×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
20. jūlijs, 2015
Drukāt

Akmens pamati (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Esam mantojuši vecas lauku mājas. Pamati tām ir no lieliem, skaldītiem laukakmeņiem. Dienvidu un rietumu pusē starp akmeņiem pazudusi saistošā java. Ko darīt, lai pamati nesabruktu? AINA JĒKABPILĪ

Uztraukumam nav iemesla – šādi pamati, kas, iespējams, kalpojuši jau gadsimtu, nemēdz sabrukt, un tie parasti paliek pēdējie, kad nav vairs pat ēkas.

Agrāk mājas būvēja vienkāršāk – stūros salika lielus balsta akmeņus, pārējos pamatu blīvumam ar kaļķu javu samūrēja vai pat vienkārši sakrāva, spraugās ieskalojot smiltis. Tiesa, lielie akmeņi grunts svārstību dēļ mēdz staigāt, izcilājot arī pamatus, taču šo procesu novēro tikai pirmajos ekspluatācijas gados.

Problēma drīzāk ir estētiska, tāpēc ļoti viegli un vienkārši novēršama. Vajadzīga visparastākā mūrjava, sausais maisījums, ko pārdod 25 kg maisos. Tīrā traukā to iejauc ar ūdeni (ar aptuveni 4 l pietiek), kārtīgi izmaisa, lai nepaliek kunkuļi, un iegūst aptuveni 15 l pelēcīgas viendabīgas masas, ar ko aizpilda spraugas. Tās iepriekš noteikti nepieciešams attīrīt no mazāk noturīgajiem vecās javas gabaliem, smiltīm un netīrumiem. Masa jāiestrādā aptuveni divās stundās. Kad tā sāk cietēt, ar ūdeni atšķaidīt vairs nedrīkst! Darbam izmanto ķelli vai špakteļlāpstiņu, strādā akurāti, cenšoties nenosmērēt visu mūri. Ja gadās misēklis, lieko javu uzreiz noslauka kaut vai ar slapju lupatu.

Pasākums nav dārgs. Piemēram, “K-Rauta” lielveikalos vietējā ražotāja “Sakret” cementa javas ZM maiss maksā tikai 5,01 eiro, vācu firmas “Weber” java M100/600 – pat 2,97 eiro. Klientu konsultants Jānis Leimanis stāsta, ka principiālas atšķirības neesot, tāpēc pēdējo izvēlas biežāk.

Šī ir vienkāršākā un efektīvākā metode. Protams, iespējami arī sarežģītāki dizaina eksperimenti – pa visu perimetru ar balto cementu vai pat krāsainajiem apmetumiem, bet tikpat labi var… nedarīt neko. Vismaz pagaidām, līdz aktuālāka kļūs daudz nopietnāka problēma – mājas un tostarp pamatu siltināšana. Droši vien jau pēc pirmās ziemas, ja tur dzīvosiet ikdienā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kaut ko sviestaināku nēsmu redzējis, ka kaļķa mūrim tagad ar cementa javu uzbrūk, cilvēkam nav ne mazākās sajēgas par kaļķi, par akmeni, ķieģeli. Agrāk mūrēja karstā veidā ar kaļķi tikai un lai veicinātu labu kristalizācijas procesu starp materiāliem tikai pamatīgi samitrināja akmeni. Akmenim vai pilnķieģelim-horizontālās izplešanās koeficents ir tikai 0,38, kaļķa javai 0,46-0,52, bet cementam ir 6,0 tas pats kas ledum, mākslīgo sveķu javām Sakret 12. tāpat arī por ģeometrija atšķiras kaļķim no cementa. Kāpēc ar cementu būvētas mājas ir sen nopuvušas pašas nosevis bet kaļķa mūri stāv un stāvēs vel? Autors ir vienkārši korupts lobists, kurš nenesīs atbildību par plaisām jūsu namā un tas pārdevējs ne tik.

Draugiem Facebook Twitter Google+