×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
27. februāris, 2017
Drukāt

Aizvainotās vēstnieces lieta (21)

Foto - Valsts prezidenta kancelejaFoto - Valsts prezidenta kanceleja

Apvienoto Arābu Emirātu vēstniece Hanana Halfana Obaida Ali ai Madhani akreditācijas vizītes laikā Rīgas pilī.

Rīgas lidostā 22. februārī notikušais starpgadījums ar Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) vēstnieci Latvijā Hananu Halfanu Obaidu Ali ai Mad­hani, pēdējās dienās apspriests medijos, taču, pēc “LA” rīcībā esošās informācijas, nav saistīts ar nepareizām drošības dienesta procedūrām, bet gan ar diplomātes temperamentu.

Protams, notikušajam iespējamas diplomātiskas sekas, kas varētu ietekmēt arī pašlaik notiekošo Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vizīti AAE, kuras mērķis ir stiprināt ekonomiskās attiecības ar šo Persijas līča valsti.

Laikraksta “NRA” publikācijā teikts, ka vēstniecei drošības kontroles laikā lidostā pieprasīts novilkt tradicionālo musulmaņu galvassegu jeb hidžābu. Pretēju informāciju sniedz lidostas Drošības departamenta direktora vietniece Inta Smildziņa – vēstnieces drošības pārbaude veikta atbilstoši attiecīgajām ES regulām un pārbaudi veikusi sieviete. I. Smildziņa uzsvēra, ka drošības dienesta darbinieki lika novilkt mēteli un pārmeklēja sievieti ar rokām, bet paziņojums par lūgumu noņemt hidžābu ir nepatiess. Pārbaudes laikā vēstniecei lūgts novilkt zābakus. Pēc I. Smildziņas teiktā, AAE vēstniece neesot pieprasījusi atsevišķu telpu viņas apskatei, kas ir viņas tiesības. Rīgas lidostā pie abām drošības pārbaužu zonām atrodas nelielas telpas, kurās iespējams veikt atsevišķās pārbaudes, par ko iztālēm pārliecinājās arī “LA”. Lidostas drošības dienesta darbinieki atzina, ka situāciju, kad jānodrošina atsevišķas pārbaudes reliģisku apsvērumu dēļ, viņu darbā tikpat kā neesot. Lielāku skaidrību par notikušo varētu ieviest pārbaudes videomateriāla publiskošana, tomēr lidosta to likumu ierobežojumu dēļ nedarīšot.

“LA” rīcībā neoficiālā informācija apstiprina I. Smildziņas teikto – lidostas darbinieki veikuši cieņpilnu un profesionālu pārbaudi ar vēstnieces piekrišanu, taču tās beigās vēstniece kļuvusi dusmīga. Pēcāk viņa nosūtījusi informāciju Latvijas Ārlietu ministrijai. Ārlietu ministrijas preses sekretārs Raimonds Jansons uzsver, ka ministrija esot atvainojusies vēstniecei par “situāciju”. Lai gan lieta šķiet uzpūsta, tās izmeklēšana bijusi diezgan nopietna – notikušas konsultācijas starp augsta ranga ĀM un Satiksmes ministrijas ierēdņiem. Jautāts, vai kāds no ĀM ir devies noskatīties videoierakstu, lai saprastu, kas noticis lidostā, R. Jansons atbildēja noliedzoši. Ministrija to nedarīšot, jo neesot nekāda tiesībsargājošā iestāde. Lidostas “Rīga” komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte vakar informēja, ka nedz SM, nedz ĀM nav vērsusies ar lūgumu iepazīties ar video. Tiesības pieprasīt videomateriālu, pēc viņas teiktā, ir tiesībsargājošām iestādēm, kā arī Civilās aviācijas administrācijai. Ja būs šāds pieprasījums, tas tiks izpildīts.

R. Jansons norāda, ka arī uz diplomātiem lidostā attiecoties tie paši pārbaudes mehānismi kā citiem ceļotājiem, izņemot gadījumus, ja diplomāts lido kādā delegācijā un par to ir informēts drošības dienests. Izņēmums drošības pārbaudē ir diplomāta bagāža, kuru aizsargā Vīnes konvencija.

Kāpēc Latvijas ārlietu dienests tik aktīvi ieņēmis AAE vēstnieces aizstāvības pozīciju, pat nepārbaudot situāciju? Iespējams, ka ĀM vēlējās nogludināt situāciju, lai netiktu traucētas Latvijas un AAE attiecības, kuras mūsu valsts ārlietu dienests uzskata par ļoti būtiskām nākotnei. Tas nozīmētu pievērt acis arī uz šīs valsts diplomātu kaprīzēm.

Latvijai jau ir vēstniecība AAE, kā arī drīzumā tiks atvērta AAE vēstniecība Latvijā. Vēstniece jau ir akreditējusies, un pašlaik vēstniecībai tiekot meklētas atbilstošas telpas. Šajās dienās Valsts prezidents valsts vizītē apmeklē AAE un vakar Dubajā atklāja abu valstu biznesa forumu. Tomēr “Austrumi ir trausla lieta” – tā sacīja varoņi filmā “Baltā tuksneša saule”. Šo citātu var ļoti labi attiecināt uz iepriekšminēto konfliktsituāciju. Latvijas Universitātes Āzijas studiju nodaļas profesors Leons Taivāns “LA” norāda, ka nav skaidrības, kas noticis lidostā, bet skaidrs ir fakts, ka ĀM iesniegta informācija, un ne jau vēstniece viena to ir gatavojusi. Par notikušo, visticamāk, ir informētas AAE augstākās amatpersonas, un notikušā sekas var izpausties prezidenta vizītes laikā. “Ir dažādi diplomātiski paņēmieni, kā pazemot viesus, piemēram, uzņemošās valsts pārstāvis var kavēt tikšanos, likt gaidīt, var notikt dažādas nepatīkamas aizķeršanās. Tas var izpausties arī vēlāk, piemēram, nenoslēdzot kādu svarīgu biznesa vienošanos ar Latviju,” spriež profesors. Viņš norāda, ka R. Vējonis un Latvijas delegācijas ir kā lūdzēji AAE un tiek uztverti kā klienti. “Rietumos mēs varam atrunāties un skaidrot situāciju, ka to radījuši zemāka ranga darbinieki, bet Austrumos tas nevienu neinteresē. Tur valda patriarhāla sistēma, caur kuru tiek uztverts notiekošais. Valsts vadītājs, kaut arī viņam ir ceremoniāla loma, tiek uztverts kā saimnieks, no kura tiek prasīta atbildība par notiekošo,” skaidro L. Taivans.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. ĀM ierēdņi masveidā cer rotācijas kārtībā nonākt ”darbā” AAE vēstniecībā zem palmām pie siltās jūras. Nevis, piemēram, vēstniecībā Minskā.

 2. Nē, viņai taisnība, jo:
  1) viņa ir vēstniece un vēstnieka pārmeklēšana nav pieņemama
  2) kopš kura laika lidostas drošības prasības liek pārmeklēt cilvēkus, kas iziet no lidostas? Tas ir kaut kas pilnīgi jauns

 3. Hananā izskatās kā pati nāve.

 4. lai brauc atpakaļ uz savu mežoniju, dumiļe! Atkal mūsu darbinieku aizvainošana un “mācīšana” uzvesties!?? PILNĪGI PIEKRĪTU NATAI! Domāju, ka aizstāvēšana no ĀM puses nevietā, jo šī sieviete zināja uz kurieni brauc, kāda ir Latvija un tās tauta??! Savu raksturu lai rāda savam vīram! Mums nozīmīgākas ir Ziemeļu valstis, Lielbritānija, ASV, Īrija.

 5. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 6. Nepareizs ārpol. virziens. Atbildēt

  AM, līgani izbeidziet šīs attiecības!! Mēs bez viņām esam dzīvojuši pāris tūkstošus gadu un dzīvosim vēl pāris tūkstošus.
  Kāds ir pamatojums priekškam mums to vajag?
  Mums ar LIELBRITAHIJU, Somiju jāstiprina attiecības. nevis ar siem citplanetiaņiem.

 7. Priekš kam mums vajag attiecības ar tādiem marsiešiem? Kurš mūs tajā darvas baļļā grūž un piespiež?

 8. nu tad jau musu duriks no turienes neatgriezisies

 9. Tātad, sakarā ar Vīnes konvenciju, dažāda līmeņa diplomāti var bagāžā ielikt ko vien vēlas?!

  • vien,ka raksā ieviesusies kļūda- ir rdiplomāta bagāža un ir diplomātiskā bagāža.Diplomata bagāža tiek pārbaudīta ja vien tā nav oficiāla protokola ietvaros,bet diplomātiskā NEKAD!To nelaiž cauri nedz rentgeniem,nedz taisa vaļā! Tā ir speciālā iepakojumā,noformējumā un nekad netiek virzīta caur parasto DD eju vai eskalatoriem,bet tiek nogadāta lidmašīnā pavisam caur citu eju….

 10. Tāds ir islama valsts pieteikums ! sākas ar aizvainojumu ,tipa jūs …Lai brauc uz turieni no kurienes nākusi alucilvēki.

 11. nu, tie “trauslie” austrumi vienkārši ir mežoņi. visas muslimu valstis ir atpalikušas, visās Eiropas valstīs, kur ienāk šī mežoņu piekoptā “miera ” reliģija, strauji pieaug noziedzība. Tas ir fakts, ko pat šī lupatās ietinusies bāba nespēj atspēkot.

 12. Beidzot Latvijas žurnālistiem jāsāk ticēt un uzticēties pašu – Latvijas CILVĒKIEM, tikai tad, saliekot kopā abu pušu pausto, izdarīt secinājumus, nevis skriet notikumiem pa priekšu. Nedrīkst neuzticoties savējiem, nest pilnīgu TAISNĪBU svešajiem, lai kādā amatā tie atrastos!!

  Pārbaudiet – izanalizējiet un tad ziņojiet sabiedrībai, nevis taisiet nevajadzīgu ažiotāžu.
  Nevajag Latvijai būt vienmēr pirmajai!! Tas redzams arī līgumā ar Kanādu – mēs pa priekšu, atpakaļ nepaskatoties. Vai tas ir pareizi??! Domāt vajadzētu!

 13. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  ”Valsts vadītājs…… tiek uztverts kā SAIMNIEKS!….”, skaidro L. Taivāns.
  Tā viš pasaulē i’, bet mēs taču joprojām meklējam(?) saimnieku!
  Ir mums viens viltvārdis (krievu val. tas skan precīzāk- samozvaņec), kurš no krūmiem gadiem pārvalda Latviju, bet to stūrē nepareiza virzienā.
  Kurš būs tas godavīrs, kurš Latviju noliks uz pareizām sliedēm un kad?

Draugiem Facebook Twitter Google+