×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

Aizsardzībai pret cūku mēri vienojas izmedīt 66 000 mežacūkas (papildināts) (4)

Foto: shutterstockFoto: shutterstock

Lai nepieļautu cūkām bīstamā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību Latvijā, ceturtdien starp dažādām iesaistītajām pusēm panākta vienošanās samazināt mežacūku populāciju – šajā sezonā būtu jānomedī viss pieļaujamais nomedīšanai plānotais mežacūku skaits – 66 000 dzīvnieku, portālu “LA.lv” informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Anna Joffe.

Viņa klāstīja, ka mežacūku populācijas mazināšanu kā labāko risinājumu slimības izplatības riska ierobežošanai atzinuši PVD, Valsts meža dienesta (VMD), mednieku biedrību, mežzinātnes institūta “Silava”, Zemkopības, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības un Aizsardzības ministrijas speciālisti.

Kā liecina VMD informācija, iepriekšējās četrās medību sezonās vidēji nomedīts ap 60% no noteiktā pieļaujamā skaita. Tas varētu būt viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ir pieaugusi mežacūku populācija.

Ja kādā vietā tiks nomedīts pieļaujamais meža cūku skaits, VMD pēc medību tiesību lietotāja pieprasījuma izsniegs meža cūku medību atļaujas medīt dzīvniekus virs pieļaujamā daudzuma  2013./2014.gada medību sezonā.

Daļa nomedīto mežacūku paraugi tiks nosūtīti laboratoriskai izmeklēšanai. Izmeklējumiem nodoto paraugu skaits būs atkarīgs no konkrētās vietas populācijas lielumam un slimības izplatības riska. Kopējais izmeklējamo paraugu skaits šogad ir 3000. Par šo asins un orgānu paraugu iesniegšanu PVD medniekiem maksās 21,34 eiro.

Mednieki PDV teritoriālajās struktūrvienībās var saņemt informāciju par nepieciešamo paraugu skaitu, teritorijām, paraugu iesniegšanas un apmaksas kārtību. Tāpat no nākamās nedēļas PVD teritoriālajās struktūrvienībās varēs saņemt arī iepakojamo materiālu, kas ir svarīgs faktors kvalitatīvu paraugu iesniegšanai laboratorijā.

Kā ziņots, lai nepieļautu rukšiem bīstamā Āfrikas cūku mēra izplatīšanos Latvijas teritorijā, valdība otrdien nolēma šīs infekcijas slimības profilaksei papildus piešķirt 1,35 miljonus eiro. Pasākumiem robežšķērsošanas vietās uz Latvijas ārējās robežas un tirgū Zemkopības ministrijai piešķirti 461 183 eiro, Finanšu ministrijai – 839 080 eiro, bet Iekšlietu ministrijai – 52 686 eiro.

PVD iepriekš apsvēra iespēju medniekiem par vienu nošautu mežacūku maksāt 35 eiro, taču tad šim mērķim būtu jārod vēl papildu finansējums. Paši mednieki gan par šo ideju neesot sajūsmā, jo tā, viņuprāt, nebūtu laba prakse, portālam “LA.lv” sacīja VMD pārstāve Selva Šulce. Ja tiktu rasta vēl papildu nauda aizsardzībai pret ĀCM, tad to, pēc mednieku domām, varētu izlietot lietderīgāk.

Pēc viņas teiktā, joprojām aktuāls jautājums ir, piemēram, par nomedīto meža dzīvnieku blakusproduktu utilizēšanu, kā arī par izmeklējamo mežacūku paraugu skaitu. Šajā medību sezonā plānots nomedīt 66 000 mežacūkas, taču finansējums paredzēts vien 3000 nomedīto mežacūku laboratoriskajām pārbaudēm.

Jau vēstīts, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

Āfrikas cūku mēris konstatēts vairākās vietās Krievijā un Baltkrievijā. Nesen slimība atklāta arī Lietuvā, kur mēris konstatēts dažām mežacūkām. Arī tur plānota masveidīga mežacūku medīšana.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Atrasts kārtējais iemesls lai mednieki varētu slaktēt uz velna paraušanu. Agrāk Amērikā par nogalināta indiāņa skalpu maksāja naudu. Tagad Latvijā notiks kas līdzīgs.Izšaus mežacūks,tas nozīmē kaitējums dabai un tad sāks “gudrīši”domāt, KAS IR NOTICIS !

    • Tā jau nu gluži nav, jo mednieki nemaz neskrien un nešauj tās cūkas. Jo ja izmedīs visu, kas mežā, nebūs ko medīt! Tādēļ, medniekprāt, jo vairāk mežā cūku, jo labāk. Tādēļ nevajag pataisīt medniekus par slakteriem, jo pretestība šim lēmumam ir liela. Mednieki nevēlas izšaut savas cūkas!!!!!

  2. Kompensācijas labāk būtu maksājuši par bebriem, tie drīz rukšiem grauzīs kājas nost, nebūs jāmedī!

  3. Ar genocīdu pret slimību? Iznīcinamežus, izšauj dzīvniekus un kas beigās? Ķīnā izšāva zvirbuļus un radās ekoloģiska katastrofa. Kā būs pēc tā slaktiņa ar izsalkušiem vilkiem un lauksaimniekiem, kam nav brīv viņus šaut? Pret cūkām arī nedrīkstēja roku pacelt un nu… un tā ir mūsu nelaime.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.5
Alūksne +12.3
Daugavpils +18.4
Saldus +12.8
Liepāja +15.8
Jelgava +14
Ventspils +13.3
Limbaži +13
Madona +17.6
Rēzekne +17.1
Draugiem Facebook Twitter Google+