×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Skolās aizliegts dzeltens siers; siera speciālisti brīnās par iemesliem (32)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

No šā gada skolās aizliegts dzeltenais siers. Dzeltenu to padarīja burkānu sulas krāsviela, ko tagad aizliegts pievienot. “Mēs redzam, ka Skrundas vidusskolā un arī citās skolās siltas pusdienas skolēni ēd aizvien mazāk. Viņi starpbrīžos dodas uz tuvējiem veikaliem un kafejnīcām, kur bauda produktus, kurus skolās no 1. janvāra ir aizliegts pārdot, bet ne ienest un baudīt. Ja aizliedzam kaut ko, tad aizliedzam visās tirdzniecības vietās. Turklāt patlaban sieru bez beta karotīna ražo vien uzņēmums SIA “Elpa”,” sašutusi biedrības “Siera klubs” valdes locekle Gunta Stepanova.

Kā rodas dzeltens siers

Paskaidrošu, ka jaunie noteikumi liedz piedāvāt skolēniem un ārstniecības un sociālās rehabilitācijas iestāžu klientiem sieru, jogurtu ar krāsvielām, saldinātājiem un citām pārtikas piedevām. Aizliegti arī konservanti un garšas pastiprinātāji, kas ir ļoti pareizi, ja vien jaunajos noteikumos nebūtu pārspīlējumu.

Biedrības “Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova vērš uzmanību, ka Latvijā daudzu gadu garumā īstenotais veiksmīgais siera popularizēšanas darbs nu var izrādīties veltīgs, tāpēc ka jaunie noteikumi liedz iepriekš nosauktajām iestādēm piegādāt “sieru ar krāsvielām”. Krāsvielas var būt dabiskas un sintētiskā ceļā iegūtas. Pieredzējušais eksperts, LPKS “Straupe” ražošanas vadītājs Rolands Jomerts teic, ka no burkānu sulas iegūtā dabīgā krāsviela, ko apzīmē ar 160a, sieram dod dzelteno krāsu, ko tā pieprasa pircēji. “Kopš padomju laikiem ir saglabājies priekšstats – ja siers nav izteikti dzeltens, tas nav līdz galam nogatavojies, siers nav “riktīgs” un tam nav augstas kvalitātes,” tā R. Jomerts.

Tā vietā, lai skaidrotu iemeslus, kāpēc no vasarā slauktā piena nogatavojas dzeltenāks siers nekā no ziemā gatavinātā siera, ražotāji izvēlējās vieglāko ceļu – pievienoja no burkāniem iegūto beta karotīnu, piebilst Jomerts. Uz piecām tonnām piena, no kurām iegūst aptuveni 500 kg siera, pievieno 100 mililitrus beta karotīna, kas veido 0,01%. Beta karotīns ir provitamīns, no tā veidojas A vitamīns. Svarīgi, ka krāsviela var būt sintētiskā, to apzīmē ar annato, un tai dots apzīmējums 160b, un dabīgā, beta karotīns. Tā ir nestabilāka nekā annato, izbalē. Šo krāsvielu uz iepakojuma apzīmē ar 160a.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Nu kurš analfabēts uzrakstījis sekojošo: “Svarīgi, ka krāsviela var būt sintētiskā, to apzīmē ar annato, un tai dots apzīmējums 160b” ?
  Tā ir dabīgā pārtikas krāsviela – Annato krāsu iegūst ekstrakcijas ceļā no Bixa orellana koka sēklām, to plaši pielieto krāsu akcentēšanai piena produktos. Annato krāsa īpaši piemērota siera, gaļas un zivs produktiem. Dienvidamerikā Annato krāsu pielieto kā garšvielu gaļas produktu un dažādu uzkožamo ražošanā. Šī krāsa var piedot ļoti dažādus toņus atkarībā no devas, sākot ar gaiši oranži dzeltenu līdz pat tumši oranži sarkanīgai.
  Un kāpēc jūs ievietojiet rakstus bez paraksta? Kādreiz Latvijas Avīzei varēja uzticēties. Pēdējā laikā, diemžēl, vairs nē. Bet toreiz jau gan tā bija Lauku Avīze.

 2. jauna paaudze, veči Atbildēt

  Triekt ratā krāsotājus. Veikalā nevaru atrast normālu nesakrāsotu Latvijas sieru. Visiem kaut kādi dzelteni s-di pievienoti. S-di var būt arī dabiski, bet es tādus nepērku.

 3. Tajaa dumajaa skolinju eedinaashanas likumaa ir veel krutaaks veseliibistu ministrijas caurums – cukuru visur beert klaat aizliedz, BET(!) paarsaldinaatos “jogurtinjus” gan atljaavushi neierobezhoti cukurot.

  Interesanti, cik naudinjas ministrijas iereedniishi dabuuja kukuljos par shii “siikuminja” aizmirshanu?

 4. To krāsvielu gāž siera graudiem klāt cauru gadu-nav svarīgi ziema,vai vasara.Jomerts to lieliski zina ,bet tomēr patīk pūst miglu acīs produkcijas patērētājiem.

 5. Man ” Elpas” siers negaršo

 6. kaadam atkal vajag likvideet Smiltenes pienotavu,aciimredzot taas vietaa jau ir kaada jauna ieplaanota1

 7. Tas tikai nozīme,ka likumu pieņemšanā strādā ne visai izglītoti un kompetenti darboņi. Lūk sekas tam,ka nav valdības vīriem un sievām pietiekami atbilstošas izglītības…

  • Bet, totaali glupaa zeltiite, likumus nemaz nepienjem valdiiba. Likumus pienjem saeima. Tu, aciimredzot, esi tipiski dumaa latviete, kas pati nesajeedz savas valsts uzbuuvi.

 8. Nav tiesa, pircējs normālais vairs sen neizvēlas košas krāsas produktus. Pircējs pārvarot šķēršļus cenšas izlasīt produkta sastāvu un izvēlēties mazāk kaitīgu no pieejamā klāsta.

 9. pieredzējis demagogs Atbildēt

  Varbūt ‘pieredzējušais eksperts’ Jomerts,varētu atcerēties un izstāstīt pircējiem,kāpēc viņu patrieca no Mālpils piensaimnieka.

 10. Valsts un ministrija jau galīgi sāk iet sviestā.

  • tas gan tiesa,josnauduļojot sēdēs,kur jāpieņem lēmumi,pa miegam paceļ roku un nobalso,paši nesaprotot par vai pret ko!

 11. Nu, vispār man nav nekāda vēlme ēst dzeltenu sieru – vienmēr esmu pat izvairījies no burkānu krāsas siera, tā ka nesaprotu īsti kas par problēmu.
  Un sīkajiem lielāka problēma ir nevis kas garšo, bet gan nauda – un ja valsts nesubsidē dabīgu pārtiku(kas izskatās, ka ir vienīgais risinājums, ja netiek aizliegta neveselīga pārtika), tad to skolnieks nevarēs atļauties.

 12. sieri mums ļoti slikti,mīksti ķepē ciet rīvi,kad paēd,sūdu garša paliek mutē,ļoti grūti izvēlēties ,ko pirkt,ko ne,,,,nevar tikai gatavotājus vainot,jo govis neēd vairs normālu barību,,,piedevas,piedevām galā,,,,,arī krējumi kā pļurzas,tos izstrādājumus vajag aizliegt gan ražot,gan tirgot,,,,

 13. tā izskatās, ka grāvis atkal draudīgi tuvojas. Tikai, kurš atbildēs par šīm “iniciatīvām”, kad process virzīsies pretējā virzienā. Bērni ir kļuvuši par izmēģinājuma trusīšiem apdauzītiem un tumsonīgiem ierēdņiem. Vismaz, izlasiet, ko šajā sakarā pēdējā laikā runā ārsti spciālisti

 14. Tagd pat sieru sāk aizliegt ko tad tagad vispar varēs ēst nekas jau vairs nav labs. Tad jau izdevigak ir neko neest

 15. nu ko uzņēmēji ,veriet vaļa veikalus konditorijas netēlu no skolām,biznes plauks un zels,jo bērni toč vairs drīz skolās neēdīs

 16. Aizliegt burkānus, galda bietes utt.

 17. vajadzētu aizliegt skolās arī pusdienas…

 18. Žagatiņa, piens, ko mēs dzeram tetra pakās ir īsts.

  • Maldies gan,jo īsts ir tikai tas,ko kaimiņš izslauc no savas gotiņas,un ko es pērku,jo tam nav derīgums 10 dienas un tas garšo pēc piena,ne tā kā tās veikalos dabūjamās samazgas,kas taisītas no atšķaidīta vājpiena +piena pulveriem.

 19. iesaku aizliegt pienu,jp arī to jau sen neražo govis… vismaz to,ko dzeram tetrapakās.

 20. es negribu apvainot sievietes ar blondiem dabas dotā krāsā ,bet diemžēl ir arī anekdotiskais,,blondine ,, apzīmējums un diemžēl daudzās Latvijas valsts ‘tāpat ES/ iestādēs šo ,,blondiņu skaits ir liels un diemžēl vel ar ,,savdabīgu ,,iniciativu,,pieņemt cilvēkiem saistošus lēmumus un šis ir tāds gadijums….

 21. Dabas likumus ar līkumu neapiesi. Iemesli ir galvās. VM lielo zivju galvās …

 22. Sieru protams ideāli būtu ražot tikai no dabīgām izejvielām! Bet valdībai, ministrijai būtu jādomā, kā tā gadījās, ka sieru aizliedza skolēnu ēdināšanai, bet smirdīgo, no netīriem ūdeņiem nākušo PANGASIO zivis izmantot? Pie tam neviens nav veicis laboratoriskos izmeklējumus uz visām saturošām kaitīgām vielām, kuras jau visur Eiropā ir aizliegtas!!!!!!!!!!!! Un kāpēc tās zivis vispār ir atļautas tirgot un ievest Latvijā?

  • Nevajag lasīt visādas muļķības un neēd tās zivis un būs miers – es nez kāpēc pat nezinu kas tās tādas, jo nelietoju subproduktus.

   • aizej uz skolas ēdnīcu un apskaties kas ir PAGNASIA zivs-briesmīga ni Ķinas ievesta.Lūk to gan vajadzētu aizliegt.Bet kāda jēga,bērni jož uz tuvējo veikalu un tas ir vēl sliktāk,sevišķi ziemā

  • un ka vel vinu tirgo, bet zem cita nosaukuma un parfasetu… Latvijä tomer ir tiraki un labaäki piena produkti, seit normälu un garshigu krejumu un biezpienu nenopirkt….Sieri gan Vacijä ir labaki..

 23. Atkal Latvijas piena razjotaajus censhas piespiest pie zemes. Taa jau cik Latvijas cilmes govis tie nolaadeetie muudzi ir izniicinaajushi , teelo kljuudas ,bet aiz taa sleepjas POLIJAS neapziniigie un netiirie pilni ar kjiimiju produkti. Kad beidzot sodiis shos Latvijas Valsts nodeveejus ?

  • Tas ir vājprāts – kā mēs iznīcinām visu Latvijā ražoto!! Nekas vairs nav ēdams: – kartupeļus nedrīkst, maizi nē, pienu nē, tagad arī pašu sieru nē, bet ievestos mēslus, kas paredzēti 3-jām valstīm, tos gan atļauj.
   DOMĀJIET BEIDZOT AR GALVU!! VAI PAŠU PLATUMA GRĀDOS, SŪRI, GRŪTI AUDZĒTAIS UN GATAVOTAIS TIEŠĀM VAIRS NEDER??!!
   Manuprāt te atkal darbojas kāds LOBIJS, kurš saņēmis LABU honorāru, lai savējos kārtējo reizi pamatīgi iegāztu, nevis AIZSTĀVĒTU.
   KAUNS!!

Draugiem Facebook Twitter Google+