Publicitātes foto

Aktīvie bērzainieši izveidojuši piemiņas vietu novadniekiem 1

Valsts neatkarības 96. gadadienā, 18. novembrī, Kocēnu novada Bērzaines pagastā pie Bērzaines saieta nama atklāts piemiņas akmens “Ceļš svešumā”, kas veltīts bērzainiešiem – padomju represiju upuriem un tiem, kuri bija spiesti paši pamest savas dzimtās mājas, portālam LA.lv pavēstīja Kocēnu novada Attīstības nodaļas vadītāja Eva Eglīte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Ideju īstenoja iedzīvotāju iniciatīvas grupa “Bērzainieši”, piedaloties Kocēnu novada domes izsludinātā neformālo iedzīvotāju iniciatīvu grupu projektu konkursā, skaidro Eglīte.

No 1941. gada līdz 1947. gadam politiski tika notiesāti 17 Bērzaines pagasta iedzīvotāji, un 1949. gada 25. martā izsūtīti 49 iedzīvotāji. Lielākā daļa no izsūtītajiem pēc 1956. gada atgriezās Latvijā, bet daļa palika Sibīrijas plašumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iniciatīvas grupa “Bērzainieši” nolēma izveidot un uzstādīt piemiņas zīmi padomju represiju upuriem, tādējādi izrādot cieņu un veicinot sabiedrības izpratni par tautai nozīmīgiem vēstures faktiem.

“Jūlijā un augustā iniciatīvas grupas dalībnieki kopā ar akmeņkali izmeklēja vairākas akmeņu kaudzes vietējā apvidū, bet šim mērķim derīgs akmens neatradās. Septembrī radās doma uzrunāt Briedes upes teritorijā esošo “Līču” māju saimnieku Artūru Loku, zinot, ka nesen tur tīrīta upes gultne. Tur arī tika atrasts akmens, kas šobrīd atrodas Bērzaines saieta nama priekšā, sargājot vārdus “Ceļš svešumā” un cilvēku piemiņu,” stāsta Eglīte.

Iniciatīvas grupa “Bērzainieši” izsaka pateicību “Līču” māju saimniekam Artūram Lokam, piemiņas akmens idejas autoram Dainim Saulītim, kā arī SIA “Akmeņkaltuve” kolektīvam un Jānim Sprudzānam.

Eglīte skaidro, ka ikviens no sešiem iniciatīvas grupas “Bērzainieši” dalībniekiem uzņēmās atbildību par konkrētu darbu veikšanu. Par projekta rakstīšanu, sagatavošanu un finanšu kontrolēšanu rūpējās Ruta Kezika , par dzimtās puses vēstures izzināšanu – Zinta Gmizo (abas dzimušas Sibīrijā), kontaktus ar akmeņkaļiem meklēja un māksliniekus projektam piesaistīja Vitauts Staņa (dzimis pēc tēva atgriešanās no Sibīrijas), tehnisko transportlīdzekļu pakalpojumus akmens pārvadāšanai sarūpēja Atis Keziks, par projekta gaitas iemūžināšanu gādāja Regīna Šalte, materiālus bibliotēkas fondos meklēja Antra Paegle.

Iniciatīvas grupas “Bērzainieši” kopā darbojas jau kopš 2005. gada. Līdz šim iniciatīvas grupas sasniegumi galvenokārt ir vērsti uz vides sakārtošanu, kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu un dzīves kvalitātes uzlabošanai, parādot, ka ar darbu, entuziasmu un gribasspēku daudzas lietas var paveikt pašu spēkiem. Tā 2013. gadā atjaunots Jaunburtnieku kapsētas sētas mūris un uzbūvēta Bērzaines brīvdabas estrāde.

Reklāma
Reklāma

Piemiņas akmens “Ceļš svešumā” izveide īstenota Kocēnu novada domes izsludinātā neformālo iedzīvotāju iniciatīvu grupu projektu konkursa ietvaros, ko dome rīkoja otro gadu, un šim mērķim 2014. gada budžetā pašvaldība paredzēja finansējumu 7000 eiro apmērā. Viena projekta pieteikuma īstenošanai no pašvaldības pieprasītā finansējuma apmērs nevarēja pārsniegt 700 eiro. Konkursā tika saņemti 17 pieteikumi, no kuriem saskaņā ar konkursa nolikumu vērtēšanas komisija izvēlējās 11 veiksmīgākās projektu idejas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.