Pasaulē
Eiropa

Aktieris pret politiķi: Ukrainā svētdien notiks prezidenta vēlēšanu otrā kārta0


Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā 21. aprīlī sacentīsies pašreizējais valsts vadītājs Petro Porošenko (no kreisās) un aktieris komiķis Volodimirs Zeļenskis.
Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā 21. aprīlī sacentīsies pašreizējais valsts vadītājs Petro Porošenko (no kreisās) un aktieris komiķis Volodimirs Zeļenskis.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Ukrainā svētdien notiks prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sacentīsies pašreizējais valsts vadītājs Petro Porošenko un aktieris komiķis Volodimirs Zeļenskis, kurš pirmajā vēlēšanu kārtā 31. martā ieguva visvairāk balsu un pirms otrās kārtas uzskatāms par pārliecinošu favorītu.

 

Kandidāti debatēs piektdien

Abu politiķu kampaņās bijuši teatrāli gājieni, tostarp abiem publiski veicot alkohola un narkotiku pārbaudes, ko par prasību pirmsvēlēšanu debatēm bija pieprasījis Zeļenskis, kurš arī vēlējās, lai debates tiktu rīkotas Kijevas Olimpiskajā stadionā. Abi kandidāti sākotnēji nespēja vienoties par debašu datumu. Porošenko debates vēlējās rīkot 14. aprīlī, savukārt Zeļenskis – 19. aprīlī. Porošenko svētdien ieradās Olimpiskajā stadionā, kur bija sanākuši vairāki tūkstoši cilvēku, bet Zeļenskis neieradās.

“Tas nebiju es, kurš ierosināja pasākuma vietu, tas bija zināms cilvēks,” prezidents paziņoja klātesošajiem. Pēc tam viņš uzrunāja klāt neesošo Zeļenski. “Es zinu, ka tu skaties,” sacīja Porošenko, pēc tam ironiski piebilzdams, ka viņa sāncensis šobrīd droši vien atpūšas pēc vizītes Parīzē, kur viņš tikās ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu. Abi kandidāti pirms vēlēšanu otrās kārtas bija devušies uz ārzemēm, cerībā gūt starptautisku atbalstu. Porošenko 12. aprīlī apmeklēja Berlīni un Parīzi, bet Zeļenskis devās tikai uz Parīzi, kur tikās ar Makronu, kurš atsevišķi runāja arī ar Porošenko.

Berlīnē Porošenko tikās ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, kura slavēja “ļoti ciešās attiecības”, kādas Berlīne izveidojusi ar Kijevu.

Kā atzīmē ziņu aģentūra “Deutsche Welle”, Porošenko cer ievilināt Zeļenski debatēs, kur savu politikā maz pieredzējušo oponentu varētu attēlot kā amatieri, kurš neizprot Ukrainas sarežģīto politisko situāciju. Porošenko stadionā arī atvainojās par pagātnē pieļautajām kļūdām, solot labāk skaidrot pieņemtos lēmumus un piesaistīt savai administrācijai vairāk gados jaunu cilvēku, ja vēlētāji dos viņam vēl vienu iespēju. Intervijā aģentūrai “Reuters” Porošenko norādīja, ka pirmajai vēlēšanu kārtai bija izraudzījies stratēģiju, kas paredzēja aicināt ukraiņus būt lepniem par savu valsti un neklausīties Krievijas mēģinājumos uzdot to par neizdevušos valsti.

Tas deva viņam iespēju atgādināt par bezvīzu režīma panākšanu ar Eiropas Savienību, armijas stiprināšanu un no Krievijas garīdzniecības neatkarīgas Ukrainas pareizticīgo baznīcas izveidošanu. Sabiedrībā tomēr vērojama vilšanās par ekonomisko situāciju, gauso reformu gaitu un plaši izplatīto korupciju, kas skaidro prezidenta popularitātes krišanos.

Vakar abu kandidātu pārstāvji paziņoja, ka tomēr panākta vienošanās par debašu rīkošanu Kijevas olimpiskajā stadionā piektdienas pēcpusdienā.

 

Zeļenskis zīmējas televīzijā

Par vēlēšanu sensāciju kļuvušais Zeļenskis popularitāti iemantoja, televīzijas raidījumā “Tautas kalps” atveidojot cilvēku, kurš kļūst par Ukrainas prezidentu. Zeļenskis ievēlēšanas gadījumā solījis saglabāt Ukrainas rietumniecisko kursu, īstenot ekonomiskas reformas un apkarot korupciju. Viņš izteicies par referenduma rīkošanu NATO jautājumā.

Pirmsvēlēšanu laikā liela uzmanība tiek pievērsta Zeļenska saitēm ar ārpus Ukrainas dzīvojošo ietekmīgo oligarhu Igoru Kolomoiski. Populārais Ukrainas telekanāls “1+1”, kas pieder Kolomoiskim, aizvadītajos mēnešos ir nodrošinājis Zeļenskim nozīmīgu platformu, veicinot viņa popularitāti. Dienu pirms vēlēšanu pirmās kārtas “1+1” bija redzami vairāki raidījumi ar Zeļenska dalību, vēsta “Reuters”. Fakts, ka Zeļenskis šajā telekanālā ir liela zvaigzne, ir raisījis bažas par viņa iespējamo atrašanos Kolomoiska ietekmē.

Gan Zeļenskis, gan Kolomoiskis savas attiecības vērtē kā strikti profesionālas un centrētas uz komiķa darbu televīzijā.

Abi uzsvēruši, ka oligarhs nekādā nepiemērotā veidā Zeļenski neietekmē. “Es drīzāk esmu viņa marionete, nevis viņš ir mana,” izteicies Kolomoiskis. “Mani nav iespējams ietekmēt,” uzstājis Zeļenskis, paužot, ka “ne Kolomoiskis, ne kāds cits oligarhs mani neietekmē”.

Saistītie raksti

Ukrainas žurnālisti vēsta, ka Zeļenskis pēdējos gados daudzkārt apmeklējis Šveici, kur tobrīd uzturējās Kolomoiskis, bet pēc tam, kad ietekmīgais oligarhs pārcēlās uz Izraēlu, komiķis viesojies arī tur. Kolomoiskis nekad nav slēpis savu nepatiku pret Porošenko, kurš ir centies mazināt oligarha ietekmi Ukrainā, tostarp nacionalizējot Kolomoiska kontrolēto banku “Privatbank”, ko valdība vainojusi noguldītāju apkrāpšanā.

Vairāki desmiti Ukrainas mediju otrdien publicēja atklātu vēstuli, aicinot Zeļenski atbildēt uz to jautājumiem un pārtraukt “ignorēt” medijus. Neskatoties uz šiem jautājumiem, dažas dienas pirms izšķirošās vēlēšanu kārtas Zeļenskis ir uzskatāms par neapšaubāmu favorītu. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka par viņu gatavi balsot aptuveni 70% vēlētāju, bet par Porošenko – 25%, vēsta “Reuters”.

LA.lv