Mobilā versija
+14.4°C
Rudīte, Everts
Otrdiena, 22. augusts, 2017
24. decembris, 2016
Drukāt

Valdis Krastiņš: Kā latviskosim “post-truth”? (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Gatis Truksnis

Angļu valodā patlaban bieži tiek lietots termins “post-truth”. Kā to latviskot? Varbūt “aizpatiesība”? Runa ir par propagandu, kura nepievērš uzmanību faktiem, bet gan tos sagroza, lai varbūt gūtu atsaucību lasītājos, klausītājos, skatītājos. Un aizpatiesību paudēji gūst panākumus. Piemēram, aģitējot par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, tika izmantoti lieli plakāti ar uzrakstu: “Mēs katru dienu pārskaitām Briselei 50 miljonus mārciņu. Kādēļ šo naudu neizmantot, lai finansētu mūsu veselības aizsardzību?” Tie ir meli – bet nostrādāja. Līdzīgi priekšvēlēšanu kampaņā rīkojās Tramps, izmantojot nepatiesības, puspatiesības un faktus tā, kā tas varētu patikt viņa vēlētājiem. Un nostrādāja.

Bet kā ar mums Latvijā? Arī te diemžēl sāk rosīties aizpatiesībnieki. Piemēram, Jūrmalas pilsētas galvas cirka numuri. Mums stāsta itin nopietni par vēlētāju gribu, par nespēju novērst nejēdzības, aizbildinoties ar pantiem un paragrāfiem. Patiesībā Trukšņa atgriešanās pie varas ir viens īsts koruptīvs darījums, kuru mēģina aizklāt ar aizpatiesībām.

Un tad vēl Eiroparlamenta deputātes Grigales apšaubāmā balsojuma lieta. Arī te tā vietā, lai Grigali izslēgtu no viņas partijas, sākas runāšana par noskaņojuma trūkumu, par to, ka pieprasījuma izslēgt nebūs. Aizpatiesībnieki!

Kā lai šajā aizpatiesību jūklī orientējas vēlētājs? Mīļie, kļūst arvien grūtāk, melotāji kļūst nekaunīgāki, paļaujoties uz to, ka cilvēki domās – nu, tik briesmīgi melot jau nevar, te kaut kur jābūt arī patiesībai… Lielākoties gan nav. Un patiesības sajūtu sevī var atjaunot, nostiprināt tieši tagad, Ziemassvētku laikā. Vienam palīdzēs Kristus bērniņš silītē, citam mācītāja vārdi baznīcā, vēl kādam – saulgriežu svētku sajūta un galvenais – kopības sajūta, siltums un patiesīgums cilvēku starpā. Šādā gaisotnē aizpatiesībnieki būs redzami kā uz delnas, izzudīs viņu radītais mulsums.

Vistumšākajās ziemas dienās lai uzmirdz svētku gaisma. Priecīgus, īstus Ziemassvētkus!

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja tu domā kā anglis, tad tev ir problēmas latviski izteikties. Domā kā latvietis un problēmu ar valodu nebūs.

Juris Lorencs: Mazā valsts un lielā bumba (2)Sodot Ziemeļkoreju ar militāru spēku, sekas var būt neprognozējamas un traģiskas, bet arī piekāpšanās šim režīmam var novest pie slikta gala.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. “Dzeriet zāles un balsojiet par mums!”

Daugavpils pilsētas dome Zāļu valsts aģentūrā izrādījusi interesi par pašvaldības aptiekas atvēršanu. Lai gan Daugavpilī patlaban jau ir 38 aptiekas, kas pēc normatīviem ir divreiz vairāk, nekā nepieciešams uz iedzīvotāju skaitu, tomēr pilsētas dome uzskata, ka pašreizējā situācija nenodrošina atbilstošu veselības aprūpes pieejamību. Pirms pašvaldību vēlēšanām viens no tagadējā Daugavpils domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa (“Saskaņa”) priekšvēlēšanu solījumiem bija nodrošināt iedzīvotājiem lētākus medikamentus, šim nolūkam izveidojot pašvaldības aptiekas, kur medikamenti tiktu tirgoti ar minimālu uzcenojumu.

Kādiem jābūt mēneša ienākumiem, lai justos pārticīgi?
Agris Liepiņš: Prezidents "pavilksies"? (5)Spontānajam niknumam par oligarhu visatļautību trūkst racionāla līdzsvara, kaut nelielu daļu kauna vajadzētu uzņemties arī vēlētājiem.
Draugiem Facebook Twitter Google+