Latvijā
Kriminālziņas

Viss, kas zināms līdz šim par Latvijas Bankas vadītāja aizturēšanu17


Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs savu aizturēšanu, ko veicis KNAB, uzskata par nelikumīgu.
Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs savu aizturēšanu, ko veicis KNAB, uzskata par nelikumīgu.
Foto – Timurs Subhankulovs

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesa ietvaros ir piemērojis aizturētā statusu Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam, vakar atzina Ministru prezidents Māris Kučinskis. Savukārt pats aizturētais ar sava advokāta starpniecību aģentūrai LETA pavēstīja, ka savu aizturēšanu uzskatot par klaji nelikumīgu, un noliedz, ka viņam būtu noteikts aizdomās turētā statuss. KNAB pagaidām ne apstiprina, nedz noliedz izskanējušo informāciju saistībā ar veiktajām izmeklēšanas darbībām.

Lielāku skaidrību, kāpēc KNAB naktī no sestdienas uz svētdienu aizturēja centrālās bankas vadītāju, neviesa arī finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas vakar sasauktā ārkārtas preses konference, kurā piedalījās arī Finanšu un tirgus kapitāla komisijas (FTKT) un Latvijas Bankas (LB) pārstāvji.

“Finanšu sistēma Latvijā ir stabila, bankām kopumā Latvijā nav nekādas problēmas, un līdz ar to noguldītāji var justies droši” – tas bija pirmais, ar ko savu uzrunu sāka finanšu ministre. Viņa norādīja, ka šobrīd bažas vieš “finanšu sektora starptautiskās reputācijas krīze”, ko izraisījusi situācija ar banku “ABLV Bank”. Savukārt par Latvijas Bankas vadītāja aizturēšanu, ko veikusi KNAB, finanšu ministre zinot tikpat, cik pārējā sabiedrības daļa.

KNAB vakar informēja, ka papildu ziņas un skaidrojumu par I. Rimšēviča aizturēšanu sniegs šodien kopā ar Latvijas Valsts policiju. Lai analizētu radušos situāciju ar Latvijas Banku, šodien tiks sasaukta arī ārkārtas valdības sēde, kā arī ārkārtas Saeimas Nacionālās drošības komisijas sēde.

KNAB piektdien, 16. februārī, Rimšēviča darbavietā un privātīpašumā Langstiņos veica kratīšanu. Tieši no lidostas I. Rimšēvičs sestdien savā automašīnā devās uz KNAB telpām, kur pavadīja vairāk nekā septiņas stundas. Naktī uz svētdienu plkst. 1.30 Rimšēvičs baltajā KNAB mikroautobusā tika pārvests uz citām telpām.

Medijos izskanējis, ka KNAB sācis pārbaudi par to, ka bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds un kāda augsta amatpersona finanšu sektorā no “Norvik bankas” lielākā akcionāra izspieduši kukuļus, lai FKTK neizdarītu spiedienu pret banku. Savukārt ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija paziņoja, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017. gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām. KNAB sācis pārbaudi arī par šo lietu, vēstī LETA. Vakar gan finanšu ministre nesaistīja šos abus notikumus ar KNAB veikto I. Rimšēviča aizturēšanu.

Atcelt nevar, aicina nolikt pilnvaras

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens ir izteikuši viedokli, ka šādos apstākļos Latvijas Bankas prezidentam būtu jānoliek amata pilnvaras. “Mans personiskais viedoklis ir, ka centrālās bankas vadītājs ir valsts simbols, tādēļ vismaz līdz izmeklēšanas procesa beigām Latvijas Bankas vadītājam Rimšēvica kungam būtu jānoliek savas pilnvaras,” norādīja finanšu ministre D. Reizniece-Ozola.

Savukārt LB padomes loceklis Edvards Kušners izvairījās paust savu viedokli par I. Rimšēviča atrašanos amatā. Viņš norādīja, ka “Rimšēviča kungs ir pieaudzis cilvēks” un par viņa esamību amatā lēmis parlaments. “Latvijas Banku pārvalda bankas padome un valde. Bankas padomes sastāvā ir seši cilvēki, un bankas prezidenta prombūtnes laikā viņa pienākumus pilda vietnieks. Padome ir lemtspējīga, mums ir kvorums. Mēs turpinām strādāt 24 stundas diennaktī,” piebilda E. Kušners.

Latvijas Banka darbojas ierastajā darba režīmā, pilnvērtīgi un kvalitatīvi pildot uzticētos uzdevumus, tostarp starpbanku maksājumu infrastruktūras uzturēšanu, tautsaimniecības, uzņēmēju un iedzīvotāju nodrošināšanu ar skaidru naudu, Latvijas valūtu un zelta ieguldījumu apsaimniekošanu u. c. uzdevumus.

Latvijas Bankas prezidentu ievēl amatā uz sešiem gadiem Saeima. Latvijas Bankas prezidentu atbrīvot no amata var tikai tādā gadījumā, ja ir saņemts viņa personisks iesniegums par atkāpšanos no amata vai arī viņš ir izdarījis smagu pārkāpumu, proti, ir stājies spēkā notiesājošs spriedums. Tikai tad, ja centrālās bankas vadītājs vairs neatbilst nosacījumiem, kas vajadzīgi pienākumu veikšanai, vai ir izdarījis smagu pārkāpumu, viņu var atbrīvot no amata.

I. Rimšēvičs ir arī Latvijas pārstāvis Eiropas Centrālas bankas (ECB) ģenerālpadomē. Pilnvara pārstāvēt Latvijas intereses ir personāla, proti, izdota personiski I. Rimšēvičam, tāpec ECB jāsasauc īpaša sanāksme, lai lemtu par Latvijas Bankas pārstāvja statusu, zināja teikt E. Kušners.

Gatavo sūdzību par aizturēšanu

I. Rimšēviča advokāts Saulvedis Vārpiņš apstiprināja, ka sestdienas vakarā viņa klients aizturēts dēļ “kāda notikuma, kas norisinājies pirms daudziem gadiem”, ziņo LETA. Rimšēvičs un viņa aizstāvis veikto aizturēšanu uzskata par klaji nelikumīgu un veiktu ar mērķi, lai izraisītu plašu sabiedrisko rezonansi. Rimšēvičs, ierodoties KNAB, nekavējoties esot apliecinājis savu gatavību sniegt visu interesējošo informāciju un piedalīties visās nepieciešamajās procesuālajās darbībās, lai pēc iespējas ātrāk varētu noskaidrot patiesību, taču aizturēšanas fakta noformēšanu KNAB esot uzskatījis par visaktuālāko.

“Pašlaik par aizturēšanas faktu tiek gatavota sūdzība, jo ir nepieļaujami, ka personu var aizturēt pat par daudzus gadus iepriekš it kā notikušiem notikumiem, piesedzoties ar formālu no likuma pārrakstītu frāzi, ka “uz personu kā noziedzīga nodarījuma izdarītāju norāda cietušais vai cita persona, kura redzējusi notikumu vai citādā veidā tieši ieguvusi šādu informāciju”,” norādīja advokāts.

Stabilizē “ABLV Bank” darbību

Finanšu ministres ārkārtas preses konferences galvenā tēma tomēr bija situācija ar “ABLV Bank”, kurai nepieciešams atbalsts, jo pēc ASV Finanšu ministrijas paziņojuma daļa bankas starptautisko partneru ierobežojuši savu sadarbību.

Latvijas Banka vērtspapīru iegādes programmas ietvaros iegādājusies vērtspapīrus, tā palīdzot “ABLV Bank” iegūt naudas resursus. Latvijas Banka gatava to darīt arī turpmāk, sacīja Latvijas Bankas padomes loceklis E. Kušners. Tāpat Latvijas Banka izskatot iespēju piešķirt ārkārtas likviditātes palīdzību bankai.

“Latvijas Banka veikusi darbības, lai nodrošinātu “ABLV Bank” ar finanšu līdzekļiem monetārās politikas ietvaros un nodrošinātu likviditātes palīdzību. Tās ir darbības, kas tiek nodrošinātas šādās situācijās. No savas puses varam apliecināt, ka tiek sniegts pilns atbalsts tiesisko un finansiālo instrumentu ietvaros,” sacīja E. Kušners. Tiesa, viņš izvairījās atklāt, par cik lieliem līdzekļiem iegādāti vērtspapīri. Par šo atbalstu no bankas tiekot ņemta ķīla, proti, vērtspapīri. “Neviens eiro no valsts līdzekļiem netiek ieguldīts “ABLV Bank”,” uzsvēra arī finanšu ministre. Viņa intervijā TV3 raidījumā “Nekā personīga” teica, ka Latvijas Banka no “ABLV Bank” iegādājusies valsts parādzīmes apmēram 13 miljonu eiro apmērā.

“ABLV Bank” atrodas tiešā Eiropas Centrālās bankas uzraudzībā, un šobrīd “ABLV Bank” atrodas trīs FKTK speciālisti. Šobrīd netiek novērota ieguldījumu izņemšana no “ABLV Bank” bankas kontiem.

Saistītie raksti

“ABLV Bank” paziņojumā medijiem svētdienas pievakarē norāda, ka saskaņā ar pēdējiem publiskiem pārskatiem bankas rīcībā bija pieejami vērtspapīri gandrīz 1,7 miljardu eiro apjomā, kas ir pilnīgi pietiekami likviditātes nodrošināšanai arī šajā ne-standarta situācijā, kas radusies pēc ASV Finanšu ministrijas paziņojuma.

Izlaists no izolatora

Vienlaikus ar kratīšanu Latvijas Bankas prezidenta Rimšēviča darbavietā un privātīpašumā, KNAB veicis kratīšanu arī pie uzņēmēja Māra Martinsona. Šīs kratīšanas ir savstarpēji saistītas ar kriminālprocesu, ko Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde izmeklēja pret M. Sprūdu un kas saistīta ar trim iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem – par kukuļa pieprasīšanu valsts amatpersonai, izspiešanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās un starpniecību kukuļdošanā, vēsta portāls “Diena”. Uzņēmējs Martinsons, kuru KNAB aizturēja piektdienas vakarā, svētdienas vakarā atbrīvots no izolatora, ziņo LETA. Viņš visas apsūdzības noraida.

Ilmāra Rimšēviča valsts amatpersonas deklarācija par 2016. gadu

Īpašumā (kopīpašumā), valdījumā vai lietošanā esošie nekustamie īpašumi:

Dzīvoklis – Jūrmala

Zeme – Jūrmala

Zemes un ēkas – Garkalnes nov.

Zeme – Garkalnes nov.

Zemes un ēkas – Jūrkalnes pag.

Zeme – Jūrkalnes pag.

Zeme – Jūrkalnes pag.

Transportlīdzekļi:

Vieglā automašīna “Audi”, izlaides gads 2008, lietošanā

Skaidrās un bezskaidrās naudas uzkrājumi:

67 133,33 eiro Latvijas Banka

20 246,00 eiro “Swedbank”

8228,00 eiro “Nordea bank Finland PLC Latvijas filiāle”

Pārskata periodā gūtie ienākumi:

Latvijas Banka, alga – 150 824,23 eiro

“Nordea Bank AB Latvijas filiāle”, procenti – 228,18 eiro

Maria Sotnikova. citi ienākumi – 40 500,00 eiro

 

Parādsaistības:

96 645,79 eiro

Avots: VID

LA.lv