×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
15. decembris, 2015
Drukāt

Aizliegums smēķēt automašīnā ir nesamērīgs, uzskata tiesībsargs. Kā domā tu? (12)

Ilustrācija - Gatis ŠļūkaIlustrācija - Gatis Šļūka

Plānotais aizliegums smēķēt automašīnā pilnīgi noteikti ir ielaušanās personīgajā telpā, un tā vērtējama kā nesamērīga no cilvēktiesību aspekta, tā LNT raidījumam “900 sekundes” vērtēja tiesībsargs Juris Jansons.

“Ja mēs raugāmies uz to, kas šobrīd ir noteikts attiecīgajos normatīvajos aktos, kas ierobežo smēķēšanu, tad, šķiet, ka vienīgais, kas vēl ir palicis, tas ir tikai automobilis vai nu dzīvoklis, vai privātā māja, vai privātais dārzs,” sprieda Jansons.

Viņš norāda: ir apsveicama ministrijas ideja cīnīties ar šo atkarību, tomēr šī izskatoties pēc ierēdņu pārcenšanās.

Patlaban Veselības ministrijas (VM) ieceri aizliegt smēķēt automašīnā akceptējusi valdība. Ja to apstiprinās arī parlaments un aizliegumam būs likuma spēks, tad to varētu apstrīdēt arī Satversmes tiesā (ST).

ST priekšsēdētājs Aldis Laviņš atturējās apgalvot, vai šādā gadījumā ir vai nav aizskārums. “Tas ir pašām personām jāsaprot, vai viņas to uzskata par aizskārumu. Un tad mums ir šis tiesību aizsardzības mehānisms – ja uzskata, ka tiesības ir pārkāptas, lūdzu, vēršaties Satversmes tiesā, un likumā noteiktā kārtībā mēs to pārbaudīsim,” teica Laviņš.

VM savu ierosinājumu pamato ar ierobežotajām nesmēķētāju tiesībām, satiksmes drošību un satraukumu par pašu smēķētāju veselību nākotnē. Kā skaidro VM pārstāve Alise Krūmiņa, automašīna ir noslēgta vide, kurā ir ļoti augsts piesārņojuma līmenis, un, salīdzinot, piemēram, ar iekštelpām, vielu koncentrācija var pārsniegt pat 11 reizes.

VM regulāri saņemot iedzīvotāju sūdzības par to, ka, piemēram, neskatoties uz aizliegumu, cilvēki turpina smēķēt uz balkoniem un lodžijām. Un arī šis aizliegums skar privāto telpu. Pienākot arī daudz sūdzību par dzīvokļiem, piemēram, ko darīt, ja dūmi nonāk pa ventilācijas šahtām. “Kāds smēķē savā dzīvoklī, tās ir it kā viņa tiesības, bet tie dūmi nonāk manā dzīves telpā,” minēja Krūmiņa.

Likumprojekts, kurā iekļauta arī smēķēšanas aizliegšana automašīnās, kopumā ietver virkni vēl dažādu citu smēķēšanas ierobežojumu un tiem būtu jāstājas spēkā līdz nākamā gada 20.maijam. Lai izkontrolētu, vai šo aizliegumu cilvēki ievēro, ministrija karā ar smēķētājiem automašīnās cer uz policijas palīdzību.

Kā vērtējat ieceri aizliegt smēķēt automašīnā?

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Tas ir labais,bet daiļās dāmās arī turpmāk varēs uzfrišināties uz nebēdu! Ha!

 2. Uzliekiet nodokli 1000 % un apskatās ,kas sanāks!

 3. nu grūti komentēt par personisko transportu, bet ar taksometru ir bijis tā, ka atsaku pirmajam rindā esošajam taksim, jo tas piepīpēts un smird .Sapratu ,ka smirdēs visas manas drēbes u nejauko smaku pat uz ilgu laiku ienesīšu mājās. Nemaz nerunāju par savu veselību!!!!!!

 4. Lai smeekkee kur katrs grib. Jaasaak jau publiski naavesodi ispildiit smeekkeetaaiem.

 5. un vispar ko tu man visu laiku smadzenes ..?nedrikst smeket,esi norupejies par manu veselibu,pacel nodokli,aizliedz cigaresu pardosanu,paaugstini cigaresu praisu,utt,uz ielas jau ari vairs nepeipoju,jo visi strelji no manis cigaretes,ta izskatos,ka uzskata,ka tas ir piedienigi.snjabitis gan nav aizliegts,pa nakti,kad atrodies ne darba,dzart gan nedrikst,veikala pardeveja dzerajam uz parada iedos,bet man ka pastavigai klientei diezvai cigaretes parada iedos.

 6. nu un kapec nedrikst peipot masina?mosh es par H2O nodokli izmaksajusi esmu izraisijusi avarijas,mana personiga problema.kas tevi ..?un vispar kur tu nah avarijas redzi?

 7. pasta staiga meitene ar kverpli,smirdigu suni,stav rinda,ari veikalos,ne tikai lielveikalos pilsoni ieved savus izdzimumus,bernins kosleni perk,kad es invalide netieku apkalpota veikala.es aizradiju meitenei,lai nenak ar suni veikala,vina saka,nav uzlimes,ka nedrikst ienakt ar suni.es tacu nesaksu smeket pasta,ja nav uzlimes,bet ja saksu,bus tracis,mani reali var izdzit no pasta,atnemt naudu,izsaukt policiju vai vnk.pieklajigi ..

 8. Piipaat vispar butu jaaizliedz!

 9. Samērīgs gan, Jansona kungs! Ja kāds grib pīpēt savā mašīnā, lai stājas ceļa malā un indējas! Kad tāds pīpmanis izraisīs avāriju, par kādu samērību tad runāsim?

 10. Braukšanas laikā smēķēt noteikti nevajadzētu tāpat, kā runāt pa telefonu, vai darīt jebkādas citas blakus lietas. Taču domāju, ka šajā gadījumā sabiedrību vajadzētu izglītot, nevis aizliegt. Tas tiešām izklausās pārmērīgi. Vai npietiek, ka citu klātbūtnē nedrīkstēs? Ja sēž viens, lai pīpē un elpo.
  Avārija var notikt arī tāpēc, ka cilvēks uz mākonīšiem aizskatās. Vai arī to aizliegt?

 11. novēlu lai tiesibsarga Atbildēt

  mašīnā uz trases ietriecas pretimbraucoš auto, jo tā šoferim cigarete iekritusi klēpī un viš tāpec izbrauca pretejā joslā. tad tiesibsargs butriski būs uz dzivibu un nāvi cinijies par tiesibām uz brivibu smēķet

Draugiem Facebook Twitter Google+