×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
28. janvāris, 2013
Drukāt

Akmeņu novākšanai

akmencelajs

Kamēr laukus klāj sniegs, saimnieki gatavo tehniku nākamajai sezonai un var noskatīt arī kādu jaunu mašīnu, kas atvieglo smago zemkopja ikdienu.

 

Akmeņu nolasīšanu no tīruma pie mums lielākoties veic pavisam vienkārši – izmantojot laukstrādnieku roku darbu. Bariņš nesteidzīgi dodas pa lauku, uzlasa lielākos un krāmē turpat līdzās braucošā traktora piekabē. Taču cilvēku nodarbināšana nebūt nav lēta, tādēļ šā vienmuļā un visai smagā darba mehanizēšanai jau sen ir izgudrotas dažādas mašīnas. Daudzviet vēl no padomju laikiem saglabājušies vienkārši un izturīgi pie traktora piekabināmi agregāti. Pienācīgi uzturēti, šie vecie dzelži kalpo ilgus gadus.

Lauksaimniecības tehnikas piedāvājumā, protams, ir arī mūsdienīgas akmeņu novākšanas mašīnas. Tiesa, lielākajai daļai ir visai sarežģīta konstrukcija, kas tās padara visai dārgas gan iegādē, gan uzturēšanā. Iespējams, tādēļ šie akmeņu lasītāji lielu zemnieku piekrišanu nav guvuši.

Šā gada jaunums Latvijas lauksaimniecības tehnikas tirgū ir itāliešu firmas “Di Raimondo” akmeņu novākšanas mašīnas. Pieejami dažāda izmēra un ražības modeļi. Mazākie ir pavisam vienkārši uzkabināmie, bet lielākie ir piekabināmie. To darbības princips nav sarežģīts, līdzīgs jau minētajiem padomju laika akmeņvācējiem. Traktors velk tam piekabināto uz diviem riteņiem balstīto agregātu, kura pusotru metru platā savācējšķipele šļūc pa lauka virsmu. Kad no metāla režģiem veidotais savācējs pilns, hidrosistēma to paceļ un akmeņi sabirst aizmugurē izvietotajā kastē. Savukārt tā darbojas kā pašizgāzējs un ļauj izbērt savāktos akmeņus, kur tas nepieciešams. Savācēja un kastes apakšdaļa ir režģota, lai sīkie akmeņi un zeme izbirtu cauri. Šīs mašīnas galvenais trumpis ir konstrukcijas vienkāršība un tāpēc arī salīdzinoši pieejamā cena. Pašam lielākajam piekabināmajam modelim ir 1,7 metrus plats akmeņu savācējs, kuru var iegremdēt augsnē līdz 20 cm dziļumam, lai vieglāk izceltu lielus akmeņus. Mašīnas masa ir 2200 kg, bet vilkšanai nepieciešamā traktora jauda ir 80 – 100 zirgspēku. Savākto akmeņu tvertnes ietilpība ir 1,5 kubikmetri. Mazākie uzkabināmie modeļi attiecīgi paredzēti mazjaudīgākiem 40 – 60 zirgspēku traktoriņiem. To darba platums, sākot no 1,2 metriem, un pašmasa – no 460 kg. Uzkabināmie modeļi faktiski sastāv tikai no akmeņu savācēja. Kad tas pilns, traktoram jābrauc no lauka un akmeņi jāizber. Pašiem mazākajiem savācējiem nav paredzēts lāpstu iegremdēt augsnē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+