×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
21. janvāris, 2015
Drukāt

Mājputnu kūtī sākušas rosīties caunas! Kā ar tām cīnīties? (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Mājputnu kūtī sākušas rosīties caunas. Kā ar tām cīnīties? VITOLDS

Pie vainas ir akmens caunas. Atšķirībā no meža iemītniecēm šīs caunas labprāt apmetas uz dzīvi cilvēku mājokļu tuvumā, kur kļūst par to pastāvīgiem iemītniekiem. Plēsējs pārvietojas pa diezgan lielām, paša izgrauztām ejām, kas ved uz medību un atpūtas vietām.

Caunu skaits tiek vērtēts Valsts meža dienestā. Piemēram, 2013./2014. gada medību sezonā novērtētas 5699 akmens caunas, bet nomedītas – 227 (salīdzinājumam meža caunu populācijas lielums novērtēts 24 642 īpatņu apjomā, nomedīts – 1901). 2012./2013. gada medību sezonā novērtētas 5475, bet nomedītas 280 akmens caunas. Tās ir nelimitētie medījamie dzīvnieki, un šos plēsējus atļauts medīt no 1. oktobra līdz 31. martam. Tātad no 1. aprīļa līdz 30. septembrim akmens caunām ir noteikts saudzēšanas laiks.

– Saskaņā ar Medību likumu un medību noteikumiem akmens caunas atļauts medīt tikai medniekiem. Slazdu likšana putnu kūtī medījamā dzīvnieka nogalināšanai ir medības, tāpēc saimniekam jāvēršas pēc palīdzības pie mednieka. Pretējā gadījumā saimnieks var sakropļot medījamo dzīvnieku, noķert savu kaķi vai, liekot lamatas, savainot pats sevi. Putnkopim pirmām kārtām jānodrošina sava īpašuma aizsardzība, nevis patvaļīgi jāsāk nogalināt visus kaitniekus. Arī medniekam jāzina, ka medību rīkam – lamatām – jādarbojas selektīvi (jāķer tikai atļauti noteiktas sugas vai sugu medījamie dzīvnieki) saskaņā ar lietošanas nosacījumiem vai izmantošanas apstākļiem. Noteikti nedrīkst izmantot kājķeramos slazdus. No likuma viedokļa, cilpu likšana jau uzskatāma par kriminālsodāmu darbību, – skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

LVMI “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš praksē pārliecinājies, ka caunu ķeršanai vislabāk noder koka ķeramkaste. Dzīvnieks ātrāk ieskrien slazdā, ja ēsmai izliek bišu šūnas gabalu, kurā bijis medus. Noķerot vienu dzīvnieku, diemžēl nav garantijas, ka turpmāk caunas pārstās apciemot putnu kūti, it īpaši, ja izveidojusies kupla plēsēju ģimene.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Vai ir prāta darbs savā kūtī svešus cilvēkus ielaist? Sazin , kādas infekcijas ienesīs. Vēlāk saimnieks būs vainīgs, ka fitosanitārās normas nav ievērojis.

  2. Glupības kkādas. Medniekus vispār necienu. Tie ir nepieauguši zīdaiņi, kas asiņaini izklaidējas.

    būtu – ķertu pati un nevienam medniekam ne sū.. neprasītu!

  3. Pēc savas piredzes varu ieteikt-kūtī uzticamu kranci,un otrs variants-kūtī radio ieslēgtu,mūzika atbaida.

  4. Pilnīgi muļķīgs raksts no juridiskā viedokļa,ka saimniekam uz savu kūti jāaicina mednieks,lai noķertu caunu.Katrs īpašnieks savā kūtī var aizsargāt savu īpašumu arī vistas ar visiem iespējamiem līdzekļiem,tai skaitā arī pret zagļiem.

  5. Kopš caunas vai seska smagajiem nedarbiem, pa nakti atstāju kūtī gaismu. Jau mēnesi visas vistas dzīvas, nav neviena nokosta.

Draugiem Facebook Twitter Google+