×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
29. maijs, 2015
Drukāt

Akmeņi kurtuvei un možam garam (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pirtī kurtuves būvēšanai un gara uzmešanai vajadzīgi akmeņi. Tiem jāatbilst vairākām prasībām: jābūt noturīgiem pret karstumu (lai ilgāk izturētu temperatūras svārstības un nesadruptu); bez plaisām un asiem stūriem; ilgi jāsaglabā siltums; nedrīkst saturēt materiālus, kuriem uzkarstot gaisā izdalās kaitīgas vielas (tad pirtī būs smags gars un tā nedos gaidīto spirdzinājumu). Pirts akmeņus var nopirkt būvmateriālu veikalos, piemēram, veikalos “Depo” 20 kg kaste ar raupjiem, nepulētiem akmeņiem 5–10 cm diametrā maksā 6 eiro. Taču senāk katrs zemnieks zināja, kā izvēlēties pareizos.

Nevajag ņemt akmeņus, kas satur daudz vizlas vai grafīta – šie minerāli izskatās kā melni punkti vai joslas starp gaišākajiem kvarca graudiem. Tiem uzkarstot, var izdalīties kaitīgas gāzes. Ieteicams atlasīt smagus un stiprus vulkāniskas izcelsmes akmeņus ar vienmērīgu struktūru, piemēram, bazaltu (melni vai tumši pelēki akmeņi) vai andezītu (tumši pelēki vai melni, izturīgi akmeņi, no kuriem pirmatnējie cilvēki gatavoja akmens cirvjus).

Atlasītos akmeņus trīsreiz pārbauda.

• Vispirms pasit vienu pret otru, vai nedrūp.

• Tad saliek ugunskurā, uzkarsē līdz sarkankvēlei un aplej ar aukstu ūdeni. Ja nesadrūp, tātad derēs. Ja akmenim ir slēptās plaisas, straujo temperatūras svārstību ietekmē tās atklāsies.

• Pārbauda arī spēju saglabāt siltumu – visu dienu notur saulē un vēlu vakarā, kad kļuvis vēsāks, apskatās, kuri vēl silti – tie būs īstie.

Daži iesaka ņemt akmeņus no upes gul­tnes, kuri ilgi atradušies ūdenī. Citi iebilst, ka Latvijā visus akmeņus no ziemeļiem atnesis ledājs, tātad bijusi saskare ar ūdeni. Ir viedoklis, ka akmeņi no upes gultnes kalpos ilgāk, jo katru gadu nav izgājuši sasalšanas un atkušanas ciklu, kas traumē to struktūru. Būvinženieris Antons Jastržemskis pirtīm labāk izvēlas akmeņus no upes gultnes, taču, ja tuvumā tādu nav, var ņemt arī no lauka.

Atsevišķs stāsts ir par pusdārgakmeni žadeītu, kas spēj ļoti ilgi uzturēt siltumu, kā arī bagātina tvaiku ar metasilīcijskābi, kas uzlabo pirtī gājēju veselību. Šo vērtīgo akmeni ieved no ārzemēm. Internetveikalā www.jadeite.lv spainis (20 kg) skaldītu, šķautņainu, lielu vai vidēju akmeņu maksā 150 eiro. Noslīpēti kā oļi, tie izskatās skaistāki un maksā jau 200 eiro par 20 kg. Savas vērtīgās īpašības žadeīts saglabā aptuveni piecus gadus.

Lai pirts akmeņus saudzētu, metot garu, iesaka liet nevis aukstu, bet gan karstu vai verdošu ūdeni, lai tos pakļautu mazākām temperatūras svārstībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tad saliek ugunskurā, uzkarsē līdz sarkankvēlei un aplej ar aukstu ūdeni.
    ——————-
    Ūja, man savulaik mācīja, ka uz karstiem, kur nu vēl kvēlošiem, akmeņiem aukstu ūdeni nedrīkst lieet, jo, akmeņiem plīstot, var savainot sevi ar lidojošām šķembām!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+