×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. septembris, 2012
Drukāt

Aktīva pensionāre sagādā naudu gan skolai, gan baznīcai

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Ir tik patīkami būt Natas kārtējā projekta prezentācijā,” teica Preiļu novada Pelēču pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Stašulāne Pelēču pamatskolas rotaļu un citu veselīgu nodarbju istabas atklāšanā. 


Seniore Natālija Rubīne ir viena no aktīvākajām pagasta iedzīvotājām, darbojas divās biedrībās – “Nīdermuižas draudzē” un “Veiksmes biķerī”. Savos cienījamos gados iemācījusies rakstīt projektus, lūdzot finansējumu starptautiskajiem un vietējiem fondiem dažādām pagasta vajadzībām.

Savulaik Natālija bija kolhoza galvenā ekonomiste. Pārmaiņu laikos vajadzēja meklēt citu darbu: Natālija lika pie malas savu augstāko izglītību un sāka strādāt Pelēču pamatskolā par apkopēju un dārznieci. Tur pagāja 15 gadi, iekopa pie skolas skaistu puķu dārzu. Kā represētā aizgāja priekšlaicīgā pensijā, bet atpūsties joprojām nesanāk, jo vēlas gādāt par pagasta labklājību. Turklāt Natālija kā aktīva un radoša vecmāmiņa darbojas arī skolas padomē.

 

Maisam gals bija vaļā

Natālijas kundzes aizraušanās ar projektiem sākās tūlīt pēc aiziešanas pensijā. Viņa iestājās Preiļu novada pensionāru biedrībā, kur saņēma uzaicinājumu doties uz projektu vadīšanas kursiem. Apguvusi mūsdienās tik svarīgās prasmes, Natālija ar domubiedriem piedalījās Hipotēku un zemes bankas izsludinātā labdarības projektu konkursā un sagādāja Ziemassvētku dāvanas Aglonas internātskolas bērniem. Par bankas piešķirto naudu pirka grāmatas, bet ar to vien Natai nepietika – saorganizēja arī Pelēčos čaklas adītājas, kas noadīja bērniem zeķes, uzrunāja Aglonas uzņēmējus, kuri sarūpēja citas dāvanas, noorganizēja skolā koncertu.

 

Un tad jau projektu maisam gals bija vaļā: izmantojot dažādu fondu finansējumu, Pelēču pamatskolā tika iekārtota Radošo ideju istaba ar datoru un piederumiem rokdarbiem, sakārtota Nīdermuižas katoļu baznīca un tās apkārtne, iegādāti tērpi baznīcas korim un baznīcas svētku procesijām, uzcelts piemineklis represētajiem.

 

Pēdējais Natas projekts ir jau pieminētā rotaļu istaba. Pirmkārt, tā paredzēta skolas bērniem. Te viņi varēs rotaļāties, gaidot skolas autobusu, bet skolas internātā dzīvojošie bērni pavadīt garos ziemas vakarus. Otrkārt, istaba iecerēta kā vieta, kur tiksies dažādas pagasta paaudzes. Istabā izvietotas ne tikai bērnu spēles, bet arī novusa un galda tenisa galdi, kā arī nūjošanas inventārs, kas noderēs vecākiem ļaudīm. Istaba iekārtota par Kopienas iniciatīvu fonda finansējumu un novada līdzfinansējumu. Kopā izlietoti 1500 lati.

Šovasar īstenots vēl viens Natas organizēts projekts – baznīcas jumta renovācija. Nu aktīvā kundze ar nepacietību gaida ziņu par to, vai būs izdevies dabūt naudu baznīcas logu nomaiņai.

 

Visgrūtākais – konkurence

Natālija stāsta, ka naudas gādāšanas procesā visgrūtākais ir konkurence, jo projektu naudu kāro daudzi. Piemēram, Natas kundze bija cerējusi uz Latviešu fonda atbalstu lekciju ciklam par trimdas latviešiem un trimdā aizbraukušo tautiešu piemiņas vietas veidošanai. Taču sacensība par labāko projektu bijusi ļoti asa, jo no 60 iesniegtajiem projektiem atbalstu guva vien četri. Neveiksme gan neliek nolaist rokas – gan jau nākamreiz paveiksies.

Kāpēc Natālijai tīk noņemties ar projektiem? Vai tad laukos darba trūkst? “Darba netrūkst, man ir lauku mājas, govs un cūkas,” atbild čaklā projektu rakstītāja. “Taču kaut kas jādara arī ārpus mājas.

 

Man ļoti gribas, lai cilvēki citur Latvijā sadzird, ka ir tādi Pelēči un ka tur notiek labas lietas.” Piemēram, pie baznīcas izveidotais Rožukroņa dārzs pat piesaista pagastam tūristus. Liels bijis Natas pārsteigums, kad viņa par dārzu uzgājusi rakstu kādā kristīgā avīzē.

 

Pelēčos ir arī citi aktīvi ļaudis, kas palīdz projektu rak­stīšanā. Natālija pamana līdzcilvēku veikumu un piesaka novadniekus dažādiem konkursiem. Piemēram, tieši Nata rakstīja vēstuli par Pelēču pamatskolas jauno skolotāju Sandru Kozeri Latvijas Izglītības fonda un “Latvijas Avīzes” rīkotajam konkursam.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+