×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. marts, 2015
Drukāt

Aiztur iespējamos Ņemcova slepkavas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Maskavā esošajā Basmannijas rajona tiesā par opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova slepkavību tika apsūdzēti pieci cilvēki. Krievijas mediji informē, ka viens no viņiem – Zaurs Dadajevs (attēlā) – savu vainu Ņemcova slepkavībā atzinis.

Krievijas tiesībsargājošo iestāžu darbinieki aizturējuši piecas personas, kuras tiek turētas aizdomās par opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova slepkavību Maskavā netālu no Kremļa. Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) direktors Aleksandrs Bortņikovs vispirms paziņoja, ka aizdomās par Ņemcova nogalināšanu aizturēti etniskie čečeni Anzors Gubaševs un Zaurs Dadajevs, bet vēlāk kļuva zināms, ka izmeklētāji arestējuši arī Gubaševa brāli Šagidu un vēl divus vīriešus, kuri tiek turēti aizdomās par līdzdalību Ņemcova slepkavības plānošanā un izpildē. Tikmēr cits aizdomās turamais nejauši uzspridzinājies, kad pie viņa mājas Čečenijas galvaspilsētā Groznijā ieradās policisti, informē Krievijas ziņu aģentūra “Interfakss”.

Apsargs un bataljona komandieris

Krievijas televīzijas kanāla “Rossija 24” demonstrētā paziņojumā Bortņikovs skaidroja, ka izmeklēšanas pēdas pie Dadajeva un Gubaševiem aizveda, iegūstot DNS paraugus automašīnā, ar kuru Ņemcova slepkavas aizbēga no notikumu vietas, kā arī noklausoties aizdomās turamo telefonsarunas. Vienlaikus FDD direktors paziņoja, ka “operacionālās un izmeklēšanas procedūras joprojām turpinās”.

Pēc izmeklētāju sniegtās informācijas, vecākais no brāļiem Gubaševiem un Dadajevs bija atbildīgi par uzbrukuma organizēšanu un izpildi. Krievijas mediji, atsaucoties uz izmeklētāju stāstīto, ziņo, ka tiek meklēti vēl vairāki aizdomās turamie, kuri palīdzējuši uzbrucējiem nozieguma plānošanā un izpildē. Krievijas ziņu aģentūra “Interfakss” informē, ka viens no slepkavības plānošanā aizdomās turamajiem nejauši uzspridzinājies, kad pie viņa uz mājām Groznijā ieradās Krievijas policisti. “Pēc tam kad tiesībsargājošo iestāžu darbinieki bija nokļuvuši pie aizdomās turamā dzīvokļa durvīm, viņš viņu virzienā meta granātu, kuras sprādzienā aizdomās turamais pats gāja bojā,” informē Krievijas ziņu aģentūra.

Krievijas mediji, atsaucoties uz izmeklēšanai tuvu stāvošām personām, ziņo, ka gan brāļi Gubaševi, gan Dadajevs tika aizturēti Ingušijas apgabalā. Visi trīs bijuši radinieki. Zināms, ka Gubaševs strādājis kādā privātajā apsardzes firmā Maskavā, bet Dadajevs bijis Čečenijas Iekšlietu ministrijas pārziņā esoša kaujinieku bataljona komandiera vietnieks. Viņa pārstāvētā bataljona karavīri bijuši Čečenijas apgabala līdera Ramzana Kadirova personīgās apsardzes sastāvā. Turklāt 2010. gadā Dadajevs no toreizējā Krievijas iekšlietu ministra Rašida Nurgalijeva saņēmis apbalvojumu par drosmi.

Vakar Maskavā esošajā Basmannijas rajona tiesā visiem pieciem aizturētajiem tika izvirzītas apsūdzības par līdzdalību Ņemcova slepkavībā. Turklāt Dadajevs savu vainu atzina.

Pieprasa rūpīgu izmeklēšanu

Viens no Ņemcova tuvākajiem politiskajiem līdzgaitniekiem Iļja Jašins sociālajā vietnē “Facebook” ierakstīja, ka “grūti spriest, vai aizturētie ir patiesie noziegumu pastrādātāji”. “Jebkurā gadījumā vissvarīgākais ir tas, lai šī lieta neapstājas pie šāvēju aizturēšanas, neskatoties uz to, vai viņi ir īstie slepkavas vai nav. Galvenais uzdevums ir uzbrukuma pasūtītāju identificēšana un aizturēšana,” paziņoja Iļja Jašins. Tikmēr cits opozīcijas līderis un Krievijas bijušais premjerministrs Mihails Kasjanovs izteicies, ka šobrīd pieejamā informācija par Ņemcova slepkavībā aizdomās turamajiem ir “ļoti trūcīga”. “Taču labi, ka parādās pirmie izmeklēšanas rezultāti,” sacījis Kasjanovs. Ņemcova meita Žanna, kas šobrīd dzīvo Vācijā, sarunā ar raid­sabiedrību “CNN” paudusi, ka nejūtas “pārsteiga par slepkavu kaukāziešu izcelsmi”. Vienlaikus viņa piebildusi, ka netic oficiālajai izmeklēšanai un ka personīga atbildība par viņas tēva slepkavību jāuzņemas arī Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Tikmēr gan Gubaševu, gan Dudajeva mātes sarunās ar Krievijas medijiem izteikušās, ka netic viņu dēlu vainai.

Duricka saņem draudus

“Divi čečeni kaut kā atzīti par vainīgiem. Tik paredzami, ka nav pat ko piebilst,” mikroblogošanas vietnē “Twitter” ierakstīja cits Kremļa opozicionārs un Ņemcova tuvs draugs Vladimirs Milovs. Kaukāziešu izcelsmes kaujinieki bieži tikuši atzīti par vainīgiem pasūtījumu slepkavību veikšanā. Arī Krievijas žurnālistes un Putina kritiķes Annas Poļitkovskas noslepkavošanā 2006. gadā Krievijas izmeklētāji par vainīgiem atzina divus čečenus. Tikmēr Krievijas opozīcijas pārstāvji un Poļitkovskas atbalstītāji norāda, ka par žurnālistes noslepkavošanu notiesātie čečeni ir “zema līmeņa kaujinieki”, un atzīmē, ka Poļitkovskas slepkavības pasūtītāji tā arī nav noskaidroti.

Krievijas laikraksts “Kommersant” raksta, ka tuvākajā laikā paredzēta aizdomās turamo atpazīšanas procedūra. Galvenā lieciniece ir Ņemcova draudzene un ukraiņu fotomodele Hanna Duricka, kas uzbrukuma brīdī bija kopā ar opozīcijas politiķi. Duricka šobrīd atrodas Ukrainas galvaspilsētā Kijevā, un, kā sarunā ar ziņu aģentūru “RIA Novosti” izteicies viņas advokāts Vadims Prohorovs, izmeklētāji viņu pagaidām nav izsaukuši uz Maskavu. Pagājušās nedēļas nogalē Duricka saņēma draudus no nezināmām personām, un to dēļ Ukrainas ģenerālprokurors Viktors Šokins uzdevis veikt visus nepieciešamos pasākumus Durickas dzīvības aizsardzībai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+