×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Miglā tīta dažu valdošās koalīcijas politiķu sākto darbu nākotne (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Manas bērnības sādžā siena laiku piemājas saimniecībām pirmais vienmēr ievadīja par Garo Jāni sauktais kaimiņš. Kamēr citi vilcinājās un turpināja apšaubīt zāles īsto briedumu, Garais bez debatēm kādā rītā uzmodināja līdzcilvēkus ar spalgu izkapts strīķēšanas dziesmu. Šķita, viņš milzīgā nepacietībā gaidījis brīdi, kad varēs nogāzt ierādīto gabalu rasas pilnajā pļavā, tāpēc strādāja bez atelpas līdz brokastīm. Uzkost dodamies, iedūra izkapts kātu zemē un… todien vairs pļavā neatgriezās. Dažreiz līdz turpinājumam pagāja nedēļas divas. Tikmēr cauri aizpļautajiem vāliem bija izaudzis atāls, bet asmens neskartajā platībā vējš čabināja sausas smilgas. Līdz vasaras beigām Garais ar mokām sagramstīja pāris gabanas siena, un tas nozīmēja tradīcijas turpinājumu – viņa govs pavasarī būs knapi dzīvību izvilcis kaulu kambaris. Apkaimes zināmākā vārdotāja babiņa Frančeska uzskatīja, ka Garā dzimta cieš no nelabvēļa uzlikta lāsta, kurš mistiskā veidā ietekmē lopbarības sagādi.

Jau kur tas laiks, kopš Frančeska debesu kancelejā parakstījusi solījumu zemes dzīvē neiesaistīties. Līdz ar to nav kam pajautāt, vai gadījumā arī Latvijas valdošās koalīcijas darba ražību neietekmē noslēpumains zavētājs. Pamatotas aizdomas rodas, uzlūkojot kaut vai veselības aprūpes pļavu. Ka nule demisionējušo ministri pirms darba cēliena beigām pašu pieveica smaga kaite, var saprast. Bet atbildība, manuprāt, jāuzņemas bijušās ministres partijas – “Vienotības” – spicei. Negribas ticēt, ka bez tās atbalsta ministre uz savu roku iecerēja reformu, kas nule izčākstējusi. No pacienta pozīcijas raugoties un jomas knifus nepārzinot, grūti saprast, kurā brīdī pļaušana aizgāja greizi. Medicīnas sfērā nodarbināto kopkoris saskanīgi apgalvo, ka veselības aprūpes līmeni paaugstināt spēj tikai finanšu injekcijas. Bez tām neesot jēgas strīķēt izkapti. Tajā pašā laikā I. Circenes piedāvājuma apspriešanas gaitā izskanējuši atzinīgi vērtējumi Igaunijai, kur līdzīgs modelis darbojas. Kāda nākotne gaida Latvijā pusratā pamesto veselības jomu – lūk, viens no jautājumiem 12. Saeimas deputātu kandidātiem uzdodamo sarakstā.

Cits “Vienotības” lēnis, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), jau atkal kuru reizi solījies par attiecīgu samaksu (kā citādi?!) izpētīt skolotāju darba samaksas lāstu. To patiešām ir uzlicis ļoti varens burvis – lai kādas matemātiskās darbības un koeficientus līdz šim izmantotu skolotāju algu rēķinos, gali kopā nesienas. Ministri mainās, katrs aiziedams iesprauž zemē izkapti, veidojot darbarīku kapsētu. Jaunatnācējs ierodas ar savu griežamo un pļaušanas teoriju. Pēdējā laikā tur gājis tik raibi, ka nav iespējams saprast – izglītības finansējuma modelī joprojām darbojas ilgi skandētā mantra “nauda seko skolēnam” vai arī varas gaiteņos secināts, ka tie abi maģisku izdarību rezultātā maldās trijās priedēs, viens otru meklējot. Par to, lūk, otrais jautājums no “Vienotības” saraksta kandidējošajiem.

Diemžēl augšminētās jomas nav vienīgās, kur sparīgi aizsāktais pļāvums salēkšķ un bez papildu finansējuma lietojams nebūs. Kāpēc tā noticis un vai turpināsies čika rezultātiem lemtu dārgu reformu eksperimentu un sabiedrības nervu kairināšanas mode – par to pirmkārt jārunā visos līmeņos un auditorijās, kur 12. Saeimas deputāta krēslus kārojošie pulcinās elektorātu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Zīle ar savām asociācijām mani sajūsmināja.

 2. (Kāda nākotne gaida Latvijā pusratā pamesto veselības jomu – lūk, viens no jautājumiem 12. Saeimas deputātu kandidātiem uzdodamo sarakstā.)

  Visa vaina tā, ka nepareiza šilte pie veselības ministra durvīm, kura jau sākotnēji iekodē visu nozari uz bezdarbību un gulēšanu. Bet vajadzētu veselības ministra kabinetā iesēdināt tādu plaša patēriņa ministru kā, piemēram, Slakteri, un tad viss notiktu ļoti ātri, un pareizā virzienā, vadoties pēc principa: “glābjas, kas var!” Jestrums nozarei jāpiedod!

 3. Cilvēki rada sev grūtības lai pēc tam tās pārvarētu. Par medicīnas apdrošināšanas modeļiem runājot – kāda vaina bija LPSR modelim, kur visi pilsoņi bija medicīniski apdrošināti no valsts puses. Vajag noskaidrot, kas to atcēla vai transformēja, un nonāksim pie problēmas saknes. Latvijai nav jāskatās, kā citiem, bet jādomā kā pašiem veicināt tautas veselību. Skaidrs ka ar tādu dzīves līmeni maksas medicīna pie tādas dzimstības neveicina pat dabisko atlasi, jo nav no kā. Ja arī kāds staigā pa veselības aprūpes pļavu ar izkapti, tad tikai kaulainā.

 4. Ļevs Tolstojs kādreiz rakstīja: Esmu nopietni pārliecināts,ka pasauli pārvalda nenormālie.Normālie vai nu atturās vai nevar piedalīties.Nenormālie vienmēr labāk kā veselie sasniedz savus mērķus.Notiek tas tāpēc,ka viņiem nav nekādu morālu šķēršļu-ne kauna,ne patiesīguma,ne sirdsapziņas,ne baiļu.

 5. Un kāda šā raksta vērtība? Uzzinājām stāstu par Jāni? Viss pārējais jau zināms un apnicis 🙂

 6. Un kur tad palika paša premjera vēl 2009.gadā sāktais darbs-progresīvā ienākuma nodokļa ieviešana jau 2010.gadā? Skat.”Ieviesīs progresīvo nodokli,samazinas minimālo algu”,Aleksis Zoldners,”Apollo”,redakcija@apollo.lv Otrdiena,2009.gada 9.jūnijs 14:31

 7. Igauniju šajā sakarā pieminēt,valdošajai koalīcijai nav visai ērti,jo gan Igaunijā,gan Somijā,Krievijā,Zviedrijā,Polijā un pat Grieķijā veselības aprūpe un sociālās lietas jau sen ir apvienotas vienā ministrijā!

 8. Igaunijas (un arī Lietuvas) modelis,cik var noprast,maz gan līdzinās Circenes piedāvātajam modelim,jo tajā teikšana ir arī pašiem apdrošinātajiem! Laikam jau tāpēc tas “Vienotībai” nav vēlams un tiek no sabiedrības jau 12 gadus slēpts.

 9. lielas muldetajas, bez darbiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+