×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
13. janvāris, 2013
Drukāt

Aizmirstā sirdsapziņa (3)

Foto - Stock.XCHINGFoto - Stock.XCHING

Senos laikos, kad nebija rakstītu likumu, cilvēki dzīvoja pēc visiem saprotamiem un taisnīgiem sadzīvošanas principiem. Mūsdienās, kad, virknējot likuma pantus kā krelles, kāds cer ignorēt cilvēcīgumu un apiet taisnīgumu, tomēr gadās, ka notikumi pavēršas uz citu pusi un godīgums uzvar.

 

Cīniņš ap dzīvokli

Mazpilsētā kāda kundze nevēlējās privatizēt savu dzīvokli. Vīra un bērnu, kas to mantos, nav. Valsts dzīvokli savā laikā iedevusi, lai valsts to arī paņem!

Tad vizītē ieradies namu pārvaldes vadītājs. Šis ir vienīgais neprivatizētais dzīvoklis, divas tāmes vienai mājai viņš netaisīs, vajag privatizēt! Pēc dažām dienām ciemos atnākusi namu pārvaldes vadītāja sieva, domes darbiniece, un piedāvājusi izdevīgu darījumu. Viņa privatizēs dzīvokli, bet vecajai kundzei līdz mūža galam būs tiesības tajā dzīvot. Jā, tam vecā kundze piekrīt! Abas parakstīja šādu līgumu un dzīvoja laimīgi ilgus gadus.

Nesen vecās kundzes veselība kļuva švakāka, nācās ārstēties slimnīcā un pirkt zāles. Tam aizgāja visa pensija, un par dzīvokli iekrājās ap 300 latu parāds.

Nu dzīvokļa īpašniece, kura joprojām strādā pilsētas domē, nonākusi neērtā situācijā, jo iekļuvusi parādnieku melnajā sarakstā! Viņa paziņojusi vecajai kundzei – ja nenomaksās parādu, lai jau janvārī dzīvokli atbrīvo!

Vecā kundze no pārdzīvojumiem ķeras pie sirds, taču, kad atgūstas, izsauc televīziju un visai Latvijai paziņo – dzīvokli neatstās, nomirs tepat, šajā istabā stāvēs viņas zārks!

Arī draudzenes veco kundzi bunto – domes darbiniece dzīvokli dabūjusi gandrīz par velti, bet tagad tas maksā tūkstošus. Lai protas un samaksā daļu parāda!

Kā šī drāma izskatās no juridiskā viedokļa? Vispirms jau nepatīkamā situācijā ir nokļuvis toreizējais namu pārvaldes vadītājs, jo, raugoties no “Fizisko personu datu aizsardzības likuma” viedokļa, viņš ir izpaudis aizsargājamus personas datus! Ja darījums noticis agrāk, pirms vēl šis likums nebija pieņemts (tas stājās spēkā 2000. gada 20. aprīlī), arī tad skaidri redzams amatpersonas interešu konflikts. Un stāsts par to, ka mājai būs nepieciešamas divas tāmes, ir tīrās blēņas. Daudzos namos ir pa kādam neprivatizētam dzīvoklim, taču nekādu grāmatvedības problēmu nav, jo apsaimniekošanas tāme ir viena.

Ja dzīvoklis piederētu vecajai kundzei vai arī nebūtu to privatizējusi un īrētu no pašvaldības, iespējams, viņa varētu saņemt pašvaldības palīdzību. Taču tagad dzīvoklis pieder domes darbiniecei, kura nav trūcīga. Parāds nav brālis, kavējuma nauda aug, un par visu būs jāmaksā īpašniecei…

Jāatceras, ka jebkuru cilvēku, arī parādnieku no dzīvokļa var izlikt tikai ar tiesas spriedumu! Tiesai jāpieņem lēmums par izlikšanu un tad, ja dzīvoklis noteiktā termiņā netiek atbrīvots labprātīgi, izlikšanu veic tiesu izpildītājs, kurš sastāda visu mantu sarakstu un aizved tās uz noliktavu. Tādēļ vecā kundze var dzīvot mierīgi. Ja kāds ķersies klāt viņai vai viņas mantām, var saukt policiju, jo izlikšana bez tiesas lēmuma ir patvaļa!

Pieredze liecina, ka šādās situācijās dzīvokļa īpašnieks un iemītnieks vienojas par abpusēji izdevīgu variantu. Piemēram, Rīgā kāda kundze visnotaļ cienījamos gados, kurai arī nebija mantinieku, dzīvokli uzdāvināja savai aprūpētājai, faktiski – svešam cilvēkam. Taču ar vienu nosacījumu – maksājumus par dzīvokli līdz mūža galam abas dalīs uz pusēm! Šāds dāvinājums bija ļoti izdevīgs gan tā saņēmējai, gan arī dzīvokļa iemītniecei, kurai no nelielās pensijas nu palika vairāk naudas pašas tēriņiem.

Ja līgumā par dzīvokļa privatizēšanu nav teikts, kurš maksā komunālos rēķinus – jaunā īpašniece vai iemītniece, tad iemītniecei nav pienākums tos kārtot.

Protams, īpašniece var sniegt prasību tiesā un prasīt, lai iemītniece sedz komunālos maksājumus. Tomēr nevar paredzēt, ko lems tiesa, ņemot vērā to faktu, ka tagadējā īpašniece dzīvokli ieguvusi tikpat kā par velti, jo samaksāto sertifikātu vērtība ir daudzkārt mazāka par dzīvokļa pašreizējo tirgus cenu.

Ja dzīvokļa īpašniece ar veco kundzi būtu cilvēciski aprunājusies, iespējams, abas atrastu kopīgu valodu. Taču tagad vecajai kundzei no pārdzīvojumiem streiko veselība, un arī dzīvokļa īpašniece nav diez ko priecīga, jo īlens izlīdis no maisa un šaubīgais darījums nācis gaismā….

 

Niknā sieva

Viņa ir jau cienījamā vecumā, arī veselība nav nekāda stiprā, taču kaujinieciskais gars nav mazinājies. Rakstāmspalva neceļas viņu nosaukt par kundzi, jo viņas izdarības tam neatbilst.

Nesen uz redakciju piezvanīja kaimiņš. Kaimiņiene iedomājusies, ka zemes robeža neiet pareizi, tādēļ izsaukusi mērniekus. Pagastā labi zina šīs personas dabu, tādēļ uz robežu pārmērīšanu izsaukti arī policijas darbinieki, lai būtu drošība, ka pasākums noritēs bez tračiem un miesas bojājumiem…

Mērnieks konstatējis, ka kupicas ieraktas pareizi un spēkā paliek vecā robeža. Tas nav apmierinājis. Mērniekiem atlikušo summu par darbu viņa nesamaksāja, toties rudenī, kad labība bija novākta, sāka uzdarboties pati. Kupicām izrāva mietus un kaimiņa zemē pati raka kurgānus, kurus uzskatīja par pareizajām kupicām. Taču Ministru kabineta 2011. gada 27. decembra noteikumu Nr. 1019 “Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumi” 111. punktā stingri noteikts, ka kupicas drīkst veidot tikai mērnieka klātbūtnē – viņš uzmērīšanas ierosinātājam un pierobežniekam ierāda vietu un ierosinātājs to nekavējoties nostiprina ar robežzīmi.

Kaimiņš savu zemi iznomā lielsaimniecībai. Kad atbraukuši traktoristi uz rudens aršanu, šī persona traucējusi viņu darbu. Zemes iznomātājs īpašniekam pat uzrakstījis vēstuli, lūdzot nodrošināt iespēju normāli strādāt.

Kaimiņš tagad zvana uz redakciju. Viņš mīļā miera labad pret niknās sievas izdarībām nekad nav iebildis, taču tagad viņas dusmas nākušas arī pār viņa laukiem! Pats viņš ar kaimiņieni nekad nav runājis un nerunās, jo baidās. Kad tā bijusi vizītē pie novada domes priekšsēdētāja, pat situsi pa galdu! Lai kāds no redakcijas atbrauc un aprunājas!

Ko par to saka psihologi? Niknās sievas izdarības liecina, ka viņai, visdrīzāk, piemīt psihopātiska rakstura akcentuācija. Ar gadiem tā var pastiprināties. Vecumdienās cilvēkam ir mazāk enerģijas, tādēļ viņš ar savu rīcību grib citus izprovocēt uz kašķi. Un, kad pārējie no dusmām lec gaisā, ir apmierināts, jo saņēmis kārtējo enerģijas devu.

Ja pie niknās sievas tagad brauks žurnālisti, viņa savu mērķi būs sasniegusi, jo jutīsies teju kā filmu zvaigzne. No likuma viedokļa te viss ir skaidrs, jo arī pēc pārmērīšanas mērnieks atzinis, ka spēkā paliek vecās robežas. Tātad jārespektē vecais robežu plāns. Madāma svešā zemē uzdarboties nedrīkst, un traktoristi var droši strādāt. Ja kāds traucē viņu darbu, tas ir huligānisms ar no tā izrietošajām juridiskajām sekām.

Iespējams, ka cilvēkam tomēr ir kādi savi argumenti. Kā saka – patiesība ir viena, taču taisnība – katram sava. Taču, ja kāds lietas kārto, nerēķinoties ar citiem cilvēkiem un radot problēmas teju vai puspagastam, tas ne no likuma, ne no cilvēcības viedokļa nav pareizais ceļš.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. lHI !!!

  2. Lohi !!!
    LOHI !!! LOHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Draugiem Facebook Twitter Google+