×
Mobilā versija
Brīdinājums +8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
21. marts, 2014
Drukāt

Aizsardzībā – partizānu kara taktika (8)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Latvijas aizsardzībā pret agresoru paredzēta galvenokārt partizānu kara taktika, intervijā “Rietumu radio” sacīja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

“Ja ir agresija, tāda vai citāda frontes līnija būs, bet, protams, ņemot vērā mūsu klimatiskos un ģeogrāfiskos apstākļus, aizsardzība daudzējādā ziņā būs saistīta ar partizānu karu,” sacīja Vējonis. “Lielā, smagā militārā tehnika vairāk pārvietojas pa šosejām, kamēr Latvijas lauki, grāvji, purvi rada mums labvēlīgu ģeogrāfisko stāvokli.”

Balstoties uz šo taktiku, nepieciešams arī stiprināt Latvijas aizsardzības spēku bruņojumu, iegādājoties modernus pretgaisa un prettanku ieročus, sacīja Vējonis. Sauszemes bruņoto spēku mehanizācija paredz arī vieglās bruņutehnikas iegādi, lai varētu pārvietoties pa purvainajām vietām.

Vējonis skaidro, ka aizsardzības budžeta palielināšana līdz 2% no iekšzemes kopprodukta varētu palīdzēt veidot spēcīgus bruņotos spēkus, tomēr atzīst, ka “lielā pārsvara priekšā mēs nebūsim ilgstoši cīnītāji”. Viņš gan norādīja, ka patlaban Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku veiktā situācijas analīze neliecina par ārējiem draudiem. Turklāt Latvija ir NATO dalībvalsts, kas ir “lielais pluss Latvijas situācijā”.

Aizsardzības ministrs arī uzsver zemessardzes lielo lomu: “Zemessardzes rindu strauja papildināšana ar patriotiskiem pilsoņiem, moderni ekipēta un apmācīta zemessardze, paaugstinātas gatavības zemessardzes kaujas vienības, kas gatavas ar ieročiem rokās aizstāvēt Latvijas neatkarību, tas šobrīd ir svarīgākais un steidzamākais uzdevums Latvijas pašaizsardzībai. Vistuvākajā laikā valdībai jālemj par naudas piešķiršanu efektīvam zemessardzes ekipējumam un apmācībai.”

Ministrs uzskata, ka ir jāveic rezervistu uzskaites sakārtošana un mobilizēšanās plānu pārskatīšana.

Vakar Aizsardzības ministrija arī izplatīja paziņojumu, ka, ņemot vērā Krievijas rīcību, anektējot Ukrainai piederošo Krimas pussalu, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki aptur turpmāku militāro sadarbību ar Krieviju.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Nezinu nevienu partizāņu karu ja to neatbalsta vietējie iedzīvotāji un tiem partizāniem arī ēst vajag bet latvijā jau cilvēki ir pilsētās un tajās lai partizāņo ,būvē pazemes ejas un pilsētas tieši tādus tuneļus izmanto Palestīnā,Sīrijā utt.

 2. Pensionāram, pilsonim Atbildēt

  Nejauc priekšlikumu ar kara taktiku. Nevis stulbs, bet uz pasaules valstu un arī Latvijas pieredzi balstīta taktika. Tā nemaz nerunā pretī izvietot šeit kādu NATO poligonu un piegādāt bruņojumu, jo viena otru papildina un nostiprina drošību, kā rīkoties krīzes situācijā.

 3. Stulbs priekšļikums Tagad saprotu, kāpēc prezidents A. Bērziņš
  A. Pabriku nomainīja ar R. Vējoni. Advokāts A. Grūtups intervijā aicina nostāties uz aktīvas aizsardzības ceļā, pirmkārt, kā robežvalstij ar Krieviju jāaicina ASV piegādāt mums bruņojumu un lieki nekavēties Latvijā izveidot ietekmīgu militāru poligonu. Varbūt izmantot Zvārdi?,

 4. Stulbs priekšļikums Tagad saprotu, kāpēc prezidents A. Bērziņš
  A. Pabriku nomainīja ar R. Vējoni. Advokāts A. Grūtups intervijā aicina nostāties uz aktīvas aizsardzības ceļā, pirmkārt, kā robežvalstij ar Krieviju jāaicina ASV piegādāt mums bruņojumu un lieki nekavēties Latvijā izveidot ietekmīgu militāru poligonu. Varbūt izmantot Zvārdi?,

 5. Mums ir nopietni jādomā ne tikai par valsts militāro drošību, bet arī par ideoloģisko drošību. Liberālisms ir atstājis lielu spraugu masu saziņas līdzekļos, kādēļ caur šiem līdzekļiem, grāmatām, TV, utt. Latvijā var brīvi propagandēt valstij naidīgu ideoloģiju. Un viss tiek piesegts ar vārda brīvību un demokrātiju. Bet graša vērta ir tāda demokrātija, kas negrib sevi aizstāvēt. Mēs nākam no padomju sistēmas, kur komunistiskā ideoloģija bija tā, kas grozīja cilvēku prātus. Tāpēc joprojām pie mums ir tik daudz cilvēku, īpaši starp krievvalodīgajiem, kas dzīvo vakardienā. Ir pagājuši 23 gadi, bet joprojām ne skolās, ne augstskolās netiek analizēta šī varmācības ideoloģija, nav arī daudz pētījumu par šo tēmu. Pagājušā gadā iznāca grāmata “Varmācības ēnā”, kur kompleksi tika analizēta šī ideoloģija, bet ar to vien ir par maz. Prese un TV nelabprāt runā un raksta par šo tēmu, bet no kurienes mūsu jaunā paaudze iegūs patiesu informāciju? Toties mūsu austrumu kaimiņš gan neguļ uz lauriem un kā redziet, ir arī rezultāti.

 6. Beidzot AM ir akceptējusi vienīgo pareizo taktiku – partizānu karš ir ļoti neparocīgs priekš lielvarām, jo
  partizānus nav spējīgi ātri iznīcināt ne Izraēlas militāristi tuksnešos un līdzenumos, ne modernie amerikāņi ar bezpilota lidmašīnām vai infrasarkano aprīkojumu afgāņu plakankalnēs. Protams, ir arī jābūt mobīlām, ne pārāk daudzskaitlīgām, labi apbruņotām karaspēka grupām ar kopēju vadību, attīstītai zemessardzei. Partizānu kara priekšrocības – mobilitāte, pēkšņums un apvidus apstākļu izmantošana. Lai ko arī neteiktu šīs taktikas noliedzēji, tā ļauj mazai valstij saglabāt dzīvo spēku un turpināt ilgstošu pretošanos. Latvijas pretošanās kustībai jau ir pieredze: pat bez kopējas vadības pēc 2. pasaules kara tā turpinājās veselus 10 gadus pret milzīgo PSRS militāro pārspēku. Bet šodien situācija ir daudz labvēlīgāka, jo Latvija ir arī NATO dalībvalsts, mēs neesam vieni, kā 1945. gadā!

 7. Vai viņam ir kaut mazākā sajēga par mūsdienu tehnoloģijām. Pastāv infrasarkanā, nakts un cita veida novērošanas. Nolido bezpilota lidmašīna un pēc tam strādā artilērija. Latvijā noslēpties ir grūti.
  Te nav kalni. Labāk būtu biologs paklusējis.

 8. NESAPROTU, NO KĀDIEM MĀKOŅIEM ATVĒJOJIS VĒJOŅA KUNGS??? Patriotiskie pilsoņi no zemessardzes tika izkēpināti ar uguni!?? Šīs daļas tika IZTRERNKĀTAS “REFORMU” rezultātā k čortovoi māķeri!!! Tā kā Vējonis visus gadus bijis ZZS, tad situācija viņam nav kā zibens pie skaidrām debesīm!?? Visu laiku viņš NAV bildis NE VIENA VĀRDA NE AM BUDŽETA UZLABOŠANAS SAKARĀ, NE ZEMESSARDZES KAUJU SPĒJU MAZINĀŠANAS SAKARĀ, NE ARĪ TĀS IZTRENKĀŠANAS SAKARĀ!!??? AKTIERIS UN NEKAS CITS!!! ZZS vienmēr bijusi par naudas atņemšanu bruņotajiem spēkiem! NETICU PĒKŠŅAJAM PATRIOTIMAM, TĀ NAV BIJIS LĪDZ ŠIM UN TIK ĀTRI CILVĒKI NEVAR NOMAINĪT KAŽOKU… MAN VIENMĒR IR SĀPĒJIS ŠIS JAUTĀJUMS,JO TAS SKĀRIS ARĪ MANU ĢIMENI!?…

Draugiem Facebook Twitter Google+