×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
17. decembris, 2013
Drukāt

Aizsardzībai pret ziedputekšņu alerģiju jārīkojas jau tagad

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Ja pavasarī alerģiju izraisa ziedputekšņi, ir jārīkojas jau tagad! Labākais laiks imūnterapijas uzsākšanai ir četrus mēnešus pirms ziedēšanas sākuma.

Alerģijas izpausmes ir imūnsistēmas darbības traucējumi, kas rodas, organismam izteikti reaģējot uz kādu apkārtējās vides vielu vai produktu, kas nav kaitīgs, taču jutīgiem cilvēkiem strauji izraisa niezi, iesnas, acu asarošanu, elpošanas vai asinsrites traucējumus. Šīs vielas jeb kairinātājus, kas izraisa alerģiskas reakcijas, sauc par alergēniem.

Alerģijas ārstēšana var būt gan simptomātiska, gan pielietojot imūnterapiju. Simptomātiskās ārstēšanas mērķis ir samazināt alerģijas smaguma pakāpi un simptomus. Tā ir efektīva, taču bez ilgtermiņa ieguvumiem, jo simptomi atjaunojas, tiklīdz ārstēšanu pārtrauc. Tāpēc alergēnu imūnterapija ir vienīgā šobrīd zināmā ārstēšanas metode, kas vienlaikus nomāc gan alerģiskās slimības simptomus, gan to rašanās iemeslus.

Alergologs Māris Bukovskis iesaka imūnterapiju sākt jau četrus mēnešus pirms pavasara un turpināt vēl divus mēnešus sezonas laikā. Pasaules Veselības organizācija to iesaka pacientiem, kuriem ziedputekšņi, pelējums, mājas putekļu ērcītes u.c. alergēni izraisa alerģisko rinītu vai par siena drudzi saukto rinokonjunktivītu. Šī terapija ir īpaši efektīva, ja simptomātiskā ārstēšana nav iedarbīga, izraisa nevēlamas blaknes vai kaut kādu iemeslu dēļ nevar nozīmēt simptomātisko ārstēšanu.

Ārstēšanas plānu un veidu katram pacientam individuāli nosaka ārsts, bet vispirms laboratorijā pēc ādas testiem un asins analīžu rezultātiem jānosaka alergēns. Terapija maina organisma imūnsistēmas atbildes reakciju uz kairinātāju. M. Bukovskis šai ārstēšanai min vairākus pozitīvus ieguvumus. Pirmkārt, tai ir ilgstošs pēcefekts pēc ārstēšanās, un, otrkārt, bērniem, kuriem ziedputekšņu laikā saasinās astma, tās izpausme un jauni alerģijas riski var divtik samazināties. Protams, tas atkarīgs no katra organisma jutības.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+