Aknas. Kādu lomu tās spēlē mūsu dzīvības procesos? 0

Šis ir pats lielākais orgāns mūsu ķermenī, kas aptuveni līdzinās futbolbumbas izmēram un kam ir neaizstājama un daudzveidīga loma dzīvības procesu nodrošināšanā un regulēšanā. Aknas mēdz poētiski dēvēt par organisma motoru vai dzinēju, pieliekamo kambari rezervju glabāšanai, pārstrādes fabriku un attīrīšanas iekārtu, miesas un arī gara veselības sargeņģeli. Tās daudz ko pacieš klusējot, bet, kad izraisa sāpes, mūsu ciešanu laiks, iespējams, bīstami tuvojas galam.

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

* Aknas ir visdaudzpusīgākais orgāns, kas organismā nodrošina aptuveni 250 dažādas funkcijas, no kurām vairums ir saistītas ar vielmaiņas norisi. Aknas

atbrīvo organismu no asinīs nonākušām kaitīgām vielām – etanola, ko satur alkoholiskie dzērieni, un indēm, vielmaiņas galaproduktiem un nevēlamiem, svešiem savienojumiem, kas tiek pārvērsti urīnvielā un izvadīti no organisma;

CITI ŠOBRĪD LASA

noārda savu laiku nodzīvojušās asins šūnas un hormonus, medikamentus lietojot uzņemtās vielas;

veido gremošanai nepieciešamus enzīmus, kas ietekmē ķīmisko reakciju ātrumu gremošanas procesā un paātrina enerģijas atbrīvošanu, žulti – līdz 1 litram dienā, bez kuras uzturvielu pārstrāde nav iespējama, olbaltumvielas, kas vajadzīgas asins plazmai un nodrošina asins recēšanu. Aknās rodas diezgan ievērojams daudzums – no trešdaļas līdz pusei organismā producētās limfas;

regulē glikozes līmeni asinīs, vajadzības gadījumā tajā pārvēršot taukus un olbaltumvielas; minerālvielu un vitamīnu apriti,

uzglabā vajadzīgos vielmaiņas galaproduktus – glikogēnu, kas veidojas no glikozes un ko izmanto tad, kad organismam nepieciešama enerģija, dzelzi, B12 un taukos šķīstošos vitamīnus (A, D, E un K).

 

 

Viss, ko apēdam – arī zāles un uztura bagātinātāji, kurus lieto, cerot stiprināt veselību, rada papildu slodzi aknām.

 

* Lielākais dziedzeris un iekšējais orgāns vēdera dobumā – pieaugušam cilvēkam tā svars sasniedz pusotru kilogramu – darbojas kā fizioloģiska barjera, kas aiztur dažādas zarnās uzsūktas kaitīgas vielas, neitralizējot un padarot tās izvadāmas no organisma.

 

* Aknas ir pacietīgas un mēmas – kamēr vien nav stipri bojātas, tajās sāpes nejūt. Aknu šūnām piemīt spēja atjaunoties, taču līdz zināmai robežai. Bojājumu gala stadija ir ciroze, kad tajās izveidojušies saistaudi, kas nespēj veikt hepatocītu funkciju – atindēt organismu. Aknu cirozi nav iespējams izārstēt, taču, izturoties saudzīgi un lieki nepārslogojot šo organisma bioķīmisko laboratoriju, tās attīstību var apturēt vai palēnināt.

Reklāma
Reklāma

 

* Aknas ir ļoti strādīgas – ik minūti caur tām izplūst aptuveni pusotrs litrs asiņu, bet diennakts laikā tās visas organismā esošās asinis izfiltrē 300–400 reižu. Miljardiem aknu šūnu hepatocītu gādā par organisma iekšējās vides tīrības un pastāvīguma nodrošināšanu.

 

* Sāpes labajā paribē visbiežāk izraisa nevis aknas, kā nereti pieņem, bet gan žultspūšļa vai aizkuņģa dziedzera darbības traucējumi.

 

* Problēmas aknu darbībā visbiežāk atklāj, veicot bioķīmisku asinsanalīzi un nosakot aknu šūnās sintezētu fermentu līmeni. Ja aknas ir slimas, bojātas, šo fermentu asinīs ir vairāk par normu. Savukārt ultrasonogrāfija ļauj atklāt vizuālas izmaiņas šajā orgānā – piemēram, pārmērīgu tauku uzkrāšanos jeb taukaino hepatozi.

 

* Ar taukaino hepatozi sirgst vairāk nekā puse pieaugušo, kuriem ir aptaukošanās. Taču ne tikai viņi – tauku šūnas aknās pastiprināti uzkrājas, ja ievērojami un strauji, par kilogramiem divdesmit, mazinās ķermeņa svars. Arī alkoholisko dzērienu pārmērīgiem cienītājiem – jo stiprie dzērieni satur ne vien etanolu, kas kaitē aknām, izraisot to sabrukumu, bet arī daudz kaloriju.

Ieteicama mērena fiziskā aktivitāte un ogļhidrātu ierobežošana uzturā, jo arī tie taukainās hepatozes slimniekiem būtiski kaitē.

 

* Bez aknām cilvēks nespēj dzīvot, jo tad nenoris gremošanas process, uzturs nepārveidojas tam izmantojamās dzīvās šūnās un enerģijā. Tā kā aknas, ko latviešu valodā gan apzīmē ar daudzskaitlinieku, ir vientuļš, nevis pāra orgāns, tās īpaši jāsaudzē – ja sabeigtas, dubultnieka kā nierēm, kurš uzņemtos papildu slodzi organismā, nav.

 

* Lielākajai daļai cilvēku pusmūža vecumā aknās uzkrājies daudz kaitīgu, tās bojājošu vielu. Par to var liecināt neveselīga sejas krāsa, sausa vai pārlieku taukaina āda, pinnes, ādas nieze, acu ābolu un ādas dzelte, asinsvadu zvaigznīšu un pigmentētu laukumu veidošanās ādā, pastiprināts nogurums, kam nav cita iemesla, aizkaitināmība, rūgta garša mutē un daudzi citi simptomi.

 

* Ja aknas ir slimas, var pasliktināties miegs naktī un pieaugt miegainība dienā, rasties koncentrēšanās traucējumi.

 

* Austrumu medicīna par svarīgāko orgānu uzskata nevis sirdi, bet gan aknas. Austrumu tradīcijā domā, ka aknās mīt un uzkrājas negatīvās emocijas – dusmas, naids, agresivitāte, ļaunums, turklāt ietekme ir divvirzienu – ja aknas ir slimas, cilvēks dusmojas, bet dusmu māktajiem aknas cieš.

 

* Ja aknu bojājumi ir nopietni, plaši un neatgriezeniski, glābt var tikai šā orgāna transplantācija. Pirmoreiz aknu pārstādīšana tika veikta 1967. gadā ASV. Kopš 1998. gada iespējama daļēja aknu transplantācija no dzīva donora.

Pasaulē gadā veic aptuveni 21 tūkstoti šādu operāciju, bet Latvijā pirmā aknu transplantācija izdarīta tikai pērn.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.