Foto – Shutterstock

Kā stiprināt organisma aizsargspējas 0

Organisma aizsargspējas nodrošina visu sistēmu kopums. Ko tādā gadījumā nozīmē imūnsistēmas stiprināšana?

Reklāma
Reklāma

Trīs reizes – normāli!

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Imunitāte nav automašīna, kas gan brauc, gan stāv uz vietas. Tai jādarbojas nepārtraukti – gluži tāpat kā sirdij. Tomēr sezonas, klimatisko zonu maiņas vai stresa ietekmē organisma aizsargspējas mazinās, tāpēc tām nepieciešams atbalsts.

Lielākā daļa šūnu, kas rūpējas par organisma aizsargspējām, rodas aknās, un tieši no šā orgāna nepārtrauktas un pilnvērtīgas darbības atkarīgs, kā imunitāte tiek galā ar saviem pienākumiem. Savukārt imūnšūnu savdabīgas mācības notiek aizkuņģa dziedzerī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēka organisma spēja sevi pasargāt no nelabvēlīgas ārējās ietekmes ir vienkāršākais veids, kā izskaidrot imunitātes darbību. Šīs aizsargspējas palīdz neslimot vai slimot retāk un gādāt, lai nogurums nenomāktu jau no paša rīta, bet spēki nepamestu visnepiemērotākajā brīdī.

Pieaugušie, kuri saslimst ne biežāk kā trīsreiz gadā, var īpaši neuztraukties – tā ir pieļaujama norma, lai gan labāk, protams, ir neslimot vispār. Šiem cilvēkiem medicīniskie preparāti vai citas metodes, lai īpaši pabalstītu savu organismu, nav nepieciešamas. Taču, ja ir veselīgs dzīvesveids, bet pašsajūta tik un tā ir slikta vai bieži jāņem slimības lapa, par savu imunitāti der papildus rūpēties. Noder ķiploki, valrieksti, aronijas, bišu produkti, citroni, ingvers un citi ierasti līdzekļi, tomēr imunoloģe Simona Doniņa mudina tos nepārvērtēt: – Ja tautas līdzekļi vien palīdzētu, slimnīcas jau sen būtu tukšas!

Biežas vai smagas slimības liek apmeklēt ģimenes ārstu un nepieciešamības gadījumā saņemt nosūtījumu pie imunologa. Šis speciālists pēc izmeklējumu rezultātiem noteiks, kāpēc imūnsistēma pieviļ, un varēs sniegt ieteikumus.

– Ir klīniski simptomi, kas liecina par novājinātu imunitāti, bet tikai laboratoriski asinsanalīžu dati, pat ne datortomogrāfijas vai rentgena izmeklējumi, apstiprina patieso stāvokli, – skaidro Simona Doniņa un neiesaka pašiem sevi ārstēt, pat ja tie ir nemitīgi reklamētie bezrecepšu preparāti.

Lielākie grāvēji

Saldi našķi un saldināti dzērieni ne tikai palielina svaru, bet arī kavē balto asinsšūnu spēju pretoties bakteriālām infekcijām. – Imūnšūnu nopelns ir organisma spēja sadzīvot ar kilogramiem apakšīrnieku baktēriju izskatā, bet tikpat svarīgi, ko un kā mēs ēdam, – turpina imunoloģe.

Liekais svars rada pastāvīgas problēmas sirds un asinsvadu sistēmai, nierēm, locītavām, muskuļiem un pārējiem orgāniem. Ir pārdzīvojumi, depresija, neveiksmīgi mēģinājumi radīt ģimeni… Tāpēc ir visai likumsakarīgi, ka apaļīgi cilvēki biežāk saaukstējas un sūdzas par citiem veselības traucējumiem. Pierādīts, ka liekais svars kļūst par hormonālā līdzsvara traucējumu un iekaisumu iemeslu, un tas kavē organisma imūnsistēmu cīņā ar infekcijām un vīrusiem.

Reklāma
Reklāma

Strādājošie visbiežāk saslimst, tuvojoties nedēļas nogalei, jo pastāvīgs vai ilgstošs stress darbā novājina imūnsistēmu. Tāpēc jāatvēl pietiekami daudz laika miegam, jāsabalansē uzturs, jāpārliecinās, ka pietiek fizisko aktivitāšu un nav kaitīgu ieradumu. Ja arī tad slimības neatkāpjas, vienīgais pareizais ceļš ir pie ārsta.

Mitrs, tātad veselīgs

Kad nākas atcerēties visus padomus par rīcību saslimšanas gadījumā, viens no pirmajiem nāk prātā ieteikums lietot šķidrumu, jo tas palīdz no organisma izvadīt toksīnus. Nepieciešamā šķidruma daudzumu var noteikt, piemēram, pēc urīna krāsas – ja tas ir bāli dzeltens vai gandrīz caurspīdīgs, organismam ūdens pietiek.

Diez vai kāds priecājas par izteiktu deguna tecēšanu, bet tieši tas liecina, ka organisms cīnās ar saaukstēšanās un gripas vai ziedputekšņu alerģijas izraisītājiem – deguna gļotas izķer vīrusus un citus mikroorganismus un izvada tos no organisma. Tiklīdz deguna gļotādas kļūst sausas, visvairāk par to priecājas mikrobi, kas nekavējoties iekārtojas neaizsargātajā teritorijā. Situāciju normalizē gaisa mitrināšana telpās. Citādā veidā deguna gļotādas var mitrināt ar mājās gatavotu vai aptiekās nopērkamu sālsūdeni. Ja arī tas vēl nemazina deguna gļotādu sausumu, jāapmeklē ārsts, lai izvēlētos piemērotu ārstēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.