×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
9. augusts, 2016
Drukāt

Aktīvisti: Tīrība Rīgas jūras līča pludmalēs ir kritiska. Majoriem atņem Zilo karogu

Foto - LETAFoto - LETA

Kampaņas “Mana jūra” veicēji ir apkopojuši atkritumu monitoringa datus par pludmaļu tīrību Rīgas līča Kurzemes piekrastē, kā arī Jūrmalas un Rīgas pilsētu piekrastēs. Kampaņas eksperti uzskata, ka pludmaļu tīrība Rīgas jūras līcī ir kritiska.

Jūrmalā vistīrākā ir Lielupes pludmale, visnetīrākā – Majoru pludmale, tāpēc tai šobrīd atņemts Zilais karogs, kas ir pasaulē populārākais tūrisma ekosertifikāts. Viens no Majoru pludmales vājajiem punktiem ir pludmales nomnieku bezdarbība vairāku kritēriju ieviešanas nodrošināšanai, piemēram, smēķēšanas un mājdzīvnieku pārvietošanās stingra kontrole. Lai Zilo karogu atgūtu, kopš sertifikāta atņemšanas Jūrmalai ir dota nedēļa situācijas uzlabošanai. Kā ziņo ekspedīcijas pārstāvis Jānis Ulme, patlaban Jūrmalā notiek aktīvs darbs, lai situāciju Majoru pludmalē uzlabotu.

Jūrmalas un Rīgas pilsētu piekrastē vidējais atkritumu vienību skaits ir 365 atkrituma vienību (a.v.) uz 100 metriem (m). Jūrmalā vistīrākā ir Lielupes ietekas pludmale ar 150 a.v./100 m, savukārt visnetīrākā ir Majoru peldvieta ar 425 a.v./100 m. Rīgā vistīrākā ir Vakarbuļļu peldvieta ar 177 a.v./100 m; visnetīrākā – Daugavgrīva ar 746 a.v./100 m.

Izvērtējot pludmaļu tīrību Rīgas līča Kurzemes piekrastē, monitoringa veicēji atzīst, ka vistīrākā šajā posmā ir Abragciema peldvieta (15 atkritumu vienības 100 m teritorijā no jūras līdz pirmajai stabilajai veģetācijai), savukārt visnetīrākā – diemžēl jau tradicionāli – ir Engures piekraste – 627 a.v./100 m. Kopā Kurzemes līča piekrastē vidējais atkritumu vienību skaits ir 192 a.v./100m.

Kampaņa “Mana jūra” notiek jau piekto gadu. Ekspedīcija tika uzsākta 14.jūlija rītā Nidā, šobrīd ekspedīcija ir devusies pēdējā posmā – no Vecāķiem uz Ainažiem, apsekojot un pētot situāciju Rīgas jūras līča Vidzemes piekrastē. Ekspedīcijas laikā piekrastē tiek veikts atkritumu monitorings, apsekojot 100 m garu posmu no jūras līdz pirmajai stabilajai veģetācijai. Monitorings tiek veikts saskaņā ar ANO Vides programmas (UNEP) izstrādāto metodoloģiju, ko plaši izmanto visā pasaulē.

Zilā Karoga programma ir viena no piecām globālā Vides izglītības fonda (FEE International) programmām. Tā balstās uz 29 stingriem kritērijiem ūdens kvalitātes, vides pārvaldes, vides informācijas un izglītības, kā arī labiekārtojuma un servisa jomās. Latvijā FEE International pārstāv nodibinājums „Vides izglītības fonds”.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +27.0
Alūksne +23.1
Daugavpils +23
Saldus +26.9
Liepāja +22.3
Jelgava +27.2
Ventspils +19.8
Limbaži +25
Madona +24.8
Rēzekne +23.0
Draugiem Facebook Twitter Google+