×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
3. aprīlis, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Aizmirstam Krimu un turpinām banketu? (12)

Foto - Scanpix/ReutersFoto - Scanpix/Reuters

Ukrainas krīzes iztēlošana vienīgi par Vašingtonas un Maskavas ģeopolitisku stīvēšanos, ko nekādi nevar iespaidot, ir diezgan vienkāršots un cinisks pasaules skatījums. Putinam ļoti izdevīgs. Bet tieši šādā veidā notikumus mēdz interpretēt dažs labs Latvijas politiķis arī valdošajā koalīcijā. Piemēram, Dzintars Zaķis intervijā “Dienai”. (“Es domāju, ka šīs ir tās spēles, kas notiek starp lielvarām. Mēs varam novērot tikai sekas, nevis būt lēmumu veidotājiem šajā situācijā.”) Ja pārāk daudz sprēgāsim, tad var gaidīt nepatikšanas. Un “jāapzinās, cik viegli Krievijai pateikt, ka, piemēram, benzpirēna šprotēs ir par daudz. Vai, ka kravas tomēr ies caur Ustjugu, nevis caur Rīgas vai kādu citu Latvijas ostu.”

Tāds viedoklis ir ļoti tipisks un mūsu politiskajai elitei raksturīgs. Proti, ka benzpirēns šprotēs un kravu apjomi ir atkarīgi no Latvijas iztapības pakāpes, mutes turēšanas ciet vai, sacīsim, gatavības paslaucīt zem paklāja valsts vēsturi. Tomēr tas diez ko nemaina Kremļa stratēģiskos apsvērumus, uz ko norāda gan iepriekš pieminētā vēsture un Maskavas attieksme pret šo vēsturi, gan mūsdienu politika, kura nesākās ne vakar un ne aizvakar, bet diezgan noteiktā veidā iezīmējusies kopš Putina nākšanas pie varas un pēdējos gados ir ieguvusi jau pavisam konkrētas aprises. Tās bija nojaušamas, bet nekas neliecina, ka Latvijas ārpolitikas veidotāji, kuri Eiropas Savienībā uzdodas par pēcpadomju telpas norišu lielākajiem lietpratējiem un “ekspertīzes” speciālistiem, būtu jel ko pareģojuši vai izdarījuši pienācīgus secinājumus, teiksim, no Krievijas invāzijas Gruzijā. Vērojot Rīgas nostāju attiecību veidošanā ar Maskavu, varēja likties, ka Latvija ir viena no Beniluksa valstīm un tai kaimiņos atrodas Vācija vai Francija. Vēl pavisam nesen Krievijas vicepremjere Olga Golodeca, Kremļa t.s. krievu pasaules koncepcijas cītīga īstenotāja, izpelnījās sajūsmas pilnas atsauksmes no Latvijas vēstnieces Krievijā Astras Kurmes, kuru pirms došanās uz Maskavu caurstrāvoja, kā viņa sacīja, “ļoti laba, pozitīva un optimistiska sajūta”.

Nupat Latvijas radošo aprindu ļaudis atklātā vēstulē izteica šaubas par Andra Bērziņa spējām pārstāvēt valsti. Bet tas būtu plašākā nozīmē izvirzāms jautājums par attiecībām ar Krieviju un par attieksmi pret Putina režīmu. Uz Austrumiem vērstā biznesa ietekmē Latvija, atšķirībā no Igaunijas un Lietuvas, izraudzījās pieeju, saskaņā ar kuru attiecības var veidot bez politiskas attieksmes – tā paliek ES ziņā. Latvijas valsts galva (tāpat kā viņa priekštecis, kurš aicināja Putinu “mūsu komandā”) šo pieeju visnotaļ uzskatāmi iemieso. Pēc notikumiem Ukrainā tomēr bija kaut kas jāteic, ko viņš ar lielu piepūli paveica. Taču atzīt, kā to vēlētos vēstules autori, ka Krievijā vara pāraugusi diktatūrā, ir no prezidenta par daudz prasīts. Un eiropeiskās “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs Zaķis varbūt tad būtu pats pirmais, kurš Bērziņam iebilstu… Lai gan skaidrība nenāktu par sliktu. Jo pagaidām ir skaidrs vienīgi tas, ko Maskava grib panākt Latvijā, bet joprojām nav īstas pārliecības, vai Latvija to saprot.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

  1. Neaizmirsīsim arī Zaķa “negadījumu” ar “aizmirstjiem” nodokļiem par dārgas automašīnas iegādi it kā savai firmai!
    Ja šmaukļi tiek atbalstīti no partijas vadības puses, tad nav uzticības visai partijai!!!

  2. TRAKUMS, ka VALSTI vada un visu iedzīvotāju dzīvi PēC SAVA PRĀTA UN PATIKAS REGULĒ TRAĢIKOMISKĀ “VIENOTĪBA” – partija, KURAS vadibai PIE KĀJAS, KO SAKA VAI LŪDZ IEDZĪVOTĀJI BRĪVAJOS MIKROFONOS, LA KOMENTĀROS, “KRUSTPUNKTĀ” un citos raidījumos, laikrakstos, žurnālos!?? “Vienotībai” pie kājas arī darba spējīgo iedzīvotāju aizbraukšana no valsts!!! VIŅĶELE skaidri nodefinēja : VALDĪBAI JUMS NAV JĀRADA JAUNAS DARBA VIETAS!?? Varbūt NAV JĀRADA, bet JĀGADĀ GAN, LAI JAUNAS DARBA VIETAS RADĪTU UZŅĒMĒJI, KURIEM VALDĪBA UN SAEIMA GARANTĒTU NOSACĪJUMUS NORMĀLAI PERSPEKTĪVAI NĀKOTNĒ, BEIDZOT SAKĀRTOJOT NODOKĻU JAUTĀJUMU!!! Latvija LAIKAM ir vienīgā valsts Eiropā, kur strādājošs cilvēks IR TOTĀLS NABAGS!??? NEKAS LĪDZ ŠIM NAV BIJIS DARĪTS CILVĒKU LABĀ, SAGĀDĀJOT PRIEKU VAI GANDARĪJUMU KĀ VIENĪGI NEPATIKŠANAS… Jauna diena 90% cilvēkiem parasti tagad sākas ar jautājumu: KAS ATKAL TRAĢISKS VAI NEPATĪKAMS BŪS ŠODIEN?????????? Un sagaidīja: no 1.aprīļa vairs neredzam kanālu TV3, lai gan tas iekļauts interaktivās televizijas PAMATPAKETĒ!??????? VAI NAV JAUKA DZĪVE??? JĀMAKSĀ gan laikam būs kā par pilnu PAKETI…?

  3. Protams, ka neko nesaprot. Kā pamuļķi pie sasistas siles. 20 gadu muļļāšanās ap svarīgiem, valsts pamatus un drošību veidojošiem jautājumiem, kā enerģētiskā neatkarība, valsts aizsardzība, pilsonība, valoda, un izrādās, viss būvēts uz smiltīm, viss vienai dienai. Jāatzīst ka neatkarība ir dārgs prieks, ne katrai tautai tas ir pa spēkam. Neizskatās, ka latviešiem tas sevišķi rūpētu.

  4. Mūsu politiskā elite uzskata, ka tikai viņa, atšķirībā no tautas lielākās daļas, “soļo solī”. Tāda situācija valstij ir bīstama.

  5. kurš šajos laikos vispār ieklausas politiķos,ZAĶIS utt,no dienas uz dienas dzīvojam ikdienas rutīnā un izrādas ir cilvēki,kas vēl jo projām tic brīnumiem jaukām pārvērtībām,mūsu bērni un vēl bērnu mazmazbērni dzīvos kā mēs(labākajā gadījumā).Padomājam?

Draugiem Facebook Twitter Google+