×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2015
Drukāt

Aizsardzības ministrs uzdevis veikt padziļinātas pārbaudes par Zemessardzes kaujas gatavību (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube (no kreisās) un aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis pasniedz Zemessardzes nodrošinājuma bataljona speciālistiem - otrajam kaprālim Andrim Šumskiham (no kreisās), trešajai kaprālei Madarai Gedroic-Juragai un pirmajam kaprālim Ritvaram Kapteinim jaunos formas tērpus svinīgajā pasākumā, kura laikā pirmie no aptuveni 8000 zemessargu saņem jaunos kaujas formas tērpa komplektus kādus jau vairākus gadus nēsā regulāro spēku karavīri.

Rīga, 10.janv., LETA. Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) uzdevis veikt padziļinātas pārbaudes par Zemessardzes kaujas gatavību.

Veicot revīziju par Zemessardzes līdzekļu izlietošanas likumību un efektivitāti, Valsts kontrole (VK) secinājusi, ka uzskaites sistēmā pastāv nepilnības, kas var ietekmēt mērķu īstenošanu nākotnē.

Ministra padomniece Aija Jakubovska aģentūrai LETA pastāstīja, ka ministrs ir uzdevis Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandierim Raimondam Graubem veikt padziļinātas pārbaudes visā Zemessardzē, tostarp daļā no šīm pārbaudēm ministrs piedalīsies personīgi. Pārbaudes būs gan plānotas, gan neplānotas.

Pārbaudes gan bija plānotas, jau pirms Aizsardzības ministrija saņēma VK revīzijas materiālus, taču tajās noteikti tiks ņemti vērā VK secinājumi.

Ministrs atgādina, ka Zemessardze, kas vienmēr ir bijusi brīvprātīga, 2009.gadā piedzīvoja radikālu finansējuma samazinājumu un rezultātā hroniska resursu trūkuma dēļ atsevišķas administratīvās jomas vēl joprojām nav sakārtotas. Pārbaudes nepieciešamas, ņemot vērā straujo Zemessardzes attīstību, tostarp finansējuma piešķiršanu.

Zemessardze pēc Krimas aneksijas pagājušā gada pavasarī šobrīd ir viena no Aizsardzības ministrijas galvenajām prioritātēm un atbilstoši pieņemtajam speciālajam likumam aizsardzības nozare tuvākajos gados plāno saņemt finansējumu, kas sasniegtu 2% no iekšzemes kopprodukta.

Ministrs pateicas VK par ieguldījumu, jo VK precīzi norādījusi ne tikai administratīvās nepilnības, bet arī sniegusi konkrētas rekomendācijas to novēršanai. Tālākais darbs esot NBS komandiera un Zemessardzes komandiera profesionāla un personiska atbildība. Ministrs sagaida, ka jau tuvākajā laikā notiks būtiski uzlabojumi, kas ir priekšnoteikums valsts pašaizsardzības spēju pilnveidei.

Jau ziņots, ka VK revīzijā ir konstatējusi būtiskas nepilnības līdzšinējā zemessargu apmācību sistēmā.

Kā norāda VK, līdz šim nav bijuši noteikti konkrētā laika posmā sasniedzami zemessargu apmācību rezultāti, bet NBS noteiktās prasības ievērotas tikai attiecībā uz pamatapmācību. Trūkst arī vienotu standartu zemessargu speciālistu sagatavošanā, kas ietekmē šī procesa kvalitāti.

Revidenti secinājuši, ka zemessargu uzskaites sistēmas nepilnību dēļ Aizsardzības ministrija aprēķinu veikšanai par

Zemessardzes darbībai un attīstībai nepieciešamajiem resursiem nevar iegūt faktiskajai situācijai atbilstošu informāciju par zemessargu sastāvu.

Nav arī pietiekamas informācijas par zemessargu apmācībai nepieciešamajiem resursiem, jo pretēji NBS noteiktajam

Zemessardzei nav izstrādātas apmācību programmas visiem zemessargu apmācību līmeņiem un nav veikti nepieciešamie aprēķini.

Kopumā pēc revīzijas VK sniegusi astoņus ieteikumus, kuru ieviešana turpināsies visu šo gadu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Zemessardzi vajag beidzot atpakal apbrunot, nevis muullaaties ar visaadaam atrunaam un uzmaniibu noveersosiem manevriem. Atbrunota Zemessardze ir valdoso nelojalitates, nodeviibas apliecinaajums, izpatiksana ienaidniekam.

  2. VK revīzijas konstatētās būtiskās nepilnības attiecībā pret ko? Militāra konflikta gadījumā informācijas noplūde var izrādīties ZS stiprās puse un pasargāt to pašu VK revizoru dzīvības.

  3. Visu cieņu Zemessargiem, kuri labprātīgi no darba brīvajā laikā jebkuros laika apstākļos praktiski mācās militārās lietas un riskējot ar dzīvību ir gatavi aizstāvēt Latvijas valsti !
    Tikai ienaidniekiem un Latvijas nodevējiem tās aizstāvji ir par daudz, vai viņi patiesi satraucas, ka aizstāvju paliek vairāk.
    Tad kā jānosauc tos pilsoņus (birokrātus) no siltajiem birojiem, kuri tirgus nevis plāna ekonomikā no brīvprātīgajiem valsts aizstāvjiem atļaujas prasīt absolūti precīzu iesniegto apmācību plānu izpildi?

Draugiem Facebook Twitter Google+