen! Tas kad Krievu laikos nebija nekādu ierobežojumi plēsēju medībām, tas ir sen pagājis. Mednieki ievēro, med

    • Nu vari nesatraukties, es arī esmu mednieks, nēsmu medījis krievu laikos. Un saprotu, kad Latvijā nav 1200 vilku un 1800 lūšu, bet arī tev nav taisnība kad šīs sugas ir apdraudētas. IESKATIES VAIRĀK LATVIJAS MEŽOS.

 10. ‘haoss’ , ‘bioloģiskais eksperiments’ – pončikgalva, tu vēl kādu frāzīti spēsi izspiest no savām apkaltušajām smadzenēm, resnule?

  • 1) iemācies lasīt un uztvert tekstu, anonīmiķi
   2) kāds sakars taviem jautājumiem ar to, ka saskaņā ar monitoringu vilkus katru gadu apšauj 43% apmērā un, ka pēc vilku medību sezonas paliek 200-300 vilku (pateicoties ienākošajiem vilkiem – pietiek 15..30 vilku pāriem ienākt, lai ‘vilku grāmatvedība ‘ būtu kartībā)?
   3) vilkus esmu redzējis (bet ne Latvijā). Un? Kas no tā būtu izsecināms, anonīmiķi?
   4) ko nozīmē ‘parazitē’? 😀 tie, kas medī un šauj vilkus 43% apmērā veiktu vilku vai lūšu pētījumus? mednieks-kolhoznieks pat monitoringu nespēj ‘sagremot’ – tikai zin kā tarkšķēt par 1200 vilkiem un 1800 lūšiem pirms viņiem dzimst mazuļi.

 11. truliķe Galkina, tu arī esi aprakstīta jaunajā vilku rakstā – cilvēki atkal varēs pasmieties par pierobežas ķerto Galkinu!!

  😀

 12. pončikgalva, arī tu jau esi indes uzkrājumus izveidojusi? skaties, ka tev pašai mutē to indi neiemet – visādi gadās

  😀

  mednieki-kolhoznieki, kuri kā ‘patiesi dabas draugi’ uzreiz piedraud ar masveida vilku & lūšu indēšanu, ja tiks samazināta vilku ikgadējā apšaušana 43% (un lūšiem – 25%) apmērā

  cik tonnas indes malumednieku pēcteči jau ir sagatavojuši?

  😀

 13. malumednieki un indētāji – tas pieder pie ‘pozitīvā tēla, kuru cenšas uzkonstruēt kāda linda d.

 14. Marek tu bārsti savas vārsmas kā no pārpilnības raga. Kur ir tavi pētijumi, kad ir savādāk nekā raksta zinātnieks J.Ozolins. Es teikšu tā: “PIERĀDI” ar saviem pētijumiem, kad ir savādāk, nevis parazitē, uz citu zinātnieku pētijumiem. Vai tev pašam ir veikti pētijumi( atbildi ar Jā vai Nē). Vai esi vilku vai lūsi dabā redzējis, vai dzirdējis( GAUJAS NACIONĀLAIS PARKS vai ZOLOĢISKAIS DĀRZS NESKAITĀS).

 15. Es drīzāk sliecos domāt, ka tas ir klaiņojošu suņu bars vai (vēl sliktāk) suņu un vilku krustojums, kam ir slaktēt kāre bez vajadzības. Neticu, ka vilks slaktēs vairāk, nekā spēj apēst.

 16. mednieku-kolhoznieku ‘argumenti’ tikai apstiprina to, ko par medniekiem saka Jānis Ozoliņš “Latvijas vidusmēra mednieks pat ar medību vadītāja kvalifikāciju noteikti nav profesionālis savvaļas populāciju apsaimniekošanā”

  😀
  😀

 17. Cilvēks gadsimtiem jau ir iejaucies DABAS procesos, un tagad, kad cilvēks ir visur, nepātraukti notiek konflikti ar mežacūkām, briežiem, aļņiem, lapsām, bebriem. Ja to skaitu pārtrauks kontrolēt, iestāsies haoss! Pierādīts arī fakts, ka medniecība nepieļauj straujus dzīvnieku populācijas pieaugumus un kritumus, bet tur daudz maz stabilā līmenī. FAKTS – ja pātrauksim vilkus medīt šodien, pēc pieciem gadiem to būs mazāk nekā šobrīd. Tas jau ir noticis ar ūdriem pēc 2004.gada, kad ES prasību dēļ to medības aizliedza. No sākuma, noņemot medību slodzi, to skaits strauji pieaug. Plēsējam, lai tas ūdrs vai vilks, ir jāēd. Jo to skaits lielāks, jo vairāk tie ēd. Vispirms tika izēstas zivis dabiskajās ūdenstilpēs, tad noēstas vardes, tagad visvairāk ūdru ir tieši pie zivjaudzētavām. Kādēļ? Tādēļ, ka tur ir barība. Un ūdru šodien ir mazāk nekā 2004.gadā, kad medības aizliedza!!!!
  Tas pats notiks ar vilkiem, bet cik gan liela būs cilvēku tolerance, paciešot uzbrukumus mājlopiem un suņiem?
  Iesakām skatīties plašāk, nevis truli malt vienu un to pašu, neredzot koka abus galus!

 18. “nav stulbāka un trulāka lopiņa mežā par Latvijas mednieku”. Marek, ja jūs esat tas pats Viļķins, tad man ir kauns, ka tads cilvēks kā Jūs pa Latvijas zemi staigā. Vai Jūs vispār apjēdzat, ka zem šāda vispārinājuma esat nolicis konkrētas personas, tostarp arī mūsu Valsts prezidentu?
  Un vēl, ļoti labi būtu, ja Jūs kādā no saviem garadarbiem par vilkiem, pie reizes nopublicētu arī psihiatra slēdzienu par savu veselības stāvokli. Tad vismaz lielākais vairums mednieku beidzot saprastu, kas šos murgus par vilkiem publicē. Kaut gan varat arī nepūlētis. Latviešiem ir teiciens – “uz slimiem neapvainojas”.

 19. nav stulbāka un trulāka lopiņa mežā par Latvijas mednieku

  • Nav vājprātīgākas lietas par zaļo terorismu. Kādēļ vilks tiek celts kaut kādā dievu kārtā? Pārnadži jāatšauj, bet vilki jātaupa? Kaut kāda diskrimināja sanāk, ne? Mežacūkas noposta laukus – ahh, šausmas. Vilks noplēš aitas un nokož medībās suņus – ai tā sanāca! Nebūtu jāievēro konsekvence?

   Visās tajās valstīs, kur vilku medības ir aizliegtas, visvairāk cieš vilku populācija no nelikumīgas atšaušanas un noindēšanas. Tas ir fakts par Portugāli, kur nepastāv likumīga veida kontrolēt vilku populāciju, līdz ar to šie dzīvnieki tiek nīdēti visiem iespējamiem veidiem un neviens nezina, cik vilku patiesībā aiziet bojā.

   Latvijā ir stingra uzskaite, tiek veikts monitorings, ir absolūti skaidra informācija kā par nomedītajiem apjomiem, tā arī par vilku veselības stāvokli. Vienlaikus spēkā ir elastīga sistēma, kas novērtēta arī Eiropas Komisijas līmenī, kas ļauj nepieciešamības gadījumā kā palielināt, tā arī samazināt vilku skaitu.

   LATVIJA NEVAR ATĻAUTIES BIOLOĢISKO EKSPERIMENTU, tagad pārtraucot vilku medības. Kas maksās kompensācijas? Varbūt, Mareka kungs, gribētu samaksāt zemniekiem par nokostajām aitām un mierināt tos saimniekus, kuriem vilki apēduši mājas mīluli suni?

   Tik nav skaidrs, kādēļ tie “stulbie” mednieki neapsaukā tos, kuriem ir cits viedoklis, bet to vienkārši pieņem. Ar zaļajiem ir tā – kā kāds kaut kam nepiekrīt, tā uzreiz stulbenis, idiots, slepkava utt. Varbūt pirms sākt citus mācīt dzīvot, pamācieties labas manieres????

 20. aitkopji norāda, ka par vilkiem daudz lielāku postu nodara klaiņojoši / kaimiņu suņi – piemēram, 2012. gadā no 170 nokostiem mājlopiem vismaz 143 bija suņu nokosti, bet 2013.gadā no 174 – vismaz 129

  tikai lieta tāda, ka VMD Medību daļa (Rīgas kantoris), kas sastāv no 2 medniekiem un vienas tantiņas publiski visas suņu nokostās un savainotās aitas piedēvē vilkiem – lai ‘pamatotu’ kvotas lielumu, kuru mednieki 9 mēnešus cenšas izpildīt

  • Mednieki noraada, ka vilki nodara lielu postu mediibu saimnieciibai .

   Un klainojoshus sunjus atsauj tikai mednieki .

   Kur tev ir probleema?

 21. Ja pārtiku iegūst no lauksaimniecības, tad savvaļas dzīvnieki jāliek mierā – jāļauj Dabai regulēt procesus ekosistēmā. Bet medniekam-kolhozniekam tas ir nepieņemami. Tāpēc tumsonīgi pātari par vilkiem, kas mežus ‘izēd tukšus’ un lūšiem, kuri ‘nogalina lai tikai svaigas asinis palaktu’. Un vispār – “vilks ir pielīdzināms meža ugunsgrēkam”

  • Es paartiku ieguustu gan no lauksaimnieciibas, gan mezsaimnieciibas . Tev ar to ir probleemas, jampampinj ???

 22. Pilsētu iedzīvotāji, kuri veido lielāko daļu IKP (līdz pat 90%), ir pret nepamatotu vardarbību pret savvaļas dzīvniekiem (tai skaitā, mednieku vēlmi apšaut pēc iespējas vairāk vilku & lūšu lai tikai pašiem būtu ko vairāk šaut savos ‘kolhozos-mazdārziņos’ 25km2 lielumā).
  Līdz šim vilku mazuļu (2-5 mēnešus vecu kucēnu) un grūsnu vilceņu apšaušana notika ‘pa kluso’, jo vairums iedzīvotāju bija neziņā par notiekošo.
  Tātad, pilsētnieku (tai skaitā, gaļēdāju) intereses (nostāja) attiecībā uz savvaļas dzīvniekiem mežā ir atšķirīgas vai pat pretrunā ar mednieku interesēm. Jo pilsētnieki dod priekšroku ekoloģijai mežā (lai Daba pati sakārto procesus mežā caur vilku & lūšu ietekmi uz pārnadžu populācijām) nevis mežacūku u.c. sugu nobarošanai visu cauru gadu. Tātad no pilsētnieku viedokļa priekšroka uz pārnadžiem ir vilkiem & lūšiem nevis medniekiem.

  • Tu nerunaa visu pilseetu iedziivotaaju vaardaa ! Kas tev tie par taadiem gejiskiem izteiksmes liidzekliem?

 23. laukos suņi vilku teritorijā ir pa nakti jālaiž iekšā mājā, jo vilks ir ļoti teritoriāls dzīvnieks un necietīs citus suņveidīgos savā teritorijā / ‘mājā’ (tāpēc apkož gan lapsas, gan sētas suņus, kas sevi reklamē pie ķēdes gaudojot vilka teritorijā – gan arī vilki viens otru nogalina cīņā par teritoriju).
  un vilki vēl lielu daļu klaiņojošo suņu apkož – tātad, sanāk sava veida ‘profilaktiskais pasākums’ priekš aitkopjiem (un medniekiem arī) … bet par to viņi liekulīgi klusē, jo ‘atkal neko nezina’ !!!

  • Visa Latvija ir vilku teritorija . Skaidrs? Un kur lauciniekiem naktii laist sunjus – iekshaa vai aaraa, augshaa vai lejaa , tu labaak paturi pie sevis , gudriniek !

 24. vilkus medījot 43% apmērā (kas saskaņā ar pētnieku atzinumiem būtu jānoved pie vilku skaita samazināšanās, jo vilki spēj paciest ~30…35% medību slodzi) visas pārmērības var ‘kompensēt’ 15-30 vilku pāri kas ienāktu no kaimiņzemēm kur vilkus mazāk intensīvi apšauj – LT, EE, RU.
  Pierobeža ir 1 200 km garumā un pareizinot ar vidējo attālumu (kuru veic jaunie vilki pēc tam, kad atdalās no savas sākotnējās ģimenes līdz atrod brīvu teritoriju un partneri), kas ir ~100 km …. sanāk 120 000 km2 liela teritorija (no kuras Latvijā var ienākt kaimiņu vilki) – tā ir 3 līdz 4 reizes lielāka teritorija nekā viss vilku areāls Latvijā (30 – 40 tk km2)

  tātad 15-30 pāri nodrošina ka jebkurā gadījumā medījot 9 mēnešus ‘vilku grāmatvedība’ būs kārtībā! ideāla sistēmiņa priekš medniekiem & birokrātiem

  • Tu saki, ka vilki no kaiminju zemeem, kur tos medii mazaak, paar robezu naak uz Latviju, kur tos medii vairaak? Es ceru, ka tu neesi ar slapju lupatu pa galvu dabuujis un pienemu, ka tas taa ir . Un tad peec logikas sanaak, ka vilkiem patiik, ka tos medii. Kur ir probleema ???

 25. Polijā jau kopš 1998.gada pastāv vilku medību liegums un 2009. gada uzskaite uzrādīja 543 – 687 vilkus, kuri dzīvoja 117 – 129 ģimenēs.
  ASV Jeloustonas nacionālajā parkā, kas pēc platības ir Kurzemes lielumā un kur arī nenotiek vilku medības 2008.gadā dzīvoja 124 vilki, no kuriem vairojās tikai 6 pāri.
  Bet Latvijā, kur pastāv maksimāla medību slodze, mazuļi dzimst 70% pieaugušo vilceņu.
  bet velti cerēt, ka vilku nīdēji spētu izdarīt adekvātus secinājumus

  starp citu, Jeloustonas nacionālo parku katru gadu apmeklē 3 miljoni tūristu – vēl nav dzirdēts par vilku uzbrukumiem
  un vietējai ekonomikai katru gadu ienākumi 70 miljonu dolāru apmērā

  • ASV nekad nav bijis vilku mediibu aizliegums . Patiesiibaa vilkus driikst mediit uzreiz aarpus Yellowstone national park robezaam ( kaa mees zinaam, vilki ir lieli celjotaaji un iet paar valstu robezaam , ne tikai nacionaalo parku robezaam) . Un biezi mednieki nomedii ar raidiitaajiem apriikotus, burtu un ciparu kombinaacijaa apziimeetus vilkus . Pilniigi likumiigi un normaali. Kur ir probleema ?

   Polijaa aizliegushi vilku medibas ? Varbuut – visticamaak izmediiti. Gan jau driz savairosies un atkal buus mediijami . Savukaart Vaacijaa tie jau ir savairojushies un tuliit buus mediijami. Seit ir Latvija , un vilki IR savairojushies un ir mediijami sevishki aktiivi .

 26. padomju mednieka raksturīga iezīme ir zooloģisks naids pret vilku kā kaitēkli, kas visuzkrītošāk izpaužas vilku mazuļu slaktēšanā. Līdz 2013.gada oktobrim no 113 nomedītajiem vilkiem 74 bija vilcēni; tātad nošauti tika divarpus līdz piecus mēnešus veci vilku mazuļi.

  Tāpat neaprakstāms prieks pārņem, kad martā izdodas nošaut vilku mammu ar vēl nedzimušiem mazuļiem vēderā

  • Mediibas ir sports un medniekam liels prieks . Neviens mednieks – ne padomju, ne citos laikos , uz mezu nav gaajis aiz naida . Nekad un neviens ! Pret jebkuru mediijumu ir cienja un nekaada naida . Un tu draudzinj esi nepareizaas multfilmas saskatiijies . Nepareiza informaacija !

 27. Pietiek tikai parādīties vilku pārim, lai uzreiz atskanētu gaudu dziesma, ka vilki “iztīra” vairākus ekstrēmi sīkos medību iecirkņus, kuros resnie un slinkie šāvējonkuļi grib ierīkot briežu un mežacūku fermu, lai mednieks-kolhoznieks katru reizi, kad ieiet mežā, varētu ko nošaut pie barotavas. Bet kāds tam visam ir sakars ar ekoloģiju? Vai negausība un slinkums ir pietiekams pamats, lai vilkiem un lūšiem atņemtu dzīvību?
  Ilggadējais specvienības komandieris Jānis Kušķis pēc tam, kad kādu laiku bija pavadījis mednieku asociācijā, savā spriedumā bija lakonisks: „To kompāniju vada kaut kāds muļķīgs azarts nogalināt.” Un nevar nepiekrist, jo ētisks mednieks necenstos dabu pārveidot kolhozā un neapšautu vilkus un lūšus, bet gan kā pašsaprotamu lietu pieņemtu, ka medības nebūs sekmīgas katru reizi, kad viņš ieies mežā. Ja kāds grib 100% garantiju, tad lai iet pēc gaļas uz lielveikalu.

  • Taatad mediibas pirmkaart ir tradiicija . Heritage . Tu jautaaji, kaads sakars ar ekologiju; atbildu- netieshss . Ekologija ir zinaatne , bet mednieki nav ekologi. Un specvieniibu darbinieki ir legaali algoti slepkavas – sauj cilveekus nesaminstinoties.

 28. Vilki un lūši vienmēr ir bijuši Latvijas mežu ekosistēmas neatņemami un neaizvietojami dalībnieki, ko nevarētu teikt par tā saucamo “medību tradīciju”, jo medību tiesības Latvijā vēsturiski ir bijušas svešzemju kungiem (vācieši, zviedri, krievi), bet latvieši varēja piekopt vien malumedības. Pa īstam legalizēties un izvērsties latviešu malumednieki varēja pavisam nesenā pagātnē – Padomju Savienībā. Tie viņiem bija zelta laiki, kas ļāva attīstīties visatļautības sajūtai un negausībai, kuras izpausmes pašreiz var novērot ekstrēmi sadrumstalotajā medību “saimniecībā”, kas no 950 medību klubiem 2000.gadā sašķēlās līdz 1440 klubiem 2010.gadā ar vidējo platības lielumu 27 km2 (~5×5 km) un 15 medniekiem klubā.

  • Nesen ir iznaakusi graamata – mediibas Latvijaa . Ieteiktu izlasiit, pirms komentaaros raksti garus palagus . Tu gadiijumaa neesi no plintniekiem uzplechos ? Daudz runaa un gudrs arii neesi .

 29. Nemaz nevajag atgādināt par mežacūku, stirnu un briežu nodarītajiem zaudējumiem lauksaimniekiem, no kuriem viņiem jau nelabi metas. Piemēram, Laurim Saliņam no Vietalvas Pļaviņu pusē mežacūkas vienā pašā sezonā radīja 300 tūkstošu latus lielus zaudējumus. Mednieku kolektīvos nostāja šajā jautājumā ir nelokāma kā miets – zemnieki paši vainīgi, ka nemāk sarunāties ar mednieku klubiem.

  • Mednieki NAV slepkavas . Un mediibas nav dziivnieku mehaaniska shaushana. Kaads to vareetu Laurim Salinam pastaastiit . Ja vinsh ir speejiigs to saprast ?

  • Un veel Lauris Salinsh vareetu pastaastiit , cik lieli zaudeejumi vinam radushies no nepareizaam kimikaaliju lietoshanaam, salnaam un pluudiem pavasarii, ilgaam lietavaam razas novaakshanas laikaa un vispaar cilveecisku skluudu, slikta garastaavokla utml deelj.

   Un kaadu kaiteejumu nodara liidzcilveekiem pirms kulshanas ar raundapu apsmidzinaati graudi, loti cieniijamie kapeiku skaitiitaaji???

  • Marek, vai tev gadiijumaa nav kaada statistika par to, kaadu postu industriaalaa lauksaimnieciiba ar kiimiju un tehnologijaam nodara dziivniekiem ?-Un vai nav kaada info par visaadu stulbenju veelmi paliidzeet lauksaimniekiem, medniekiem un dziivniekiem ( latvaanji, kukuruuza, raundaps, monsanto un/vai tml) ? Naaviigi interesanti buutu uzzinaat .

 30. 2013. gadā apdrošināšanas kompānijā BALTA tika reģistrēti 660 gadījumi, kad pieprasīta KASKO kompensācija par auto bojājumiem, kas nodarīti sadursmē ar meža zvēru. Pēc Valsts policijas datiem 2013. gadā šādos negadījumos bojā gājuši 2, bet cietuši 40 cilvēki.
  1948.gadā mednieki Latvijas mežos palaida 35 jenotsuņus, kuru kažokos atradās arī ērces, kas bija inficētas ar encefalītu un Laima slimību. 2013.gadā ar ērču encefalītu Latvijā saslimuši 365 cilvēki, bet ar Laima slimību – 454 cilvēki.
  Pēc Latvijas valsts mežu atskaitēm redzams, ka pārnadžu izraisīto jaunaudžu bojājumu apjoms 2013.gadā ir sasniedzis 4762 hektārus, bet, lai mazinātu bojājumu apjomu, tiek veikta jaunaudžu apstrāde ar repelentiem, kas 2013. gadā izmaksāja 272 tūkstošus latu. Kopumā pēdējos trijos gados LVM repelentiem ir iztērējuši 700 tūkstošus latus.
  Viena hektāra nopostītas jaunaudzes atjaunošanas izmaksas ir 700-800 lati, līdz ar to 4762 hektāru atjaunošana izmaksā 3.3-3.8 miljonus latus (4.6-5.3 miljoni eiro)

  • Draugs ! Ir meli , lieli meli , un tad ir statistika . Taapat kaa ir slinkji , stulbenji un arii mareki ir ?

 31. nedaudz varētu pakavēties pie mednieku darbības ekonomiskajām sekām jeb zaudējumiem, kurus rada vēlme palielināt pārnadžu skaitu un līdz minimumam samazināt vilku un lūšu skaitu.
  Pārāk lielās stirnu, staltbriežu u.c. populācijas izraisa autoavāriju pieaugumu uz ceļiem, kas noved arī pie cilvēku nāves, savainojumiem un bojātām mašīnām – un tas bija zināms jau iepriekš, ka līdz ar šādu medību politiku pieaugs stirnu, staltbriežu, mežacūku u.c. skaits un ka tas neizbēgami novedīs pie autoavāriju pieauguma.
  2009.gadā Ceļu policijā reģistrētie dati par ceļu satiksmes negadījumiem ar dzīvniekiem uzrādīja, ka pavisam notikuši 473 negadījumi un 18 gadījumi ar cietušajiem, kā rezultātā 2 cilvēki gājuši bojā un 23 ievainoti.

 32. tā mums tāda politika Atbildēt

  audzejam vilkus eiropai, kas notiek ar zemniekiem nav svarigi. es tādu troksni netaisiju, bet man no 100 kazām vilki vienā piegājienā 35 likvidēja, kaimiņam ganībās 6 2-3 gadus vecas gaļas teles nomušija… mednieki plāta rokas – licenžu nav nedrikst medit(nu pesed 2-3 nedeļas pēc tam gaidot, bet neko nesagaida) vai vispār paziņo- nav ko lopus mežmalā ganīt, turi kūtī….
  tā mums par tiem zemnieciņiem rūpejas. ja kādam baronam ganāmpulku patukšotu, tad protams tanī rajonā izšautu visus vilkus, bet vienkāršm zemniekam nespīd no valsts nekāds atbalsts.

  • Kaspars Kļaviņš Atbildēt

   Ir mūsu pusē dažādu plēsoņu mežā savairojies par daudz.
   Ne tikai vilki un lūši, bet arī, pirmkārt, jenotsuņi, caunas, lapsas. Uz zemes ligzdojošo putnu skaits ir būtiski samazinājies, cīruļus vairs neredzu, vāveres arī pavisam reti, stirnas sastopamas tikai pagasta centra tuvumā. Nav arī Latvijā lauksaimniekam kompensācija par vilka nodarītajiem zaudējumiem! Man katru gadu lapsas nozog kādus 2-4% līdz 2 mēnešus vecos jērus. Ja atnāk viens vilks, kā aizpagājušo gadu un paņem 2 pusgadīgos jērus, tādēļ, ka elektrisko ganu pienācīgi neuzpasēju, to pieņemu par dabas resursu nodokli. Bet 22 tīršķirnes aitas ir stipri par daudz.
   Tāpat mums ir par daudz meža cūkas, bebri, staltbrieži- tieši viņi nodara apjomīgus postījumus tīrumos un mežā.
   Tā bija liela kļūda, ka dzinējmedības tika aizliegtas, jo mēra galvenais pārnēsātājs lielākos attālumos ir cilvēks. Cūka taču nav nekāds klejotājs. Labāk cūkas būtu nomedījuši mednieki, nevis atļāvuši mērim veikt skaita regulāciju.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +22
Alūksne +22.0
Daugavpils +20.9
Saldus +20.2
Liepāja +22.4
Jelgava +20.3
Ventspils +17.1
Limbaži +20
Madona +22.1
Rēzekne +21.8
Draugiem Facebook Twitter Google+