×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
19. septembris, 2014
Drukāt

“Aizsargātie” elektrības lietotāji (1)

Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas ļaus trūcīgiem un mazturīgiem iedzīvotājiem, kā arī daudzbērnu ģimenēm arī pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas 2015. gada janvārī maksāt par elektrību pēc samazināta tarifa.

Ekonomikas ministrijas izstrādātie grozījumi papildina Elektroenerģijas tirgus likumu ar terminu “aizsargātais lietotājs”. Tas ietver personas, kuras saņēmušas trūcīgā vai maznodrošinātā statusu, kā arī daudzbērnu ģimenes.

Trūcīgiem un maznodrošinātiem pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas tiks nodrošināta iespēja mēnesī saņemt 100 kilovatstundu elektroenerģijas par cenu 0,1164 eiro par vienu kilovatstundu (pašreizējais “Starta” tarifs), savukārt daudzbērnu ģimenes par šādu summu saņems 300 kilovatstundas. Ja šis limits tiks pārsniegts, tad par starpību būs jāmaksā tirgus cena.

Kā paskaidroja Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Ozoliņš (RP), mazturīgajiem un trūcīgajiem nekur nebūs jāvēršas (“Latvenergo” pats nākamgad viņiem aprēķinās maksājumus pēc jaunās kārtības). Savukārt daudzbērnu ģimenēm būs jāvēršas pie attiecīgā pakalpojuma sniedzēja, apliecinot atbilstību “aizsargātā” lietotāja statusam. Ozoliņš arī atgādināja, ka elektroenerģijas tirgus atvēršana nepieciešama, lai nodrošinātu Latvijas enerģētisko neatkarību, un mierināja, ka tarifu pieaugums nebūšot dramatisks. “Orientējoši mājsaimniecībai mēneša maksājumi varētu pieaugt par 5 līdz 8 eiro mēnesī,” prognozēja deputāts.

Nākamgad elektroenerģiju “aizsargātajiem” lietotājiem nodrošinās “Latvenergo”, to finansējot savu finanšu resursu ietvaros. Tādēļ nākamgad šis atbalsta mehānisms valsts budžetu vēl neietekmēšot. Savukārt no 2016. gada konkursa kārtībā tiks izvēlēts elektroenerģijas tirgotājs, kas spēs piegādāt šo pakalpojumu ar viszemāko valsts budžeta līdzfinansējumu. Tiek prognozēts, ka tam būs nepieciešami nedaudz vairāk kā pieci miljoni eiro gadā.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā trūcīgas vai mazturīgas personas (ģimenes) statuss ir teju 130 000 personām un mājsaimniecībām, bet daudzbērnu ģimeņu skaits sasniedz 
35 000. Iegādāties elektroenerģiju par zemāku fiksēto cenu šīm mājsaimniecībām ļaus likumā noteiktais aizsargātā lietotāja statuss.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Paldies mīļotajai partijai un valdībai! Atbildēt

    Daudzi maznodrošinātie,kuru ienākumi pēc pensiju indeksācijas palielināsies par šiem dažiem eiro,skaitīsies jau turīgi,jo maznodrošinātā statuss uz viņiem vairs neattieksies!
    Daudz lielāks atbalsts visai tautai būtu,ja noteikta beidzot tikta samazināta PVN likme pārtikai,kā citās ES valstīs,kas Latvijā pašlaik ir vienāda gan pārtikai,gan alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+