Latvijā
Izglītība

Aizsardzības akadēmija saņem 357 pieteikumu, atbirums vienmēr liels 16

Foto – Aizsardzības ministrija

Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA) līdz trešdienai saņemti 357 pieteikumi studijām, intervijā Latvijas Radio stāstīja akadēmijas rektors pulkvežleitnants Georgs Kerlins. Finansēto vietu skaits mācību iestādē ir 120. Viņš prognozēja, ka, beidzoties atlasei varētu tikt uzņemti 100 – 120 topošie kadeti.

“Atbirums vienmēr ir liels. Salīdzinājumā ar citām augstskolām mums ir lielākas prasības studentiem jeb kadetiem, kā tos saucam. Tiek prasītas ne tika zināšanas, bet arī fiziskā veselība, sagatavotība un psiholoģiskā noturība,” stāstīja Kerlins. Pērn tikuši saņemti 397 pieteikumi, bet mācības NAA turpinājuši 120 cilvēki.

Pēc Kerlina teiktā, lielais atbirums saistīts arī ar pašu studētgribētāju iemesliem. “Lielākā daļa paši pārdomā – vai nu nav pārliecināti, ka militārā dzīve ir priekš viņiem vai arī nav pārliecināti par savu veselību un sagatavotību,” teica akadēmijas rektors. Aptuveni 20% cilvēku izlemj atstāt NAA arī sagatavošanas laikā pirms studijām. Savukārt pēc tam, kad kadeti jau sākuši studijas, atbirums esot daudz mazāks.

Kerlins norādīja, ka cilvēku iemesli studijām NAA ir patriotisms, interesantas un izaicinošas profesijas apgūšana, kā arī materiālais un sociālais nodrošinājums.

Šogad profesionālajā dienestā tiek plānots uzņemt 700 karavīru, 120 no viņiem – studijām NAA. Apgūstot militāro karjeru, studentiem tiek piedāvātas daudz dažādas priekšrocības, kas nav citās mācību iestādēs – piemēram, studijas ir bez maksas un jau studiju laikā kadeti ir pilnā valsts apgādē. Kadetiem tiek nodrošinātas karavīra sociālās garantijas un tiek maksāta karavīra algu, sākot ar 780 eiro pēc nodokļu nomaksas. Tāpat kadetus nodrošina ar bezmaksas izmitināšanu dienesta viesnīcā un iespēju bez maksas izmantot Sporta kluba kompleksu.

Akadēmija jauniešiem piedāvā studiju iespējas trijās profesionālās augstākās izglītības bakalaura līmeņa studiju programmās – “Sauszemes spēku militārā vadība”, “Gaisa spēku militārā vadība” vai “Jūras spēku militārā vadība”. Tāpat jaunieši pēc programmas absolvēšanas iegūst virsnieka profesiju. Kopējais studiju ilgums šajās studiju programmās ir četri gadi un seši mēneši.

Savukārt maģistra līmenī iespējams apgūt profesionālo augstākās izglītības programmu “Komandējošā sastāva virsnieks”, iegūstot otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību. Kopējais studiju ilgums pēc kadeta kandidātu apmācības ir gads un trīs mēneši.

Tomēr pirms studijām akadēmijā visiem kandidātiem vispirms jāapgūst kadeta kandidāta kursa programma, kas 13 nedēļas norit Kājnieku skolā Alūksnē un astoņas nedēļas – Instruktoru skolā Cēsīs.

Nacionālā aizsardzības akadēmija ir vienīgā Latvijas augstākā militārā mācību iestāde, kuras uzdevums ir sagatavot profesionāli izglītotu komandējošo un militāro speciālistu sastāvu valsts aizsardzības nozarei. Pēc akadēmijas absolvēšanas ir garantēta dienesta vieta Nacionālo bruņoto spēku vienībās.

LA.lv