Kultūra
Mūzika

Aizritējis lielākais baltu kultūras un alternatīvās mūzikas festivāls “Mėnuo Juodaragis”1

Foto Arnis Kalniņš

Netālu no Latvijas robežas, Lietuvā, Zarasu rajonā esošajā gleznainajā Dūbura ezera salā nedēļas nogalē no 25. līdz 28. augustam aizvadīts jau 19. mūsdienu baltu kultūras un alternatīvās mūzikas brīvdabas festivāls “Mėnuo Juodaragis” (Mēness melnradzis). Būdams lielākais šāda veida notikums Baltijā, festivāls šogad pulcēja aptuveni piecus tūkstošus apmeklētāju.

“Mėnuo Juodaragis” ir unikāls, mūsdienu neatkarīgās baltu kultūras un alternatīvās mūzikas festivāls, kas jau 19. gadus vasaras izskaņā piedāvā iepazīties ar pagānisko tradīciju mantojumu, postfolkloras mūzikas novirzienu, kā arī ar dažādiem avangarda skaņu mākslas žanriem.
Arī šogad festivālā tāpat kā citus gadus, apmeklētājus no dažādām valstīm pulcēja bagātais Baltijas un ārzemju mūzikas apvienību koncertu piedāvājums, senie rituāli, lekcijas un filmas, priekšnesumi, tradicionālie amati, ekoloģiskās akcijas, interaktīvi radošie projekti, spēles, izrādes, deju vakari un programma bērniem.

Galerijas nosaukums

Trīs dienas, no 25. līdz 28. augustam, Dūbura ezera hidrogrāfiskajā liegumā, ezera salas 46 hektāros festivāla laikā atdzīvojās četras mūzikas skatuves, no kurām skanēja tradicionālās tautas mūzika, postfolklora, jaunrades un alternatīvā mūzika, kopumā vairāk nekā 50 grupu un mākslinieku no Lietuvas, Latvijas, Slovēnijas, Ukrainas, Spānijas, Igaunijas, Baltkrievijas, Krievijas un Itālijas.

Festivāla galvenie un gaidītākie mākslinieki – Latvijā vairākkārtīgi koncertējusī slovēņu industriālā un avangarda mūzikas leģenda – par skandaloziem dēvētie “Laibach”, kas sniedza vienu no iespaidīgākajiem grupas koncertiem, kas novēroti pēdējo gadu laikā. Starp viesiem arī krievu pasaules mūzikas apvienība “Theodor Bastard”, ambientās mūzikas kulta meistars “Alio Die” no Itālijas, neofolka žanra mistiķi “Keltika Hispanna” no Spānijas, somu psihodēliskā folkroka grupa “Hexvessel” un noslēpumainie prūši “Romowe Rikoito”.

Galerijas nosaukums

Galerijas nosaukums

Latviju festivālā pārstāvēja latviešu tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas”, elektroniskās mūzikas kulta grupa “Gas of Latvia” un eksperimentālās mūzikas apvienība “Hypnopython”.
Par deviņpadsmitā festivāla vadmotīvu šogad bija izvēlēta māju tēma. “Mēs raugāmies plaši: mājas mūsu izpratnē nav tikai dzīvesvieta, miteklis, bet arī cilvēku saiknes, ģimenes pavards, sava kultūra, savpatība, dzimtās zemes ainava, zeme, valsts,” festivāla tēmu raksturo pasākuma ilggadējais rīkotājs Ugņus Ļoge.

Dūbura ezera salā festivāls “Mėnuo Juodaragis” šogad norisinājās pirmoreiz, atstājot līdzšinējo notikuma vietu Zarasu ezera salā, un arī nākamajā – 20. jubilejas gadā, aicinās apmeklētājus jaunajā mājvietā.

LA.lv