×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
30. jūnijs, 2016
Drukāt

Laukakmeņi ir nacionālā bagātība, priecājas skulptūru dārza “Ezeriņi” radītājs (1)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš
Viedoklis

Asnāte Ziemele, "Lauku ceļotāja" prezidente: "Latvijas tūrisma industrijā ir reti tik atraktīvi tēlnieki, kas aktīvi iesaistītos tūrisma industrijā un būtu tik atvērti apmeklētajiem. Šādi skulptūru parki ir kā pērles tūrisma piedāvājumā, jo vietējie tūristi un iebraucēji, visi grib redzēt ko unikālu, un "Ezeriņi" tādi ir. Parkā mīt sirsnīgi un laipni ļaudis, un tam ir paveicies arī ar novietojumu, jo grūti pabraukt garām. Veikalā ir ļoti gaumīgs un cenu ziņā elastīgs suvenīru un mākslas priekšmetu piedāvājums. Tur katrs, arī skolēns, var nopirkt kādu nieku, ko aizvest mājās un palielīties – redzi, ko atvedu. Tur ir padomāts par audzinošu piemēru, jo bērni gūst ieskatu akmeņkaļa un dzelzskalēja arodā, un varbūt kāds nākotnē izvēlēsies šo profesiju. Lai meistars Aivars Kerliņš vēl vairāk dažādo piedāvājumu un vēl paplašina parku, tam noteikti netrūks apmeklētāju un skulptūrām pircēju! Apsveicu "Ezeriņus" desmit gadu jubilejā!"

Laukakmeņi ir Latvijas nacionālā bagātība, uzskata akmeņkalis Aivars Kerliņš. Viņš Stalbē izveidojis akmens skulptūru dārzu “Ezeriņi”, kam nākamgad būs 10 gadi.

Akmeņkalim ikdienas darbā nepieciešams fizisks spēks un liela apņēmība. Tomēr pirmo māksliniecisko impulsu viņš guvis viegli. Bērnībā, skraidīdams pa Drabešu plašajām pļavām, puika saticis daudz gleznotāju. Palīdzot māksliniekiem nest molbertus un vērojot, ar cik lielu rūpību un ar kādu aizrautību tiek triepts katrs otas vilciens, Aivars saslimis ar radīšanas prieku. Pēc vidusskolas viņš vispirms izlēma mācīties medicīnu un Medicīnas fakultātē pavadīja veselu semestri. Kad skaļāk par preparēšanas tieksmēm ierunājās mākslinieciskās, Aivars izstājies no institūta un kļuvis par mākslinieku noformētāju. Vasaras pavadot pie māsasvīra tēlnieka Prinča Harija, izmēģinājis roku akmens kalšanā un ar lepnumu atceras, kā 80. gadu beigās tapis pirmais akmens zieds.

Pamazām vien Aivars iemācījies, kā pareizāk rokās jātur instrumenti, kā akmeņi jānovērtē, kā jāpārdomā katra topošā darba nianse. Savu akmeņkaļa uzņēmumu SIA “Aivars – K” viņš nodibināja 1995. gadā. Tas nodarbojās ar kapa pieminekļu, plākšņu un kapa apmaļu izgatavošanu. Kad uzņēmums bija kārtīgi uzņēmis gaitu, akmeņkalis arvien vairāk sāka izjust radošu nemieru un pievērsa uzmanību Latvijas unikālajiem laukakmeņiem. Meistars braucis pa Latviju un meklējis interesantas formas laukakmeņus ar odziņu. Kad atradis, viņš ar to aprunājies, mēģinot atminēt tēlus, ko akmeņi sevī slēpj. Nu jau akmeņkalim pietiek uzmest akmenim tikai vienu skatu, lai sajustu, par ko tam vislabāk būs pārtapt. “Man vairāk patīk jau gandrīz gatavas formas laukakmeņi, kurus atliek tikai mazliet piekalt. Citi veči braukā apkārt un koķetē ar jaunām meitenēm, bet es skatos uz akmeņiem un runājos ar tiem,” smaidot stāsta Aivars.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. oooooou this is good end you love mee

Draugiem Facebook Twitter Google+