×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
1. decembris, 2015
Drukāt

Anda Līce: Latvijas sabiedrība ir nepiedodoša, aizdomu pilna, vienmēr gatava cīnīties pret (24)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Ir kāda lieta, kuru darīdami kā bērni pieaugušie ne reizi vien aiztaupītu sev nepatikšanas. Cik apdomīgi bērni skaita līdz desmit un kā priecājas, kad tas bez misēkļa ir izdevies! Pieaugušie tā steidzas, ka dažiem cipariem pārlec pāri, un tad nobrūk arī tālākās darbības un iet spalvas pa gaisu. Kuram gan nav gadījies par kaut ko izteikt pārsteidzīgu spriedumu. Labi, ja nākamajā reizē proties iekost sev mēlē, taču sabiedrība kopumā ir tik nepiedodoša, aizdomu pilna, vienmēr gatava cīnīties nevis par, bet pret kaut ko.

Cilvēki sev atvēl diezgan daudz laika – tievē, audzē muskuļus, skrien, vingro, nūjo, apmeklē cīņu klubus un apgūst jaunas profesijas. Jautājums, cik no sev veltītā laika es izmantoju savai garīgajai attīstībai, kura nav iespējama bez pašanalīzes. Varbūt pirms publiski izteikta sprieduma daudz biežāk būtu jāaizskaita līdz desmit vai jāpajautā kādam, kuram uzticamies: “Paklau, vai es nešauju pār strīpu un nerīkojos pārsteidzīgi?” Spilgts piemērs ir gadījums ar vētru ūdensglāzē sacēlušo Agneses Krivades dzejoli. Kaut gan mēs neviens nepārzinām visas dzīves jomas, tomēr kaut kas liek rīkoties tūlīt un tagad, un tad notiek kā zilonim trauku veikalā.

Sabiedrības garīgo klimatu var labi sajust, kad pie mikrofona tiek klausītāji. Var tikai apbrīnot žurnālistu izturību, kuriem tas viss jādzird. Kādas tik muļķības un gluži personiski apvainojumi dažbrīd tur neskan! Jau pēc zvanītāja balss intonācijas var pateikt, kas sekos. Kāpēc mēs tā skopojamies ar labiem vārdiem, it kā nekas labs mūsu dzīvē un apkārtnē nenotiktu? Ja pats esi kā darvas pods, tad labais tiešām nevar notikt. Lai nu ar ko beigtos strīdi par ziemas un vasaras laiku un pulksteņu pagriešanu, ik pa laikam atpakaļ ir jāpagriež savs ego, kas, skriedams visur pa priekšu, rada milzīgas problēmas. Par saviem vārdiem atbildīgiem jābūt ne tikai politiķiem, bet ikvienam, jo ar savām domām, vārdiem un mazajiem darbiņiem mēs katrs piedalāmies lielo pasaules notikumu iekustināšanā, tādēļ aizskaitīšanai līdz desmit var būt izšķiroša nozīme. Esmu lasījusi, ka Japānā jau dažās skolās katru dienu praktizējot pāris minūšu klusēšanu, un tas esot ievērojami uzlabojis bērnu disciplīnu un sekmes. Mums visiem nemitīgi trūkst laika. Vai tad nav vērts paklusēt minūti, ja var ietaupīt stundu?

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Vai nebūtu labi ievest skaidrību jēdzienos garīgs un intelektuāls? Lūgšanas un meditācija samestas vienā katlā ar izziņas procesu un intelektuālu vērtību radīšanu? Ja nestrādā ar lāpstu, tātad garīgs darbs? Vai šāda pieeja šodien nav novecojusi?

 2. Lai Līce uzvelk baltu kreklu un sludina. Būs sludinātāja. Mēs pievienosimies slavēdami viena gabalā: lujā-luja, allelujā. Tūlīt jutīsimies šķistāki, atpestītāki, neaizskarāmi. Jāuzmanās tikai nepazust pasaules tālēs.

  Man gan liekas – labs gabaliņš no liekulības…. ??? ??? ??? ??? ??? …..

 3. Ko tu tur boli savas acis, Andiņ? Izskatās traki svinigim bet muļķīgi. Vai tu domā to dullo pasauli salāpīt?
  Nepietiks to diegu, ni gudrības. Čiks vien sanāks pasauli lāpot.

 4. ................... Atbildēt

  vispirms būtu jāsaglabā savas dvēseles tīrība, jāanalizē, kāpēc mūs grib demoralizēt čeka un čeka ir arī Rietumos……………….

 5. Būtu daudz kas, ko teikt, bet… šoreiz atturēšos.
  To ‘vainas apziņas edzīšanas biznesu” gan tante varēja sev tik vien kā pati arī aiztaupīt…
  🙁

 6. Pareizi, bazars jāfiltrē!

 7. Nevajag par visiem spriest pēc sevis!

 8. Paldies Andai Līcei par rakstu! Lai arī jau turpat divdesmit piecus gadus dzīvojam atjaunotā brīvā Latvijā, varbūt uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt gadījumus, kad augstākstāvošie ir ņēmuši vērā tautas gribu un pat tad tikai, kad tas bija nenovēršami…šeit mēs katrs varam pārdomāt šos īpašos gadījumus…Pārāk maz, lai tauta varētu gulēt uz lauriem, izliekoties, ka viss ir kārtībā. Tā vaina ir pilnīgi noteikti mūsos pašos, ka tie paši politiķi gadu no gada tiek atkal pie teikšanas ar mūsu pašu atbalstu un pilnvarām rīkoties mūsu vārdā. Cik deputātu, vienalga vai Saeimas vai pašvaldību, ir tikuši atsaukti par nerēķināšanos ar vēlētājiem, ar viņu suverēno (neatkarīgo), brīvo gribu pa šiem 25 gadiem atjaunotajā Latvijas valstī?…Viens vēsturnieks man reiz teica, ka tie, kas bijuši izsūtījumā Sibīrijā vai kur citur paliks mūžīgi lojāli (uzticami) savam pāridarītājam,- es toreiz nespēju šo domu pieņemt, tomēr tagad pēc daudziem gadiem un ar šīsdienas dzīves pieredzi saprotu, ka starp šiem diviem – izdzīvojušo un pāridarītāju pastāv nesaraujamas saites vēl šodien, kas ietekmē mūsu katra viena dzīvi, lai cik paradoksāli tas neizklausītos…Viens otru piesegs, ja tas būs nepieciešams un ne tāpēc, ka akurāt vienam no otra kāds labums atleks. Un tas nav jautājums par vai pret, bet mobs jeb pūlis ir pārņēmis teikšanu un atbildību par notiekošo valstī un no pūļa vai kaķa prasīt atbildību ir viens un tas pats.

  • ..un kad šī pūļa ” balsi” izlasu jebkur komentāros par JEBKURU tēmu, ka viss ir s..ds, visi ir čekisti, visi ir “troļļi” , lai ko tas arī nozīmētu katra izpratnē, jebkurš , kurš vismaz CENŠAS!!! pateikt – EU! nu vienreiz esam dziļā bedrē, pēc Ziedoņa teiktā : “redzēs, kas mūs ārā vilks!” (palasiet,palasiet grāmatas, mīļie! dažreiz tas noder!!!). NEVIENS NEVILKS!!! tur jau tā fiška! PAŠIEM jātiek ārā! tikai kā – tas tiešam ir viens Lielais Nezināmais. Lai cik skumji tas arī nebūtu.

 9. Kāpēc cilvēkos tik daudz darvas??? Iesaku izlasīt žurnālā ” ĪR ” interviju ar politoloģi Vitu Matīsu “Īstā drošības fronte prātos “., kur viņa saka, ka taisnīguma un spējas upurēties kopējam labumam ļoti pietrūkst mūsdienu Latvijā…

 10. Cik jauki “mēs visi” esam nokritizēti un pamācīti.
  Ja Latvijas sabiedrība ir nepiedodoša un aizdomu pilna, tad kāpēc arvien no jauna Saeimā tiek ievēlēti tie paši valsts izsaimniekotāji?
  Un pret ko tad mēs tā cīnāmies? Tieši otrādi, mēs ne pret ko necīnāmies. Mēs tikai burkšķam zem deguna un pa reizei uzrakstām kādu niknu komentu internetā. Tā jau nav cīnīšanās! Tā ir tikai savu domu un attieksmes izteikšana.
  Un mums jau arī nav jācīnās. Ne par kaut ko, ne pret. Kāpēc lai ierindas pilsonim demokrātiskā un tiesiskā valstī būtu par kaut ko jācīnās? Mums ir jāmācās, jāstrādā, jāpilda savi pienākumi pret savu ģimeni, citiem līdzcilvēkiem un valsti, mums ir jāievēro likumi un morāles normas. Jācīnās ir armijas vīriem un arī tikai kara gadījumā. Jācīnās ir policijai un citām drošības struktūrām pret noziedzību, pret spiegiem un teroristiem. Jācīnās ir mūsu ārpolitikā strādājošajiem valstsvīriem. Jācīnās par valsts interesēm starptautiskās institūcijās un attiecībās ar citām valstīm.
  Ja cīnīties jāsāk ierindas pilsonim, tad ar valsti kaut kas nav kārtībā.
  Taču šis raksts jau nav par cīnīšanos. Šis raksts ir tāds panaivs mēģinājums mūs visus norāt par to, ka mēs publiski paužam savu neapmierinātību par tām nejēdzībām, kas mūsu valstī notiek. Dažiem no mums, lūk, esot nepareizā intonācija un nepareizie vārdi. Mums vajagot pasaudzēt tos pērkamos žurnālistus, kuri valdošās kliķes uzdevumā cenšas mums karināt makaronus uz ausīm. Mums jāklusē, jāskaita līdz desmit un jākož mēlē.
  Visus šos gadus mēs neesam cīnījušies ne pret mūsu valsts izsaimniekošanu, ne par savām LATVIEŠU TAUTAS NACIONĀLAJĀM interesēm, mēs esam tikai burkšķējuši sev zem deguna, savā starpā lamājuši valdību un tikai kādu retu reizi šo savu neapmierinātību pauduši arī publiski. Un pat to Līces kundze mums šajā rakstā tagad pārmet.

 11. Latviešu sabiedrība “vienmēr gatava cīnīties pret”, tāpēc ka tai vienmēr kāds ir uzbrucis. Un parasti tie ir bijuši krievi.

 12. Jā, piemēram, Latvijas sabiedrība vienmēr gatava cīnīties pret. Mēs spējam cīnīties PRET krievu valodu , bet mēs negribam cīnīties PAR latviešu valodu! Vai ir gadijies dzirdēt par NA atbalstu latviešu valodai? Ir saukļi PRET krievu valodu, bet kur ir PAR latviešu valodu? Murmulīši, beidziet .., jūsu “nacionālisms” ir ..!!!

 13. ................... Atbildēt

  jo stulbāks, jo egoistiskāks
  ir skolas un ir MŪZIKAS SKOLAS!!!!!!!!!!!!!!! salidziniet bērnus sporta skolās, skolās un MŪZIKAS SKOLĀS
  sportists uzskata, ka tam pieder pat šoseja, kur labāka ilustrācija

 14. Anda Līce ir ļoti laba publiciste. Bet šoreiz? Anda, pati labi zināt, ka šāds vispārzināmu frāžu uzskaitījms neder nevienai avīzei, kur nu vēl pretendēt uz dziļu un sakarīgu domu, ko pieprasa publicistika.
  Pirms katra vārda arī jānoskaita līdz desmit…

 15. Tur nav ko brīnīties! Nākam taču no sociālistiskas sistēmas telpas, kuras pamatā jau bija šī “cīņa pret kaut ko” (proletariāts pret buržuāziju vai sociālisms pret kapitālismu) . Un ja tev šādus uzskatus iedzen jau bērnībā un skolā, tad ievērojama daļa cilvēku to turpina darīt arī šodien. Arī aizdomīgums un nespēja
  piedot ir soc. sistēmas atribūti, jo notika taču totāla izsekošana un tikai viena viedokļa uztiepšana visiem. Es galīgi nebrīnos par šīm novirzēm cilvēku apziņā.

  • Kas tad būtībā var mainities,ja valsts kadri sastāv no totalitarajā valstī izskoloto un praksi izgājušo okupācijas režīma aktīvāko smadzeņu skalotaju,izspiedzes vadītaju,kompartijas,komjau —natnes kadriem?Man uzmetas auksti sviedri,kad Jaunups par ticamako nākošo premjeru nosauca šos no tautas nodēvēju vides nākošos biedrus,kuriem netrūka bezkaunības palielinat sev algas par parastiem ļaudīm fantastiskam summām.

  • Es arī nāku no “tās” sistēmas. Arī man stāstīja, ka “tā sauktajā brīvajā pasaulē” valda vilku likumi. Un tagad redzu, ka katros māņos ir daļa taisnības …

 16. davai, slavēsim Krivadi par milzīgo ieguldījumu letiņu kultūrā !!!

 17. Andas Līces rakstus vienmēr izlasu ar prieku. Mani arī brīnina (laikam okupācijas mantojums) lasītāju vēstuļu rakstītāju atļaušanās lietot ,,stiprus“, pat nepieklājīgus vārdus, lai izteiktu savas domas. Prieks arī par Līces labo latviešu valodu, kuŗā tikai ļoti reti ieslīd pa ,,modernismam“.

  • tie vēstuļu rakstītāji arī mēģina izteikties dzejā,ja jau tādā pat veidā izpaužas dzejnieki.

   • Paldies Līces kundzei par rakstu, tikai man arī ir ko teikt. Ja daudzus gadus pēc kārtas “dižie” māna savu, ne svešu, tautu un faktiski domā tikai par savu labklājību uz tautas rēķina,tad kur lai ņemam ticību, kur lai ņemam pateicības vārdus un pazemību?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Viss liecina, ka jums ir izdegšanas sindroms

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika liecina,ka kopš gada sākuma Latvijā reģistrēti vairāk nekā 1400 kūlas degšanas gadījumu. Kaut pērnās zāles dedzināšana ir aizliegta un par to draud sods, tomēr daudzi cilvēki turpina to darīt.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+