Uncategorized

Aizvadīts siltākais maijs Latvijas novērojumu vēsturē 0

LETA

Šā gada maijā vidējā gaisa temperatūra bijusi plus 14,4 grādi, kas ir 3,6 grādus virs ilggadīgās vidējās normas, līdz ar to šis maijs ir kļuvis par vissiltāko Latvijas gaisa temperatūras novērojumu vēsturē.

Līdz šim kopumā Latvijā vissiltākais bija 1993.gada maijs, kura vidējā gaisa temperatūra šogad ir pārspēta par 0,06 grādiem. Savukārt visaukstākais laiks maijā pēc tajā laikā darbojošos novērojumu staciju datiem ir bijis 1927.gadā – tā vidējā gaisa temperatūra bija plus 6,3 grādi, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Ar vidējo gaisa temperatūru plus 10,1 grādu 21.gadsimtā visaukstākais maijs ir bijis 2004.gadā.

Šā gada maijā siltāks par ilggadīgiem vidējiem rādītājiem bija gandrīz visu mēnesi, izņemot pirmās trīs mēneša dienas, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra bija 0,2 līdz 0,5 grādus zem normas. Naktī uz 3.maiju Ainažos tika sasniegta maijā viszemākā gaisa temperatūra – mīnus 4,6 grādi.

Divos karstuma periodos mēneša pirmajā un otrajā dekādē diennakts vidējā gaisa temperatūra paaugstinājās līdz 9-10 grādiem virs normas, bet diennakts maksimālā gaisa temperatūra 9.maijā sasniedza plus 30 grādus, bet 17.maijā un 18.maijā pārsniedza plus 30 grādus, pakāpjoties attiecīgi līdz plus 30,4 un plus 30,1 grādam.

9.maijā diennakts maksimālā gaisa temperatūra uzstādīja jaunus rekordus visā Latvijā, izņemot pašu Baltijas jūras piekrasti – Ventspili, Pāvilostu un Kolku -, bet plus 30 grādi Latvijā tika novēroti pirmoreiz ne tikai 9.maijā, bet visā maija pirmajā dekādē. Jauni konkrēto dienu konkrētajās vietās gaisa temperatūras rekordi tika uzstādīti arī no 17.maija līdz 20.maijam.

Tādējādi šogad meteoroloģiskā vasara iestājās neierasti agri – kopumā Latvijā 16.maijā, kas ir mēnesi agrāk, salīdzinot ar ilggadīgiem vidējiem termiņiem.

Ar mēneša vidējo nokrišņu daudzumu kopumā Latvijā 67 milimetriem (mm) šā gada maijs ierindojās mitrāko maija mēnešu trešā desmita sākumā. 21.gadsimtā tas bija ceturtais mitrākais pavasari noslēdzošais mēnesis. 21.gadsimtā maijā visvairāk nokrišņu ir bijis 2005.gadā – 80 mm, bet vismazāk – 2008.gadā – 19 mm.

Pēc sausā maija sākuma vēlāk lietus Latvijā bija katru dienu. Otrajā dekādē kopumā Latvijā norma tika pārsniegta 1,5, trešajā – 2,3 reizes. Līdz ar siltā laika iestāšanos arī nokrišņi kļuva raksturīgi vasarai. Pārsvarā bija lietusgāzes, tādējādi to teritoriālais sadalījums brīžam bija krasi atšķirīgs. Vislielākais nokrišņu daudzums maijā nolija pār Salacgrīvu un Saldu – tik liels nokrišņu daudzums šajās vietās maijā tika novērots pirmoreiz. Savukārt vismazāk nokrišņu bija Rēzeknes novada Griškānos un Kolkā.

Deviņās mēneša dienās kādās vietās Latvijā diennakts nokrišņu daudzums bija lielāks par visas atbilstošās dekādes nokrišņu normu. Vislielākais mēnesī diennakts nokrišņu daudzums bija 20.maijā Līvānu novada Sīļos – 33,4 mm, kas ir 61% no visa mēneša nokrišņu normas.

Sākot no 9.maija, gandrīz katru dienu Latvijā ducināja pērkona negaiss. Vēja brāzmas vislielāko ātrumu – 23 metrus sekundē – sasniedza 13.maijā Rēzeknē un 18.maijā Rīgā. Tik stipras vēja brāzmas šajās vietās maijā tika novērotas pirmoreiz.

LA.lv