×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. augusts, 2012
Drukāt

Aizsargplēves jumtam

Publicitātes un Vivantas Volkovas fotoPublicitātes un Vivantas Volkovas foto

Agrāk māju bēniņus necentās apdzīvot, tie brīvi vēdinājās, turklāt jumtam katrs bojājums uzreiz bija lieliski redzams. Izbūvējot bēniņos mansardus, jumti jāsiltina. Veidojas gluži citāda tehniskā situācija un rodas nepieciešamība izmantot celtniecības aizsargplēves.

 

Hidroizolācijas, tvaika izolācijas, vēja aizsardzības un difūzijas plēvju uzdevums ir aizsargāt no āra iedarbības. Katrai celtniecības plēvei ir noteikts izmantošanas veids, un, to neievērojot, mājas saimnieks riskē sabojāt ēkas energoefektivitātes rādītājus.

 

Hidroizolācijas plēve ar pretkondensāta pārklājumu aizsargā jumtu no ārējā mitruma un kondensāta. Armējums dara tās izturīgākas. Parastās hidroizolācijas plēves klāj nesiltinātos jumtos, labi vēdināmos bēniņos un šķūņos.

 

Tās savāc pilošo ūdeni un novada to teknē. Antikondensāta plēves izmanto siltinātos jumtos, tās ir izturīgākas, un tās iesaka zem metāla jumtiem, kur rodas daudz kondensāta. Jāatceras gan, ka plēvi nedrīkst klāt tieši uz akmens vates – zem un virs tās jāveido 5 cm plata sprauga.

Difūzijas (elpojošās) membrānas ir rūtiņveida polimēru materiāli ar augstu tvaika caurlaidību. Tās nodrošina jumtu un sienu konstrukciju aizsardzību no atmosfēras mitruma piekļūšanas, vienlaikus nodrošinot ūdens tvaiku izvadīšanu no iekšpuses. Savākto mitrumu membrāna novada teknē. Bez tam membrāna kā pretvēja izolācija aizsargā konstrukciju no stiprām aukstā gaisa plūsmām. Augsto tvaika caurlaidību nodrošina īpaša neausta sintētisko šķiedru materiāla mikrostruktūra. Difūzijas membrānu priekšrocība ir, ka tās ļauj racionāli izmantot visu telpu starp spārēm. Elpojošās membrānas atšķirībā no visiem pārējiem plēvju veidiem klāj tieši uz siltumizolācijas materiāla, nav vajadzīgas ventilācijas spraugas, kas var aizņemt pat pusi no jumta siltināšanai paredzētās telpas. Difūzijas membrānas ir īpaši iecienītas, pārbūvējot aukstos bēniņus par mansarda telpām un nemainot esošās spāru konstrukcijas. Visas difūzijas membrānas kalpo arī kā pretvēja izolācijas plēves.
jumtam_12

Tvaika izolācijas plēves klāj pie siltinājuma slāņa telpas iekšpusē. To uzdevums ir neļaut mitrumam no iekštelpām iekļūt mājas kon-strukcijās, tostarp jumta siltinājuma slānī. Tā var saglabāt telpas siltas un sausas. Tā kā pat nelieli caurumi tvaika izolācijā samazina plēves efektivitāti, šuvju vietās tās salīmē ar speciālu līmlenti. Materiāla izgatavošanai izmanto tikai pirmreizējo polietilēnu un pievieno UV stabilizatoru. Šobrīd arvien vairāk izmanto aktīvo tvaika izolācijas plēvi. Piemēram, siltināta jumta pīrāgu veido: rīģipsis, tvaika izolācija, siltumizolācija, pretvēja izolācija, ventilācijas sprauga, hidroizolācija ventilācijas sprauga un jumta segums.

Pretvēja plēves klāj uz siltinājuma slāņa ēkas ārpusē. Tām jābūt ar labu tvaika caurlaidību, lai ūdens tvaikiem ļautu aizplūst no siltinājuma. Tāpat tām jāaiztur vēja spiediens. Ja siltinājuma slānim nav blīvas ārējās virskārtas, siltais gaiss ātri pamet siltinājuma kārtu un tās siltumpretestības spējas strauji samazinās. Pretvēja plēves ventilācijas spraugām sienās jābūt ne mazākām kā 2 cm, jumtos ne mazākām kā 5 cm. Pretvēja plēvju lietošana ēku celtniecībā palīdz ekonomēt apkures resursus. Tāpat uzskata, ka gaisa ventilācijas plūsma veicina apkārtējai videi nelabvēlīgo minerālo mikrošķiedru izdalīšanos no siltinājuma slāņa. Kā pretvēja izolāciju var izmantot lielāko daļu difūzijas membrānu.

 

 

 

Uzziņa

“Latvijā par prestižākajām uzskata slavenā “DuPont” plēves(dod 50 gadu garantiju) un vācu “Dorkin” celtniecības plēves. Čehu ražojums “Juta” ieņem vidus pozīcijas, poļu un ķīniešu ražojumi ir lētāki, taču ar mazākām garantijām,” atzīmē SIA “Eltete” valdes loceklis Dmitrijs Užgalovs.

“Līmējot tvaika plēves labi siltinātu ēku iekštelpās, ļoti svarīgs ir visas plēves hermētisms, kam jāsaglabājas ilgāku laiku. Ziemās, kad ir liela āra un iekštelpu temperatūras starpība, pa katru mazāko caurumiņu siltinājuma slānī var sūkties mitrais iekštelpu gaiss un to sabojāt. Tādēļ šuvju nostiprināšanai jāizmanto īpaši kvalitatīvas pašlīpošās lentes, piemēram, “Pro Clima” vai “Tyvek” ražojumus,” iesaka SIA “Artiva” valdes priekšsēdētājs Artūrs Gredzens.

“Klājot metāla jumtus, nozīme ir arī pareizai apakšklāja izvēlei, piemēram, difūzijas membrāna ar polipropilēna sietu ir ne tikai izturīga, tā labi mazina troksni,” paskaidro metāla jumtu eksperta SIA “Ruukki Latvija” mārketinga daļas vadītāja Solvita Duka.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+