Mobilā versija
+4.6°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
11. novembris, 2015
Drukāt

Aizmetņi enerģijas projektiem (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Gregorijs Rubinčiks, "KPMG Baltics" enerģētikas sektora eksperts

Autors: Gregorijs Rubinčiks, “KPMG Baltics” enerģētikas sektora eksperts

Pēc publikācijas “Zaļie jauninājumi – citiem, nevis sev” 4. novembra “Zaļās Latvijas” numurā redakcija saņēma auditorkompānijas “KPMG Baltics” vērtējumu zaļās enerģijas projektiem.

“InnoEnergy” inovāciju ideju konkursa ietvaros “KPMG” izdevās apzināt vairākus potenciāli atbilstošus un videi draudzīgus projektus Latvijā. Notika pārrunas ar daudzu projektu vadītājiem, tomēr nācās secināt, ka pagaidām vairākums projektu vēl ir tikai pašos attīstības aizsākumos, bez biznesa plāna un atbilstošas projekta attīstības komandas, kas projektu spētu attīstīt un nodrošināt tā finansiālu veiksmi.

Neskatoties uz to, “KPMG” komandai sadarbībā ar KIC “InnoEnergy” izdevās iedzīvināt vienu inovatīvu enerģētikas nozares “start up” projektu gāzes uzpildes infrastruktūras jomā. Tāpat izdevās sniegt atbalstu vairākiem enerģētikas projektiem jau vēlākās attīstības stadijās, kas gan vairāk bija saistīti ar dažādiem tehnoloģiskiem uzlabojumiem jau esošajām tehnoloģijām.

Pagaidām projekta ietvaros Latvijā nav izdevies atrast piedāvājumus, kas sniegtu fundamentāli jaunus un inovatīvus tehnoloģiskus risinājumus un izietu ārpus jau esošajiem zinātnes tehnoloģiskajiem sasniegumiem.

Galvenais iemesls tam ir nepietiekamais valsts budžeta finansējums zinātnei un inovatīviem pētījumiem Latvijā. Piemēram, RTU gada budžets ir apmēram 10 miljoni eiro, savukārt līdzīgās Eiropas universitātēs un institūtos zinātniskās pētniecības gada budžets ir desmit reizes lielāks un var pārsniegt pat 100 miljonus eiro.

Otrs būtisks trūkums ir nepietiekamais atbalsts tehnoloģiju pārnesei starp zinātni un reālajām inovācijām, kas nonāk uzņēmumos jeb tā dēvētajai zinātnisko izgudrojumu komercializācijai. Latvijā nav radīti atbilstoši juridiskie un finanšu atbalsta mehānismi, kas palīdzētu inovatīvām idejām pārtapt veiksmīgos un komerciāli veiksmīgos projektos. Šajā ziņā mēs joprojām nozīmīgi atpaliekam no daudzām citām ES valstīm.

BEPS-logo
Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Koloniju aborigēniem(oficiālā NATO terminoloģija) nav vajadzīga zinātne. Visi aborigēni, kas ir kaut cik talantīgi, tiek pirkti un pārcelti uz metropoli.

Bērza finierkluču audzes atmaksāsiesVai tiesa, ka no bērza 35 gados iespējams iegūt finierklučus? JĀNIS STRENČU NOVADĀ
Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumuSaskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+