×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
30. marts, 2013
Drukāt

AKKA/LAA iebilst iecerētajai ministrijas uzraudzībai

Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA) uzskata, ka otrajā lasījumā atbalstītajā Autortiesību likuma grozījumu projektā paredzētā Kultūras ministrijas (KM) uzraudzība pār AKKA/LAA ir vērtējama kā solis ceļā uz policijisku valsti.

14.martā atbalstītā likumprojekta redakcija paredz, ka KM, īstenojot mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju darbības uzraudzību, būs tiesīga, pirmkārt, pieprasīt, lai mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijas sniedz informāciju par savu darbību, kā arī uzrāda jebkādu to dokumentāciju, ieskaitot noslēgtos līgumus, tiesību subjektiem sniegtās atskaites, sarakstes dokumentāciju, biedru sapulču un valdes sēžu protokolus.

Otrkārt, KM pārstāvis būs tiesīgs novērotāja statusā piedalīties mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju biedru sapulcēs un valdes sēdēs.

AKKA/LAA iebilst, ka informācija jāsniedz ne vēlāk kā divu nedēļu laikā pēc KM pieprasījuma saņemšanas, un biedrība aicina divu nedēļu termiņu aizstāt ar vienu mēnesi. Organizācijai ir arī nepieņemami, ka ministrijas pārstāvji varēs piedalīties valdes sēdēs un biedru sapulcēs, jo visu uzdevumu veikšanai KM pietiktu ar dokumentu un pieņemto lēmumu analīzi, vēstulē Saeimai norāda AKKA/LAA izpilddirektore Inese Paklone (attēlā).

Viņa uzsver, ka, ņemot vērā Latvijas Satversmē iekļautās pamatbrīvības – tiesības uz īpašumu un biedrošanās brīvību -, šāda apmēra kontroles iedibināšana ir nesamērīga un principā ir solis ceļā uz policijisku valsti. Pat uz sev piederošu īpašumu – valsts kapitālsabiedrībām – valsts neuzskata par nepieciešamu izmantot tik ierobežojošas darbības, akcentē AKKA/LAA izpilddirektore. Tāpēc organizācija lūdz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, skatot grozījumu projektu trešajā, galīgajā, lasījumā, neatbalstīt grozījumus, kuri paredz tiesības KM pārstāvim piedalīties valdes sēdēs un biedru sapulcēs.

Kā ziņots, Saeimas deputāti 14.martā otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā, kas nelielu biroju darbiniekiem un autobusu šoferiem varētu ļaut izsprukt no maksas par autora darbu atskaņošanu.

Grozījumi paredzēs, ka likumā publiskais izpildījums tiks definēts kā aizsargāto objektu izmantojums, kas paredzēts vairākiem ar izmantojuma veicēju vai savstarpēji personīgi nesaistītiem sabiedrības locekļiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+